Na Anifilmu se bude promítat malovaný snímek S láskou Vincent i Živitel, nominovaný na Oscara

9. 3. 2018 11:21
Pořadatelé festivalu animovaného filmu Anifilm, který se letos bude konat od 1. do 6. května na tradičním místě v Třeboni, oznámili program všech šesti soutěžních kategorií letošního ročníku. Na festival se přihlásilo téměř 1500 filmů, pořadatelé jich vybrali 130.
Na Anifilmu bude soutěžit i film S láskou Vincent o životě Vincenta van Gogha.
Na Anifilmu bude soutěžit i film S láskou Vincent o životě Vincenta van Gogha. | Foto: Loving Vincent Ltd.

V soutěži celovečerních filmů pro děti se na Aniflmu v Třeboni představí snímek Živitel irské režisérky Nory Twomey a producentky Angeliny Jolie. Film byl letos nominovaný na Zlatý glóbus i na Oscara. Nový film Gordon & Paddy představí režisérka Linda Hambäck ze Švédska, která s ním soutěžila i na letošním Berlinale.

Na Anifilmu se před rokem promítal snímek O myšce a medvědovi a letos se bude jeho režisér Benjamin Renner ucházet o cenu s novým filmem Velký zlý lišák a jiné příběhy.

Do soutěže se probojoval i francouzsko-belgický film Zombilénium, za nímž stojí tvůrčí dvojice Arthur de Pins a Alexis Ducord. Pětici dětských filmů uzavírá ve vesmíru ztracená fenka Lajka českého režiséra Aurela Klimta. Jediný loutkový film celovečerní soutěže.

V soutěži pro dospělé se představí dva íránské snímky. Vyloučeni z nebe natočil Ali Noori Oskouei a využil při tom kombinaci 2D a 3D animace. V německo-rakouské koprodukci vznikl provokativní film Teheránská tabu Aliho Soozandeha, z Itálie pak komise vybrala Kočičí Popelku, převyprávěnou pohádku o Popelce. Režírovala ji čtveřice autorů, rukopis v ní ale silně zanechal hlavně Alessandro Rak, držitel evropské ceny L'arte della felicità za nejlepší celovečerní film z roku 2013.

Nezávislou jihokorejskou produkci ve výběru reprezentuje snímek Skončím prostě na ulici mladého režiséra Yongsuna Leeho. Do soutěže se probojoval i malovanou animací oživený Vincent van Gogh tandemu Dorota Kobielová - Hugh Welchman.

Celkem uvidí diváci i festivaloví porotci třeboňské mezinárodní soutěže 10 celovečerních a 37 krátkých filmů, 43 filmů vytvořených studenty, 22 videoklipů a 18 abstraktních snímků.

Součástí festivalového programu bude ještě soutěž Český obzor, v níž se ve čtyřech kategoriích utká 76 filmů z ateliérů českých animátorů, soutěžit se bude také v sekci nezávislých počítačových her.

Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu dostane letos scenáristka, režisérka a animátorka Libuše Čihařová, která letos oslaví 88. narozeniny. Začínala ve Studiu Bratři v triku, je podepsána pod více než deseti večerníčkovými seriály - pracovala například na pohádce O makové panence, na Bobovi a Bobkovi, Štaflíkovi a Špagetce nebo Maxipsovi Fíkovi. Od 80. let sama režírovala několik krátkých filmů a seriálů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy