Na Anifilmu v Třeboni uspěl i český studentský snímek Plody mraků

Kultura Kultura
7. 5. 2017 20:19
Mezi vítězi letošního Mezinárodní festivalu animovaných filmů Anifilm je i český snímek pro děti i dospělé Plody mraků od Kateřiny Karhánkové z pražské FAMU. 
Plody mraků, Chlupáč a kamarádi
Plody mraků, Chlupáč a kamarádi | Foto: Plody mraků

Hlavní cenu poroty na letošním třeboňském Anifilmu získal jeden z předních francouzských tvůrců Jean-François Laguionie za poetický snímek Louise na pobřeží. Zvláštní uznání v této kategorii si odnáší americký autor Dash Shaw za film Jak se mi potopila střední škola, který natočil podle vlastního populárního komiksu.

Hlavní cenu v soutěži celovečerních filmů pro děti porota přiřkla švýcarsko-francouzskému snímku Můj život Cukety režiséra Claudea Barrase, který ještě před Anifilmem stihl získat cenu za nejlepší evropský animovaný celovečerní film a byl nominován na Oscara.

Zkrátka nepřišla ani tuzemská tvorba. Zvláštní uznání získala v soutěži studentských snímků Kateřina Karhánková z pražské FAMU za film Plody mraků. Ve spolupráci s výtvarnící Alžbětou Skálovou vytvořila nebývale jemný a vtipný příběh o odvaze zvířátka jménem Chlupáč, které se svými kamarády žije na palouku uprostřed temného lesa.

Plody mraků už před tím dostaly pozvánku na Mezinárodní festival animovaných filmů v Annecy, což je největší soutěžní přehlídka studentských animovaných snímků. 

Vítězové Anifilmu 2017

  • Hlavní cena: Jean-François Laguionie: Louise na pobřeží (Francie), zvláštní uznání Dash Shaw: Jak se mi potopila střední škola (USA)
  • Dětský film: Claude Barras: Můj život Cukety (Francie)
  • Krátký film: Alberto Vázquez: Decorado (Španělsko), zvláštní uznání David Dell’Edera: Balkon (Maďarsko)
  • Studentský film: Renata Gasiorowská: Pipka (Polsko), zvláštní uznání  Kateřina Karhánková: Plody mraků
  • Abstraktní animace: Boris Labbé: Orogeneze (Francie), zvláštní uznání Urte Zintlerová: Volno (Německo)
  • Videoklip: Hoji Tsuchiya: Uri Nakayama - Spring Time-Old Man (Japonsko), zvláštní uznání Mrzyk & Moriceau: The Avalanches: Subways (Francie)

Novinkou letošního Anifilmu byla Mezinárodní soutěž nezávislých počítačových her, kterou získalo dánské studio Playdead za hru Inside a Holanďan Adriaan de Jongh za hru Hidden Folks.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy