Juraj Herz, režisér, který se nebál strachu. Tohle byly jeho nejvýraznější filmy

Hana Slívová ČTK Hana Slívová, ČTK
9. 4. 2018 13:05
Říkával, že hrůzu má rád, a pohrává si s ní ve svých filmech. Ve věku 83 zemřel 8. dubna 2018 jeden z nejvýraznějších režisérů 20. století Juraj Herz, autor, jehož filmy zneklidňují, fascinují i děsí. Ačkoliv byl vrstevníkem československých filmařů, kteří na scénu vstupovali v 60. letech a formovali tuzemskou novou vlnu, pohyboval se stranou. Jedním z důvodů, proč ho kolegové z počátku přehlíželi, byla skutečnost, že jej nepřijali na pražskou FAMU. Projděte si výběr z nejvýraznějších snímků, které Herz v roli režiséra během své kariéry natočil.
Foto: Česká televize

Sběrné surovosti (1965)

Juraj Herz natočil svůj středometrážní debut Sběrné surovosti v polovině 60. let jako jednu povídku do projektu hrabalovských adaptací Perličky na dně, do kterého ho přizval Jaromil Jireš. Bohumil Hrabal byl pro tehdejší filmařskou vlnu v čele s Jiřím Menzelem či Verou Chytilovou velkou inspirací, filmařští kolegové však Herze, jenž nestudoval na FAMU, vesměs přehlíželi.

Sběrné surovosti, příběh odehrávající se ve sběrně starého papíru, se však nakonec promítal zvlášť, neboť jeho stopáž přesáhla 30 minut. 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Vláda schválila žalobu na EK kvůli pozastavené dotaci pro Agrofert. Týká se více než 800.000 Kč, dle náměstka má hlavně vyjasnit výklad střetu zájmů

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Prymula se stane vládním zmocněncem pro výzkum ve zdravotnictví, potvrdila vláda

Vláda dnes jednomyslně schválila pozici vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, kterou bude zastávat dosavadní náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Po jednání vlády to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s tím, že půjde o post vědeckovýzkumný, který se nebude krýt s kompetencemi ve zdravotnictví. Na ministerstvu Prymula skončí do konce týdne.

Ráno Prymula, který byl dosud zodpovědný za vedení projektu chytré karantény, Českému rozhlasu řekl, že počítá s přechodem pod Úřad vlády ČR od 1. června.

před 25 minutami

VW: Německý rozsudek o odškodnění v dieselgate se na ČR nevztahuje

Rozhodnutí německého nejvyššího soudu o odškodnění majitelů vozů VW dotčených manipulacemi s emisemi se českých zákazníků netýká. Soudní řízení o případnou náhradu škody budou v Česku a dalších zemích dále pokračovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy