Stranger Things testují hranice zábavy v TV. Stalo se z nich audiovizuální monstrum

Blahoslav Baťa Jindřiška Bláhová, Blahoslav Baťa
2. 7. 2022 7:30
"Z kdysi nenápadné show Stranger Things se stal seriál, který testuje, kam je s ním divák ochotný zajít," říká Jindřiška Bláhová, filmová kritička týdeníku Respekt.
Videorecenze filmové kritičky Jindřišky Bláhové k fenoménu Stranger Things. | Video: Jindřiška Bláhová, Blahoslav Baťa

Proč je sága, ve které parta teenagerů bojuje v americkém maloměstě s monstrem, tak úspěšná? "S postavami se divák strašně snadno identifikuje. Navíc jim herci dávají výrazný osobitý život," tvrdí Bláhová v době, kdy na streamovací službě Netflix vyvrcholí čtvrtá řada Stranger Things.

Seriál neláká jen mladé diváky, jejich rodiče podle kritičky zase dostali k dispozici speciální tematickou studenoválečnou linku. Stranger Things navíc fascinuje i "popkulturní všežravce", míní. "Ty baví sledovat propracovaný fikční svět, který odkazuje na popkulturu 80. let," říká ve videorecenzi kritička.

"Dalším trikem, proč jsou Stranger Things tak úspěšné, je žánrová 'tekutost'," tvrdí Bláhová. Směs desítek žánrů mezi sebou nesoupeří, ale fungují tak, aby udržely divákovu pozornost a emoce.

"Nesmíme také zapomínat: člověk má od začátku pocit, že sleduje nějakou dějinnou událost, nějakou éru, která určuje televizní tvorbu," dodává Jindřiška Bláhová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bidenovi začala letní dovolená, stráví ji s rodinou v Jižní Karolíně

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi začala letní dovolená, informuje agentura AP. Šéf Bílého domu podle ní stráví se svou rodinou v Jižní Karolíně nejméně sedm dní. Biden opustil Bílý dům v doprovodu první dámy Jill Bidenové. Na Andrewsově letecké základně v Marylandu nedaleko hlavního města Washingtonu na ně čekal prezidentský speciál Air Force One, který je dopravil do Charlestonu. Na palubě byli také prezidentův syn Hunter Biden, snacha Mellisa Cohenová a vnuk Beau.

Prezidentský pár má podle AP v plánu strávit dovolenou na ostrově Kiawah, kde bude mít k dispozici soukromou pláž a golfový resort. Na místě podle agentury zůstanou do úterý.

Bílý dům nereagoval na žádost AP o podrobnosti k Bidenovým dovolenkovým plánům, včetně dotazu, kdy se prezident vrátí do Washingtonu.

Letní dovolené jsou prezidentskou tradicí. George Bush mladší často trávil srpen prací na svém texaském ranči v téměř čtyřicetistupňových vedrech. Barack Obama se zdokonaloval v golfu na ostrově Martha's Vineyard u pobřeží Massachusetts. Donald Trump trávil čas ve svém soukromém golfovém klubu v New Jersey. Loni Bidenovy letní plány narušil legislativní kalendář, nárůst počtu případů covidu-19 a chaotické stahování amerických sil z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německá policie čelí kritice za to, že zastřelila nezletilého černocha v dětském domově

Německá policie čelí kritice za pondělní zásah v Dortmundu, při kterém její příslušník zastřelil nezletilého černocha. Uvedla to agentura DPA. Policie byla přivolána do dětského domova, protože mladík měl nůž. V Dortmundu se v úterý i ve středu uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali vyšetření postupu policie.

Policejní hlídku přivolala v pondělí zaměstnankyně jednoho dětského domova v Dortmundu. Ohlásila, že viděla jednoho ze svěřenců s nožem. Na místě zasahovalo 11 policistů, kteří proti nezletilci použili oslňující granáty a slzný plyn. Když mladík zaútočil, jeden z policistů na něj vystřelil ze samopalu MP5 a pětkrát ho zasáhl.

Podle státní zástupkyně Carsten Dombertové je v případu stále mnoho nejasností. Podle ní se šestnáctiletý Senegalec léčil s psychickými problémy a neuměl dobře německy. Vyšetřovatelé také zvažují možnost, že si mladík chtěl nožem ublížit či spáchat sebevraždu. Podle Dombertové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v postupu policistů sehrála nějakou roli barva kůže útočníka.

V Dortmundu demonstrovaly stovky lidí za nezávislé prošetření události. Demonstranti se také pozastavují nad použitím samopalu při zásahu, kde bylo 11 policistů. Podle kriminologa Thomase Feltese tato okolnost mohla zvýšit napětí. Německá asociace právníků DAV kritizuje, že případ vyšetřují policisté z nedalekého města Recklinghausen a nikoli nezávislý orgán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy