Jak dospět za časů apokalypsy. Film Láska a příšery je žánrovým překvapením roku

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
27. 4. 2021 17:00
Přeji hezkou apokalypsu, vzkazoval výtah hrdinům nedoceněného snímku Southland Tales režiséra Richarda Kellyho. Nejspíš na něj si vzpomněli tvůrci novinky Láska a příšery. Stojí na tom nejroztomilejším scénáři, kdy smrtící hrozbou může být i vaše zlatá rybka.

Dobrodružný komediální horor Láska a příšery, který momentálně patří k nejsledovanějším na českém Netflixu, od úvodní kreslené sekvence prozrazuje lásku autorů k postapokalyptickému žánru. Ihned se vybaví vzpomínka na komedii Zombieland, která s podobnou nadsázkou nahlížela na invazi nemrtvých.

Jenže scenáristé Brian Duffield a Matthew Robinson s režisérem Michaelem Matthewsem nepoužívají nadsázku po vzoru věčně hláškujících hrdinů Zombielandu jako dvouhlavňovou brokovnici, kterou by potřebovali vytesat divákům do hlavy, že nikdo v širém okolí nemá větší nadhled. Tvůrci Lásky a příšer se spolu se svým smolařským hrdinou spíše plazí vysokou trávou a s každým nejistým krokem sbírají sympatie publika. Neokázale, ale místy až poeticky. Jejich hlavní zbraní je představivost.

"Neměl jsem typické dětství. Teda nejdřív jo, ale pak přišel konec světa," začíná smolař Joel vyprávět, jak přežil apokalypsu. Tu nezpůsobil asteroid blížící se k Zemi, ale "neomylná" lidská reakce, jak hrozbu vyřešit. Tedy vyslat proti němu všechny rakety světa. Chemický spad z mamutího arzenálu způsobil, že po celém světě zmutovali veškeří studenokrevní tvorové. V jejich tlamách a klepetech zemřelo 95 procent lidstva, zbytek přežívá v bunkrech a čeká, zda tím dalším velkým nebezpečím nahoře na povrchu bude přerostlý hlemýžď, či otylá ropucha.

Během událostí, které uvrhly planetu do chaosu, Joel přišel o rodiče i svou lásku. A když díky rádiovému spojení po sedmi letech zjistí, že je jeho dívka naživu a že se nachází v kolonii přeživších vzdálené asi týden pěší cesty, neváhá. Sám se vydá na sebevražednou výpravu. Navzdory tomu, že je tím nejméně schopným členem komunity, co se týče interakcí s přerostlými plazy a brouky.

Brzy se k Joelovi přidá nečekaný psí hrdina, který se v nové době docela dovedně zabydlel. A poté typická dvojice podobných filmů: postarší zálesák a dívka školního věku. Jenže rozhodně ne vše se dál odvíjí tak, jak je v žánru běžné. Už díky faktu, že oba z dvojice působí na první pohled jako milí a přátelští lidé.

Jednou z největších předností Lásky a příšer je, že k odlehčené poloze nepotřebuje cynismus. Radostné, až euforické dobrodružství čerpá z toho, že svět není na pohled děsivý.

Film Láska a příšery je na Netflixu s českými titulky. | Video: Netflix

Namísto ohnilých zombií potácejících se polorozpadlými ruinami zdejší hrdinové v panenské přírodě potkávají tvory, jejichž vzhled není ani tak hrozivý či odpudivý, jako spíše podivný a úžasný. Divák si připadá spíše jako Alenka v říši divů, případně ve vesmírném baru odněkud z Hvězdných válek.

Přitom střet s obří žábou či různě zmutovaným hmyzem ústí v adrenalinové chvíle, o to děsivější ale nakonec jsou střety s podivuhodnými bytostmi, které na čele nemají napsáno "uteč!", ale spíše "zírej".

Dylan O'Brien jako Joel.
Dylan O'Brien jako Joel. | Foto: Netflix

S podobně neodolatelným charismatem diváky tou nebezpečnou přírodou provází herec Dylan O’Brien v hlavní roli Joela. Každý ho má rád, ale tak trochu s lítostí, protože je to mimoň. Tak jako samotný snímek však i hrdina nakonec klame tělem. A věci jsou složitější, než vypadají na povrchu.

Zmínka o Star Wars a jejich vesmírných barech není náhodná. Jedno z obrovských kouzel prvního snímku George Lucase spočívalo ve vykreslení světa, který se s každou návštěvou hospody plné mimozemšťanů otevíral do netušených rozměrů. Světa, kde lze pobývat po celé dekády.

Podobně pečlivě je designované prostředí Lásky a příšer. Nepotřebuje k tomu obří rozpočty, o to pečlivěji šetří, kdy a jak ukáže další monstra.

Jde na jedné straně o přímočarou, ale také přemýšlivou jednohubku nikoli o hledání ztracené lásky, ale v posledku hlavně o tom, že nikdy není pozdě začít něco dělat s vlastním smolařským a samotářským životem.

Dylan O'Brien jako Joel.
Dylan O'Brien jako Joel. | Foto: Netflix

Snadno by také mohlo jít o start úspěšné série. Možná by se jednoduché kouzlo s dalšími díly vyčerpalo. Jenže obzvlášť v poněkud vyprahlé, dramaturgicky nedotažené filmové pustině Netflixu, jehož žánrové snímky se často až příliš snaží být originální i aktuální, působí Láska a příšery skoro očistným dojmem. Je to nápaditý a přitom obyčejný film. Oslava žánru se srdcem na dlani.

Je to také vzkaz konkurenci, že není nutné být buď enormně drsný a pochmurný, nebo cynický a sarkastický. Existuje způsob, jak na věci hledět optimisticky, a přitom ne naivně.

Joel se rozhodl vydat do nebezpečného světa, protože být lapen lepkavým jazykem gargantuovského obojživelníka nemůže být o tolik horší než neustálá samota. A tam venku dostal trochu jinou lekci, než čekal. Třeba že dospět lze i za časů, jimž vládnou obludy. Navíc s nenápadným úsměvem na tváři.

Láska a příšery

Režie: Michael Matthews
Film je k vidění na Netflixu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Mladí lidé v Česku se obávají klimatických změn, cítí kvůli nim bezmoc či strach, ukazuje průzkum

Změny klimatu považují v Česku za závažný problém více než čtyři pětiny lidí ve věku od 15 do 20 let. Dvě třetiny mladých pokládají za důležité, aby Česká republika snižovala své emise skleníkových plynů bez ohledu na postup jiných zemí. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu, který připravila katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a organizace Green Dock ve spolupráci s organizací Člověk v tísni.

Řešení klimatických změn považuje za extrémně nebo vysoce naléhavé téměř 46 procent mladých ve věku 15 až 20 let. Pro další třetinu má tento problém střední naléhavost.

O tom, že se globální změna klimatu projevuje již v současnosti, je přesvědčeno 83,6 procenta respondentů. Podle dalších téměř deseti procent se změna projeví v budoucnu. Zhruba sedm z deseti dotázaných uvedlo, že hlavní přičinou změn je lidstvo a jeho činnost.

Nějaký projev změn klimatu kolem sebe pozorovalo sedm z deseti mladých lidí. Nejčastěji zmiňovali vlny veder, sucho nebo naopak přívalové deště a povodně.

Obavy ze změn klimatu v průzkumu projevily tři čtvrtiny mladých. Výrazně víc je trápilo, jak změna uškodí budoucím generacím, než jim samotným. Podle dvou třetin dotázaných budou děti, které se rodí v těchto letech, žít v horším světě, než je ten současný.

Další zprávy