Na Anifilmu v Třeboni uspěl i český studentský snímek Plody mraků

Kultura Kultura
7. 5. 2017 20:19
Mezi vítězi letošního Mezinárodní festivalu animovaných filmů Anifilm je i český snímek pro děti i dospělé Plody mraků od Kateřiny Karhánkové z pražské FAMU. 
Plody mraků, Chlupáč a kamarádi
Plody mraků, Chlupáč a kamarádi | Foto: Plody mraků

Hlavní cenu poroty na letošním třeboňském Anifilmu získal jeden z předních francouzských tvůrců Jean-François Laguionie za poetický snímek Louise na pobřeží. Zvláštní uznání v této kategorii si odnáší americký autor Dash Shaw za film Jak se mi potopila střední škola, který natočil podle vlastního populárního komiksu.

Hlavní cenu v soutěži celovečerních filmů pro děti porota přiřkla švýcarsko-francouzskému snímku Můj život Cukety režiséra Claudea Barrase, který ještě před Anifilmem stihl získat cenu za nejlepší evropský animovaný celovečerní film a byl nominován na Oscara.

Zkrátka nepřišla ani tuzemská tvorba. Zvláštní uznání získala v soutěži studentských snímků Kateřina Karhánková z pražské FAMU za film Plody mraků. Ve spolupráci s výtvarnící Alžbětou Skálovou vytvořila nebývale jemný a vtipný příběh o odvaze zvířátka jménem Chlupáč, které se svými kamarády žije na palouku uprostřed temného lesa.

Plody mraků už před tím dostaly pozvánku na Mezinárodní festival animovaných filmů v Annecy, což je největší soutěžní přehlídka studentských animovaných snímků. 

Vítězové Anifilmu 2017

  • Hlavní cena: Jean-François Laguionie: Louise na pobřeží (Francie), zvláštní uznání Dash Shaw: Jak se mi potopila střední škola (USA)
  • Dětský film: Claude Barras: Můj život Cukety (Francie)
  • Krátký film: Alberto Vázquez: Decorado (Španělsko), zvláštní uznání David Dell’Edera: Balkon (Maďarsko)
  • Studentský film: Renata Gasiorowská: Pipka (Polsko), zvláštní uznání  Kateřina Karhánková: Plody mraků
  • Abstraktní animace: Boris Labbé: Orogeneze (Francie), zvláštní uznání Urte Zintlerová: Volno (Německo)
  • Videoklip: Hoji Tsuchiya: Uri Nakayama - Spring Time-Old Man (Japonsko), zvláštní uznání Mrzyk & Moriceau: The Avalanches: Subways (Francie)

Novinkou letošního Anifilmu byla Mezinárodní soutěž nezávislých počítačových her, kterou získalo dánské studio Playdead za hru Inside a Holanďan Adriaan de Jongh za hru Hidden Folks.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy