Hollywood si oblíbil Bibli. Do kin míří Pilát Pontský

Kultura Kultura
23. 8. 2012 17:13
Příběh římského místodržitele v Judeji bude ze čtyř pětin založený na dobových pramenech.
Foto: Ludvík Hradilek

Hollywood - Z mytologie Starého zákona nás čeká hned několik zfilmovaných příběhů, bylo tedy jen otázkou času, kdy se Hollywood zaměří i na kratší, ale z hlediska křesťanství důležitější Nový zákon. Scenáristka Vera Blasi (Sex, pochoutky a romantika) se rozhodla dát pro Hollywood dohromady příběh Piláta Pontského, muže, jenž poslal dle svědectví evangelií Ježíše Krista na kříž.

Snímek nazvaný prostě Pontius Pilate má zachytit Římanův život od mládí citlivého válečníkova syna, ze kterého se postupně stane arogantní voják. Místo přislíbené správy Egypta se nakonec dostává do Judeje plné náboženských rozporů a odporu proti římské nadvládě.

Autorka scénáře, která byla vychována v katolické  víře, roky studovala životopisy samotného Piláta a dalších osobností žijících na počátku našeho letopočtu. Pro svůj záměr získala společnost Warner Bros. Coby producent zaštítí film Mark Johnson (série Letopisy Narnie, Chasing Maverickes) .Kromě jiných se ve snímku z historických a biblických postav mají objevit Tiberius, Caligula, Kaifáš, Salome a Máří Magdalena. 

„Máme tu k dispozici římské a židovské historické texty se čtyřmi evangelii a pak tu je prostor ke spekulaci o Pilátově dilematu," vyjádřila se ke své práci Blasi, podle níž spekulace zabírají asi 20%  filmového příběhu. Tón filmu by měl být podobný historickým opusům jako Statečné srdce nebo Gladiátor.

Představitelé společnosti nyní vyjednávají s potenciálními režiséry. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy