Seriál Pán prstenů? Majitelé práv Tolkienova díla vyjednávají v Hollywoodu se studiem Amazon

Marie Dostálová
7. 11. 2017 15:00
Studio Amazon vyjednává o vzniku nového seriálu podle slavné knižní fantasy trilogie Pán prstenů. Kupec musí za práva zaplatit desítky milionů dolarů, což Amazon možná udělá. Získal by tak potenciálně atraktivní titul, který by ve své rozmáchlosti mohl konkurovat Hře o trůny, vlajkové lodi televize HBO. Studio Amazon ani Warner Bros., které produkovalo filmovou sérii, však informaci, již přinesl web Variety, nepotvrdily.
Pán prstenů: Společenstvo Prstenu
Pán prstenů: Společenstvo Prstenu | Foto: 2001 New Line Cinema, 2001 New Line Cinema

Podle serveru Variety se v Hollywoodu začíná mluvit o seriálové adaptaci knižní série Pán prstenů, jejímž autorem je J. R. R. Tolkien.

Studio Warner Bros., které produkovalo filmovou sérii, a majitelé práv Tolkienova díla jsou v rané fázi vyjednávání se studiem Amazon. Variety poznamenává, že jeho výkonný ředitel je dlouhodobý fanoušek sci-fi a fantasy.

Podle serveru The Verge by se mohlo pro Amazon jednat o ideální příležitost, jak konkurovat televizi HBO a jejímu populárnímu seriálu Hra o trůny.

Zástupci Warner Bros. a Amazonu odmítli zprávu komentovat, stránka Deadline nicméně dodává, že potenciální zájemce bude muset zaplatit za práva částku 200 až 250 milionů dolarů. K tomu je třeba přičíst náklady na natáčení a propagaci, což u velkého fantasy seriálu může být až 150 milionů dolarů za sérii.

Tolkienovy knihy na rozdíl od knižní předlohy Hry o trůny neobsahují sex a tolik násilí, které se pro část fanoušků staly lákadly. Web The Verge poznamenává, že potenciální seriál Pán prstenů má oproti knihám George R. R. Martina jednu výhodu - knihy jsou už napsané. Naráží tak na stále nedokončenou knižní ságu Píseň ledu a ohně, podle níž dosud Hra o trůny vznikala.

Pán prstenů už filmovou podobu má, na plátnech kin slavil značné komerční úspěchy a získal také mnoho cen.

Trilogii, kterou tvoří Společenstvo Prstenu (2001), Dvě věže (2002) a Návrat krále (2003), režíroval Peter Jackson. Tři díly se podělily o celkem 17 Oscarů a Návrat krále se s 11 soškami zařadil do čela žebříčku filmů, jež získaly nejvíce Cen Akademie.

Trilogie o mocném prstenu utržila v kinech téměř tři miliardy dolarů. Nejúspěšnější byl Návrat krále s více než jednou miliardou dolarů, což ho podle serveru Boxofficemojo řadí na 16. místo v žebříčku nejvýdělečnějších filmů na světě.

Filmovou podobu dostalo i další Tolkienovo dílo, kniha Hobit, z níž vznikla trilogie. Režie se opět ujal Peter Jackson. Filmy utržily v kinech téměř tři miliardy dolarů, na Oscara však žádný z dílů nedosáhl.

 

Právě se děje

Další zprávy