Norská galerie ztratila Rembrandtův obraz z roku 1658

Kultura Kultura
24. 8. 2012 18:59
Chtěla ušetřit na přepravě zásilky a pošta ji ztratila
ztracená malba Lieven Willemsz, van Coppenol, Writing-Master' od Rembrandta
ztracená malba Lieven Willemsz, van Coppenol, Writing-Master' od Rembrandta | Foto: The Metropolitan Museum of Art

Sarpsborg - Norská galerie ve městě Sarpsborg ztratila Rembrandtovu portrétní malbu z roku 1658 v hodnotě zhruba osmi a půl tisíce dolarů (170 tisíc korun). Poté, co ji zakoupila od britského prodejce, chtěla ušetřit na výdajích za přepravu a zvolila proto běžnou poštu. Ta však zásilku ztratila.

„Doprava kurýrem nebo speciální pojištění jsou poměrně drahé varianty, proto jsme až dosud využívali služeb normální pošty," komentoval nešťastnou situaci Ole Derje, ředitel výstavní instituce The Soli Brug Gallery in Greaaker.

Díky snaze ušetřit však galerie přišla o portrétní malbu "Lieven Willemsz, van Coppenol, Writing-Master" jednoho z nejslavnějších malířů holandského zlatého věku.

„Má hodnotu 40 až 50 tisíc norských korun, poštovní služba nám však jako kompenzaci nabízí 500 až 1 000 korun," říká Derje. Jeho galerie, která vystavuje díla malířů jako Dürer, Goya, Munch nebo Dalí, ještě obdržela výzvu k vyzvednutí balíčku. Když si pro ni však zástupce instituce přišel, na poště už nebyla k nalezení.

„Je nám líto, že se to stalo. Doporučili jsme jim použít způsob přepravy odpovídající hodnotě zásilky, včetně pojištění," opáčil tiskový mluvčí poštovní služby Hilde Ebeltoft-Skaugrud.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy