Občan Havel a kriminálník René míří k evropským Oscarům

Irena Hejdová Irena Hejdová
16. 10. 2008 18:30
Oba jsou v desítce nejlepších dokumentů roku
Občan Havel
Občan Havel | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ojedinělý úspěch na mezinárodním poli slaví český dokument. Krátce před zahájením 12. ročníku jihlavského festivalu přichází zpráva, že do bojů o Evropské filmové ceny razí hned dva české dokumentární filmy.

René Heleny Třeštíkové i Občan Havel Miroslava Janka jsou mezi deseti finalisty na cenu pro nejlepší evropský dokument. Vítězný film bude vyhlášen na slavnostním ceremoniálu 6. prosince 2008 v Kodani.

Oba filmy nespojuje jen ojedinělý úspěch, společné mají i to, že oba vznikly časosběrnou metodou. V Reném Třeštíková sledovala dvacet roků život nenapravitelného kriminálníka Reného Plášila, v Občanu Havlovi zesnulý Pavel Koutecký pak patnáctileté prezidentování prvního porevolučního českého prezidenta. Po Kouteckém film sestříhal Míra Janek.

Helena Třeštíková: René
Helena Třeštíková: René | Foto: Aktuálně.cz

Filmy spojuje i stejný koproducent - společnost Negativ. "Úspěch obou filmů signalizuje, že český dokument zažívá v současnosti neobyčejně příznivé období," říká Pavel Strnad z Negativu a dodává: "V letošním roce bude do českých kin uvedeno celkem 12 celovečerních dokumentárních filmů a ČFTA také poprvé udělí Českého lva za nejlepší dokumentární film."

O cenu pro nejlepší evropský dokument se Občan Havel a René utkají se silnými soupeři. Je mezi nimi mimo jiné vítězný dokumentární film letošního karlovarského festivalu, mezinárodně známý britský Muž na laně, taktéž ve Varech ceněná švýcarská Matka či film Carlose Saury Fados.

Oba nominované české dokumenty mají za sebou úspěšnou cestu po významných festivalech. Občan Havel si mezinárodní premiéru odbyl na Berlinale. Americký odborný časopis Variety ho poté označil za "pozoruhodně intimní portrét ve stylu cinéma vérité".

Občan Havel navíc už příští týden může získat další evropskou cenu. Je jedním z pouhých tří finalistů ceny Lux, kterou ve středu udělí evropský parlament.

I René ve světě boduje. Světovou premiéru si odbyl v karlovarské soutěži dokumentů, od té doby byl uveden v jihokorejském Pusanu či v izraelské Haifě.  Daří se mu s ohledem na to, že jde o dokumentární film, výjimečně dobře i v českých kinech.

"Občana Havla vidělo od jeho lednové premiéry v českých kinech už více než 160 000 diváků," říká producentka Jarmila Poláková ze společnosti Film & Sociologie.

K oběma českým želízkům v ohni mohou navíc přibýt další v kategorii hraných filmů. V seznamu 44 filmů v nominaci na Evropské filmové ceny jsou také Zelenkovi Karamazovi.

O tom, zda Karamazovi postoupí do užších nominací, rozhodnou evropští akademici - jejich rozhodnutí vejde ve známost 8. listopadu v Seville u příležitosti Evropského filmového festivalu.

Evropská filmová cena se poprvé udílela v roce 1988 jako obdoba i protiváha Oscarů z iniciativy tehdejšího západoberlínského senátora Volkera Hassemera.

Loni vyhlášení hlavních cen ovládl - stejně jako řadu dalších klání - silný rumunský snímek s francouzskou koprodukcí 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 13 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy