Režisér Birdmana zvyšuje své šance v oscarovém klání

ČTK Kultura ČTK, Kultura
8. 2. 2015 13:30
Alejandro González Iňárritu získal cenu americké Asociace filmových režisérů za režii snímku Birdman.
Alejandro Gonzales Iňarritu s trofejí pro nejlepšího režiséra od profesního sdružení DGA.
Alejandro Gonzales Iňarritu s trofejí pro nejlepšího režiséra od profesního sdružení DGA. | Foto: Reuters

Los Angeles - Mexický filmař Alejandro González Iňárritu získal cenu americké Asociace filmových režisérů (DGA) pro nejlepšího režiséra za snímek Birdman. Jeho satirický pohled na svět show businessu tak zvýšil šance na zisk Oscara udělovaného za dva týdny.

Od roku 1948 se stalo jen sedmkrát, že by držitel ceny DGA nedostal i Oscara za režii. Snímek, jehož režisér Oscara obdrží, přitom obvykle bývá oceněn i jako nejlepší film.

"Nikdy by mě nenapadlo, že tu dnes večer budu stát a mluvit s vámi, nikdy v životě," řekl jednapadesátiletý Iňárritu stojící vedle loňského vítěze ceny DGA, rovněž mexického režiséra Alfonsa Cuaróna.

Iňárritu poděkoval hollywoodským režisérům, že podpořili riskantní film s Michaelem Keatonem v hlavní roli bývalého filmového herce hrajícího superhrdiny, který se pokouší o nepříliš pravděpodobný comeback s vlastní hrou na Broadwayi. "Pokud je tohle považováno za skvělý film, pak to nemá co dělat se mnou - je to zázrak," prohlásil režisér.

Jako další byli na cenu DGA nominováni její dvojnásobný vítěz Clint Eastwood za drama z války v Iráku Americký sniper, Richard Linklater za drama o dospívání nazvané Chlapectví, Morten Tyldum za příběh odehrávající se v Británii během druhé světové války Kód Enigmy a Wes Anderson za barvitou komedii Grandhotel Budapešť.

Birdman je nominován na Oscara v devíti kategoriích včetně nejlepšího filmu, nejlepšího režiséra, herce v hlavní roli, herce ve vedlejší roli a herečky ve vedlejší roli.

Na začátku sezóny udělování cen přitom lehce zaváhal, když mu unikl Zlatý Glóbus pro nejlepší komedii či muzikál - ocenění získal Grandhotel Budapešť. A za favorita byl pokládán snímek Chlapectví, který získal Zlatý Glóbus v kategorii nejlepšího dramatického filmu.

Mezi dalšími si letos ocenění DGA odnesla například Laura Poitras coby nejlepší režisérka dokumentárního filmu za snímek Citizenfour, který dokumentuje historické vyzrazení utajených dokumentů americkým přeběhlíkem Edwardem Snowdenem. A Lesli Linka Glatter byl oceněn jako nejlepší režisér dramatického televizního seriálu. Cenu dostal za thrillerovou sérii Homeland natočenou pro stanici Showtime.

Oscaři se letos budou rozdávat 22. února. Hlasování o nich končí 17. února.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy