HBO uvede osmou sezonu Hry o trůny až v roce 2019. Filmaři pro jistotu natočí několik konců

Reuters Reuters
5. 1. 2018 11:51
Diváci oceňovaného fantasy televizního seriálu Hra o trůny budou na jeho vyvrcholení muset počkat do roku 2019. Mezi koncem sedmé řady a vysíláním té poslední, osmé, tak vznikne více než roční pauza. Už před dvěma lety ale tvůrci seriálu David Benioff a D.B. Weiss řekli, že finále Hry o trůny chtějí udělat pokud možno co nejvelkolepější.
Sedmá epizoda Hry o trůny vyvrcholila dílem zvaným Drak a Vlk.
Sedmá epizoda Hry o trůny vyvrcholila dílem zvaným Drak a Vlk. | Foto: HBO

Kabelová televize HBO ve čtvrtek oznámila, že šest epizod závěrečné sezony Hry o trůny odvysílá roku 2019. Konkrétní měsíc neupřesnila.

Seriál, jejž jenom ve Spojených státech sleduje přes 30 milionů lidí a který má diváckou komunitu po celém světě, je největším současným hitem HBO a získal několik televizních cen Emmy.

Závěrečná sezona se začala natáčet v říjnu, štáb má pracovat zhruba do poloviny roku 2018. Šéf programu HBO Casey Bloys uvedl, že filmaři natočí několik různých konců, aby zamezili předčasnému vyzrazení děje na internet nebo hackerským útokům.

Tvůrci seriálu David Benioff a D.B. Weiss už před dvěma roky řekli serveru Entertainment Weekly, že finále Hry o trůny chtějí udělat pokud možno co nejvelkolepější.

HBO nyní potvrdila, že Benioff s Weissem natočí vůbec poslední epizodu. Tří dílů nové řady se podle serveru TheVerge.com ujme David Nutter, který pracoval již na páté řadě, zbylé dva má režírovat Miguel Sapochnick.

Sedmá řada Hry o trůny skončila vloni v srpnu, některé z jejích sedmi epizod trvaly až osmdesát minut.

Pauza mezi sedmou a osmou řadou umožní autorovi knižní předlohy seriálu Georgi R. R. Martinovi, aby dokončil alespoň jednu ze dvou chystaných knih, na nichž nyní pracuje. Momentálně televizní seriál již dějově předběhl události, které Martin odvyprávěl v pěti dosud publikovaných dílech Písní ledu a ohně, jak se knižní předloha Hry o trůny nazývá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Otcovská a rodičovská dovolená se rozšíří, MPSV připravuje změny podle směrnice EU

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to v úterý řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Připravujeme tři scénáře. Návrh může projít teď vládou, nebo ho může převzít příští ministryně či ministr a vybere si příští vláda," řekla po jednání ministryně.

Směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem z června 2019 má zajistit minimální standard ve všech členských zemích. ČR ji má do svých zákonů přenést nejpozději do 2. srpna 2022. Podle předpisu by placená otcovská v EU nesměla být kratší než deset dnů. Rodiče by měli mít možnost nečerpat rodičovskou celou naráz, ale i po částech. Vybírat by si ji mohli třeba střídáním dnů volna a práce či v kratší pracovní době, uvádí směrnice. Dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se matka a otec v péči o potomka vystřídali. Rodiče v celé unii by měli mít nárok aspoň na čtyřměsíční rodičovskou a mohli by si ji vybrat nejvýš do osmi let dítěte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy