Havel, Hanč, Vrbata a další. Prohlédněte si české filmy, na které přispěje stát

ČTK Kultura ČTK, Kultura
11. 12. 2018 9:00
Osm připravovaných celovečerních českých filmů včera podpořil Státní fond kinematografie. Jeho rada se rozhodovala mezi 22 uchazeči, mezi osm vybraných rozdělí 64 milionů korun. "Nejlépe připraveny byly projekty, které byly podpořeny již v předchozích fázích vývoje, případně ty, které se do výzvy na výrobu hlásily opakovaně," konstatoval předseda rady Petr Vítek. Projděte si oceněné snímky.
Režisér Slávek Horák na snímku z roku 2015.
Režisér Slávek Horák na snímku z roku 2015. | Foto: ČTK

Havel

Režie: Slávek Horák
Výše podpory od Státního fondu kinematografie: 14,5 milionu korun

Nejvyšší hodnocení dostal životopisný film Havel třiačtyřicetiletého scenáristy a režiséra Slávka Horáka, autora snímku Domácí péče. Fond mu přidělil 14,5 milionu korun.

Připravovaný film zachytí události v životě Václava Havla od roku 1968, kdy byl mladým úspěšným dramatikem, přes vpád vojsk Varšavské smlouvy až po období, kdy se coby zakázaný autor stáhl do ústraní na chalupu u Trutnova.

Film se bude zabývat vztahem budoucího prezidenta s jeho první manželkou Olgou a také sledovat Havlův souboj s tehdejším vládnoucím režimem až k událostem roku 1989, včetně měnícího se vztahu k ikoně pražského jara Alexandru Dubčekovi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy