Titul kombinující živé herce s animovaným a počítačově vytvořeným prostředím provázejí problémy již od roku 2006, kdy trikový fantasy snímek vznikal v koprodukci České televize a filmových fondů z Česka a Slovenska.
Původně měl mít Poslední z Aporveru premiéru v roce 2009, ani o deset let později ale není hotový. Kvůli dluhům navíc v prvním čtvrtletí roku 2020 zamíří do insolvence. Předmětem dražby budou "nehmotné věci se všemi souvisejícími právy a kompletní filmový materiál".
Příběh chlapce Rybliho a dívky Maysu, kteří svou láskou zachrání svět Aporveru před zkázou, roztočil Tomáš Krejčí v roce 2006. Rozpočet se během příprav vyšplhal k 240 milionům, a svého času tak film patřil k nejdražším audiovizuálním projektům v Česku.
Na vznik filmu přispěl 47 miliony Státní fond kinematografie a dalších 18 milionů do snímku vložila Česká televize. Fond podal v roce 2014 trestní oznámení na producenty kvůli podezření z dotačního podvodu, Krejčí se tehdy odvolával na pochybení ze strany slovenských koproducentů.
Nyní v případu padlo obvinění. "V případu byly obviněny tři fyzické osoby z trestného činu dotační podvod a koncem října byl podán návrh na obžalobu k Městskému státnímu zastupitelství v Praze," řekl serveru mluvčí pražské policie Jan Daněk. Podle Deníku N jsou obviněnými producent Jiří Košťál, režisér Tomáš Krejčí a jednatel společnosti CZ PAP, která se na tvorbě filmu podílela, Petr Hemmr.
Před čtyřmi lety promítala tuzemská kina dokument Nekonečný příběh Posledního z Aporveru, který mapoval pozadí vzniku koprodukční fantasy a při jehož uvedení režisér podle webu iDnes.cz prohlásil, že "přišel o byt a druhý producent Jiří Košťál o auto".