Havel, Hanč, Vrbata a další. Prohlédněte si české filmy, na které přispěje stát

ČTK Kultura ČTK, Kultura
11. 12. 2018 9:00
Osm připravovaných celovečerních českých filmů včera podpořil Státní fond kinematografie. Jeho rada se rozhodovala mezi 22 uchazeči, mezi osm vybraných rozdělí 64 milionů korun. "Nejlépe připraveny byly projekty, které byly podpořeny již v předchozích fázích vývoje, případně ty, které se do výzvy na výrobu hlásily opakovaně," konstatoval předseda rady Petr Vítek. Projděte si oceněné snímky.
Režisér Slávek Horák na snímku z roku 2015.
Režisér Slávek Horák na snímku z roku 2015. | Foto: ČTK

Havel

Režie: Slávek Horák
Výše podpory od Státního fondu kinematografie: 14,5 milionu korun

Nejvyšší hodnocení dostal životopisný film Havel třiačtyřicetiletého scenáristy a režiséra Slávka Horáka, autora snímku Domácí péče. Fond mu přidělil 14,5 milionu korun.

Připravovaný film zachytí události v životě Václava Havla od roku 1968, kdy byl mladým úspěšným dramatikem, přes vpád vojsk Varšavské smlouvy až po období, kdy se coby zakázaný autor stáhl do ústraní na chalupu u Trutnova.

Film se bude zabývat vztahem budoucího prezidenta s jeho první manželkou Olgou a také sledovat Havlův souboj s tehdejším vládnoucím režimem až k událostem roku 1989, včetně měnícího se vztahu k ikoně pražského jara Alexandru Dubčekovi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy