"Mám obrovskou radost, že film s takto náročným tématem zaujal zahraniční selektory," říká Rychlíková. "Je pro mě velká čest mít premiéru na tak prestižním festivalu, jakým je CPH:DOX. Doufám, že se i díky našemu projektu podaří téma levné práce migrantů a migrantek dostat do širšího evropského povědomí. To i proto, že Západ a Východ dělí mzdová železná opona," dodává.
Festival před časem představil mimo jiné časosběrný dokument René od Heleny Třeštíkové nebo titul Občan Havel režisérů Pavla Kouteckého a Miroslava Janka.
V novince Hranice Evropy novinářka Uhlová opouští rodinu a společně s miliony dalších východoevropských pracovníků se stává levnou pracovní silou v západní Evropě. V Německu na farmě, v irském hotelu nebo jako pečovatelka ve Francii. Všude na vlastní kůži zakouší osudy těch, jejichž práci na každodenní bázi potřebujeme a vytěžujeme, uvádějí tvůrci.
Ti se ptají, jaká je reálná cena, kterou Evropa platí za špatně nastavenou pracovní migraci, a jaké jsou osudy a motivace těch, kdo ji vykonávají.
Uhlová, pocházející z disidentské rodiny Petra Uhla a někdejší ombudsmanky Anny Šabatové, letos získala Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2023. V současné době je redaktorkou internetového deníku A2larm.
Apolena Rychlíková je režisérka dokumentárních filmů a novinářka. Roky byla redaktorkou serveru A2larm. Nyní coby publicistka působí na volné noze. Ve své tvorbě se věnuje otázkám genderové rovnosti, dostupnosti bydlení, exekucím a dalším tématům sociální spravedlnosti. Jejím otcem je režisér, herec a občanský aktivista Břetislav Rychlík.