Na Anifilmu v Třeboni uspěl i český studentský snímek Plody mraků

Kultura Kultura
7. 5. 2017 20:19
Mezi vítězi letošního Mezinárodní festivalu animovaných filmů Anifilm je i český snímek pro děti i dospělé Plody mraků od Kateřiny Karhánkové z pražské FAMU. 
Plody mraků, Chlupáč a kamarádi
Plody mraků, Chlupáč a kamarádi | Foto: Plody mraků

Hlavní cenu poroty na letošním třeboňském Anifilmu získal jeden z předních francouzských tvůrců Jean-François Laguionie za poetický snímek Louise na pobřeží. Zvláštní uznání v této kategorii si odnáší americký autor Dash Shaw za film Jak se mi potopila střední škola, který natočil podle vlastního populárního komiksu.

Hlavní cenu v soutěži celovečerních filmů pro děti porota přiřkla švýcarsko-francouzskému snímku Můj život Cukety režiséra Claudea Barrase, který ještě před Anifilmem stihl získat cenu za nejlepší evropský animovaný celovečerní film a byl nominován na Oscara.

Zkrátka nepřišla ani tuzemská tvorba. Zvláštní uznání získala v soutěži studentských snímků Kateřina Karhánková z pražské FAMU za film Plody mraků. Ve spolupráci s výtvarnící Alžbětou Skálovou vytvořila nebývale jemný a vtipný příběh o odvaze zvířátka jménem Chlupáč, které se svými kamarády žije na palouku uprostřed temného lesa.

Plody mraků už před tím dostaly pozvánku na Mezinárodní festival animovaných filmů v Annecy, což je největší soutěžní přehlídka studentských animovaných snímků. 

Vítězové Anifilmu 2017

  • Hlavní cena: Jean-François Laguionie: Louise na pobřeží (Francie), zvláštní uznání Dash Shaw: Jak se mi potopila střední škola (USA)
  • Dětský film: Claude Barras: Můj život Cukety (Francie)
  • Krátký film: Alberto Vázquez: Decorado (Španělsko), zvláštní uznání David Dell’Edera: Balkon (Maďarsko)
  • Studentský film: Renata Gasiorowská: Pipka (Polsko), zvláštní uznání  Kateřina Karhánková: Plody mraků
  • Abstraktní animace: Boris Labbé: Orogeneze (Francie), zvláštní uznání Urte Zintlerová: Volno (Německo)
  • Videoklip: Hoji Tsuchiya: Uri Nakayama - Spring Time-Old Man (Japonsko), zvláštní uznání Mrzyk & Moriceau: The Avalanches: Subways (Francie)

Novinkou letošního Anifilmu byla Mezinárodní soutěž nezávislých počítačových her, kterou získalo dánské studio Playdead za hru Inside a Holanďan Adriaan de Jongh za hru Hidden Folks.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy