Nejlepším filmem na cenách BAFTA vyhlášeno Chlapectví

ČTK ČTK
8. 2. 2015 23:10
RIchard Linklater točil nejlepší film letošních cen BAFTA dvanáct let. Nejlepším britským filmem byl vyhlášen snímek Teorie všeho.
Herec Eddie Redmayne získal cenu pro nejlepšího herce za snímek Teorie všeho.
Herec Eddie Redmayne získal cenu pro nejlepšího herce za snímek Teorie všeho. | Foto: Reuters

Londýn - Časosběrný snímek Chlapectví získal v neděli při udílení britských filmových cen BAFTA cenu za nejlepší film. Filmař Richard Linklater, jenž strávil natáčením Chlapectví dvanáct let, obdržel cenu pro nejlepšího režiséra. Zabodoval i biografický film Teorie všeho o Stephenu Hawkingovi, který dostal cenu za nejlepší britský film.

Představitel slavného, tělesně postiženého vědce Stephena Hawkinga Eddie Redmayne si odnesl cenu pro nejlepšího herce. V ženské kategorii putovala cena pro nejlepší herečku Julianne Moore, která ztvárnila ženu potýkající se s Alzheimerovou chorobou ve snímku Still Alice.

Hawking se slavnostního udílení cen osobně zúčastnil a dokonce vyhlašoval cenu za nejlepší vizuální efekty, kterou získal film Interstellar.

Film Chlapectví zabodoval také v kategorii ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Získala ho Patricia Arquette.

Celkem pět ocenění, tedy ještě více než Chlapectví, posbírala komedie Grandhotel Budapešť, mimo jiné v kategoriích kostýmy, původní scénář a hudba. Film režiséra Wese Andersona měl jedenáct nominací, tedy víc než všechny ostatní nominované snímky.

Neúspěšný byl na vyhlašování cen Bafta film Kód Enigmy. Drama o rozluštiteli nacistických kódů Alanu Turingovi šlo do klání o britské filmové ceny s devíti nominacemi a nakonec vyšlo zcela naprázdno.

Večer v londýnské Královské opeře moderoval herec Stephen Fry. Ceny BAFTA bývají považovány za signál, kdo by mohl získat prestižní ceny americké filmové akademie, Oscary.

Přehled vítězů cen Britské filmové akademie (BAFTA) za rok 2014

Nejlepší film
Chlapectví - režie Richard Linklater

Vynikající britský film
Teorie všeho - režie James Marsh

Režie
Richard Linklater - Chlapectví

Herec v hlavní roli
Eddie Redmayne - Teorie všeho

Herečka v hlavní roli
Julianne Moore - Still Alice (Stále ještě Alice)

Herec ve vedlejší roli
Jonathan Kimble Simmons - Whiplash

Herečka ve vedlejší roli
Patricia Arquette - Chlapectví

Dokument
Citizenfour (Příběh Edwarda Snowdena) - režie Laura Poitrasová

Animovaný film
Lego příběh - režie Phil Lord a Chris Miller

Neanglicky mluvený film
Ida - režie Pawel Pawlikowski (Polsko)

Kamera
Emmanuel Lubezki - Birdman

Střih
Tom Cross - Whiplash

Hudba
Alexandre Desplat - Grandhotel Budapešť

Zvuk
Thomas Curley, Ben Wilkins a Craig Mann - Whiplash

Původní scénář
Wes Anderson - Grandhotel Budapešť

Adaptovaný scénář
Anthony McCarten - Teorie všeho

Výprava
Adam Stockhausen a Anna Pinnocková - Grandhotel Budapešť

Kostýmy
Milena Canonero - Grandhotel Budapešť

Masky
Frances Hannon a Mark Coulier - Grandhotel Budapešť

Vizuální efekty
Paul Franklin, Scott Fisher, Andrew Lockley a Ian Hunter - Interstellar

Vynikající debut britského scenáristy, režiséra nebo producenta
Stephen Beresford a David Livingstone - Pride (Hrdost)

Britský krátký film
Boogaloo and Graham (Boogaloo a Graham) - režie Michael Lennox

Britský animovaný krátký film
The Bigger Picture (Širší souvislosti) - režie Daisy Jacobs

Cena pro vycházející hvězdu
Jack O'Connell

Cena za mimořádný přínos filmu
BBC Films

 

Právě se děje

před 13 minutami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 34 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy