Juraj Herz, režisér, který se nebál strachu. Tohle byly jeho nejvýraznější filmy

Hana Slívová ČTK Hana Slívová, ČTK
9. 4. 2018 13:05
Říkával, že hrůzu má rád, a pohrává si s ní ve svých filmech. Ve věku 83 zemřel 8. dubna 2018 jeden z nejvýraznějších režisérů 20. století Juraj Herz, autor, jehož filmy zneklidňují, fascinují i děsí. Ačkoliv byl vrstevníkem československých filmařů, kteří na scénu vstupovali v 60. letech a formovali tuzemskou novou vlnu, pohyboval se stranou. Jedním z důvodů, proč ho kolegové z počátku přehlíželi, byla skutečnost, že jej nepřijali na pražskou FAMU. Projděte si výběr z nejvýraznějších snímků, které Herz v roli režiséra během své kariéry natočil.
Foto: Česká televize

Sběrné surovosti (1965)

Juraj Herz natočil svůj středometrážní debut Sběrné surovosti v polovině 60. let jako jednu povídku do projektu hrabalovských adaptací Perličky na dně, do kterého ho přizval Jaromil Jireš. Bohumil Hrabal byl pro tehdejší filmařskou vlnu v čele s Jiřím Menzelem či Verou Chytilovou velkou inspirací, filmařští kolegové však Herze, jenž nestudoval na FAMU, vesměs přehlíželi.

Sběrné surovosti, příběh odehrávající se ve sběrně starého papíru, se však nakonec promítal zvlášť, neboť jeho stopáž přesáhla 30 minut. 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Ptačí chřipka v dalším chovu

V Česku je druhé ohnisko ptačí chřipky. Nemoc se podle ministerstva zemědělství objevila v komerčním chovu na Pardubicku. První výskyt byl na Žďársku.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Syrská armáda dobyla většinu provincie Aleppo z rukou rebelů

Vojska syrského prezidenta Bašára Asada, jejichž hlavním spojencem je Rusko, v neděli dobyla většinu provincie Aleppo. S odvoláním na sdělení syrských státních médií o tom informovala agentura Reuters.

Ruské válečné letouny v neděli zahájily intenzivní nálety v Aleppu. Zasažena byla podle místních aktivistů řada měst včetně Anadánu, který později dobyla pozemní vojska syrské armády s pomocí Íránem podporovaných milic.

V blízkosti syrské hranice s Tureckem ve městě Tal Abjad mezitím exploze nálože umístěné v autě zabila několik lidí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na svědky. Bližší podrobnosti o počtu mrtvých a pachatelích zatím nejsou jasné. V uplynulých měsících si ale podobné útoky ve městě, ze kterého loni v říjnu turecká armáda vyhnala milici syrských Kurdů, vyžádaly životy desítek civilistů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy