Greenaway hledá sex v Bibli a mluví o sebevraždě

Kultura Kultura
18. 11. 2012 17:46
Snímek Goltzius and the Pelican Company měl premiéru v Římě

Řím - Na filmovém festivalu v Římě měl premiéru nový film sedmdesátiletého britského režiséra Petera Greenawaye. Goltzius and the Pelican Company vypráví o kontroverzním podniku holandského tiskaře a rytce z období raného baroka Hendrika Goltziuse (1558-1617). Umělec přesvědčí markraběte alsaského k financování knihy s erotickými scénami z biblických příběhů - Lota a jeho dcer, Davida a Betšaby, Samsona a Dalily a Jana Křtitele se Salome.

Greenaway zamýšlí své dílo jako prostřední část trilogie o „holandských mistrech", jejíž první částí byla Rembrandtova Noční hlídka z roku 2007 a třetí část plánovaná na rok 2016 se má zaměřit na Hieronyma Bosche.

Goltzius and the Pelican Company
Goltzius and the Pelican Company | Foto: Aktuálně.cz

V hlavních rolích filmu se objeví holandský herec s palestinskými kořeny Ramsey Nasr jako Goltzius a Američan F. Murray Abraham v roli markraběte. 

Režisér připomíná, že Goltzius nakonec zbohatl tak, že posledních deset let svého života si mohl dovolit strávit jako malíř. „A předpokládám, že to je taky má ambice. Já nechci být filmařem. Myslím, že malování je mnohem víc vzrušující a hlubší. Tohle jsem vždycky cítil jako hlas ve svojí hlavě - abych se přestal zabývat těmahle směšnejma filmama a soustředil se na něco uspokojivějšího a cennějšího," dodává Greenaway.

Ten v rozhovoru pro britský deník Guardian odpověděl i na otázku, jestli již počítá s tím, že sexuální scény pomáhají komerčnímu úspěchu jeho filmů.

„To je velice naivní otázka. Všechny mé filmy byly otevřené, pokud jde o sexualitu. Vezměte si například Kuchaře, zloděje, jeho ženu a jejího milence, Topení po číslech či Dítě z Maconu. Takže tohle není nic nového. Možná se trochu posouváme píď po pídi, ale věřím, že tohle je věrohodné a čestné využití současného slovníku. Je to film o tom, jak sex a náboženství odmítají vlézt spolu do postele."

Goltzius a společnost Pelikán.
Goltzius a společnost Pelikán. | Foto: Aktuálně.cz

Greenaway také v rozhovoru zmiňuje nespokojenost se současnou kinematografií, která je podle jeho názoru otrokem psaného slova. „Ať už jste Godard, Almodóvar nebo Scorsese, je to pořád text, text, text. Všechno začíná textem a to je pro mne zdrojem velkého utrpení. Prosím, nechte filmy dělat to, co umějí nejlépe, a to je vyjadřování myšlenek vizuální cestou."

Jeho nejradikálnějším projeveným názorem je však myšlenka na sebevraždu, až mu bude osmdesát, tedy a deset let. „OK," připouští. „Přiznávám,  že smrt není jen o vás, jsou jí zasaženi taky vaši blízcí. Mám jedenáctileté a osmileté dítě a rozhodně nechtějí ztratit tátu. Ale vážně o tom přemýšlím a zvládnul bych to v Holandsku… Nevybavuje se mi nikdo, kdo by byl užitečný po osmdesátce. Jeden, nebo dva pozdní obrazy od Picassa. Stejně tak u Tiziana. Jasně, můžete mi říct: Mám úžasného osmdesátiletého dědečka a ten je skvělý gentleman… Ale nezabírá tak trochu prostor? OK dědo, šťastný narozeniny. Tady máš dort a tady injekci. Představte si, že byste věděli, kdy zemřete. Nebyl by váš život pak cennější?"

Peter Greenaway se narodil 5. dubna 1942 ve waleském Newportu. V roce 1980 debutoval filmem Fallové (The Falls). Vystudoval malířstí, což je z jeho filmů patrné na první pohled. Široce se věnuje tématům výtvarného umění, lidské sexuality, ale také drastické smrti.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

 

Právě se děje

před 45 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy