Greenaway hledá sex v Bibli a mluví o sebevraždě

Kultura Kultura
18. 11. 2012 17:46
Snímek Goltzius and the Pelican Company měl premiéru v Římě

Řím - Na filmovém festivalu v Římě měl premiéru nový film sedmdesátiletého britského režiséra Petera Greenawaye. Goltzius and the Pelican Company vypráví o kontroverzním podniku holandského tiskaře a rytce z období raného baroka Hendrika Goltziuse (1558-1617). Umělec přesvědčí markraběte alsaského k financování knihy s erotickými scénami z biblických příběhů - Lota a jeho dcer, Davida a Betšaby, Samsona a Dalily a Jana Křtitele se Salome.

Greenaway zamýšlí své dílo jako prostřední část trilogie o „holandských mistrech", jejíž první částí byla Rembrandtova Noční hlídka z roku 2007 a třetí část plánovaná na rok 2016 se má zaměřit na Hieronyma Bosche.

Goltzius and the Pelican Company
Goltzius and the Pelican Company | Foto: Aktuálně.cz

V hlavních rolích filmu se objeví holandský herec s palestinskými kořeny Ramsey Nasr jako Goltzius a Američan F. Murray Abraham v roli markraběte. 

Režisér připomíná, že Goltzius nakonec zbohatl tak, že posledních deset let svého života si mohl dovolit strávit jako malíř. „A předpokládám, že to je taky má ambice. Já nechci být filmařem. Myslím, že malování je mnohem víc vzrušující a hlubší. Tohle jsem vždycky cítil jako hlas ve svojí hlavě - abych se přestal zabývat těmahle směšnejma filmama a soustředil se na něco uspokojivějšího a cennějšího," dodává Greenaway.

Ten v rozhovoru pro britský deník Guardian odpověděl i na otázku, jestli již počítá s tím, že sexuální scény pomáhají komerčnímu úspěchu jeho filmů.

„To je velice naivní otázka. Všechny mé filmy byly otevřené, pokud jde o sexualitu. Vezměte si například Kuchaře, zloděje, jeho ženu a jejího milence, Topení po číslech či Dítě z Maconu. Takže tohle není nic nového. Možná se trochu posouváme píď po pídi, ale věřím, že tohle je věrohodné a čestné využití současného slovníku. Je to film o tom, jak sex a náboženství odmítají vlézt spolu do postele."

Goltzius a společnost Pelikán.
Goltzius a společnost Pelikán. | Foto: Aktuálně.cz

Greenaway také v rozhovoru zmiňuje nespokojenost se současnou kinematografií, která je podle jeho názoru otrokem psaného slova. „Ať už jste Godard, Almodóvar nebo Scorsese, je to pořád text, text, text. Všechno začíná textem a to je pro mne zdrojem velkého utrpení. Prosím, nechte filmy dělat to, co umějí nejlépe, a to je vyjadřování myšlenek vizuální cestou."

Jeho nejradikálnějším projeveným názorem je však myšlenka na sebevraždu, až mu bude osmdesát, tedy a deset let. „OK," připouští. „Přiznávám,  že smrt není jen o vás, jsou jí zasaženi taky vaši blízcí. Mám jedenáctileté a osmileté dítě a rozhodně nechtějí ztratit tátu. Ale vážně o tom přemýšlím a zvládnul bych to v Holandsku… Nevybavuje se mi nikdo, kdo by byl užitečný po osmdesátce. Jeden, nebo dva pozdní obrazy od Picassa. Stejně tak u Tiziana. Jasně, můžete mi říct: Mám úžasného osmdesátiletého dědečka a ten je skvělý gentleman… Ale nezabírá tak trochu prostor? OK dědo, šťastný narozeniny. Tady máš dort a tady injekci. Představte si, že byste věděli, kdy zemřete. Nebyl by váš život pak cennější?"

Peter Greenaway se narodil 5. dubna 1942 ve waleském Newportu. V roce 1980 debutoval filmem Fallové (The Falls). Vystudoval malířstí, což je z jeho filmů patrné na první pohled. Široce se věnuje tématům výtvarného umění, lidské sexuality, ale také drastické smrti.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

 

Právě se děje

před 29 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy