Dokument o stárnoucí prostitutce od Třeštíkové získal cenu v Mnichově

ČTK ČTK
16. 5. 2021 23:07
Hlavní cenu soutěžní sekce filmového festivalu Dok.fest v Mnichově získal nový časosběrný dokument režisérky Heleny Třeštíkové nazvaný Anny. Zachycuje příběh stárnoucí prostitutky.
Helena Třeštíková.
Helena Třeštíková. | Foto: DVTV

Podle poroty je dokument o Anny nádherně intimní a skvěle zpracovaný. Režisérka ji sledovala přes 16 let od chvíle, kdy protagonistka ve věku 46 let začala pracovat jako prostitutka v pražských ulicích, aby doplnila svůj příjem pracovnice na toaletách. 

"Helena Třeštíková mistrovsky kombinuje tento časosběrný přístup se skromnou délkou filmu. Bez jakýchkoli bezdůvodných nebo povrchních momentů zachází se svou zdánlivě obyčejnou, ale mnohostrannou hrdinkou s velkou úctou a péčí. Zároveň jde o uštěpačnou oslavu lidského ducha. Film také odhaluje ekonomické zápasy a dotýká se života v České republice během komunismu a po něm," uvedla porota.

Cenu provází prémie ve výši 254 tisíc korun. "Jsem nadšená a dojatá. Mám radost, že ryze český příběh, zachycený ve filmu Anny, ocenili zahraniční diváci, a doufám, že zaujme i české publikum," říká autorka snímku, jejž v červnu uvedou česká kina.

Letošní 36. ročník mnichovského festivalu se koná od 5. května, uvedl 131 filmů ze 43 zemí. Slavnostní vyhlášení cen se konalo v neděli večer. "Chceme film v kinech uvést co nejdřív, hned, jak to bude možné a co nejdříve poté, co se kina otevřou. Věříme, že diváci ho budou moci vidět už v červnu," dodává Třeštíková.

Video: Měli jsme pocit, že jsme s ním. Formanův odchod jsme těžce prožívali, říká Třeštíková

Doufala jsem, že ten film uvidí, líčí režisérka Helena Třeštíková, spoluautorka střihového dokumentu Forman vs. Forman, který míří do kin. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 6 minutami

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce trati za 2,6 miliardy Kč

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce železniční trati, díky níž tudy vlaky budou moci projíždět až stošedesátikilometrovou rychlostí. Zrychlí se tak cestování mezi Prahou a Plzní. Součástí akce byla i obnova berounského nádraží a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,6 miliardy bez DPH, tři čtvrtiny pokryla dotace z Evropské unie.

Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se zlepšil komfort pro cestující a vznikl i bezbariérový přístup na nástupiště v Berouně i Králově Dvoře. "Zvýšila se traťová rychlost na 160 kilometrů v hodině a zkrátily se jízdní doby. Myslím si, že se už skutečně jedná o koridorovou trať se vším všudy," řekl Svoboda při dnešním slavnostním ukončení prací. Poukázal na to, že nyní je hotová rekonstrukce celého třetího koridoru z Berouna až do Chebu, včetně průjezdu plzeňským uzlem.

Práce na 5,7 kilometru dlouhém úseku mezi Berounem a Královým Dvorem začaly v roce 2016. V první etapě stavbaři opravili osobní nádraží v Berouně. Součástí byla obnova kolejiště, vznikl nový podchod, nástupiště a přístřešky. Přístup na nástupiště pro handicapované zajišťují výtahy. Železniční stanice byla také vybavena informačním systémem pro slabozraké a nevidomé. Dělníci vyměnili technologická zařízení a obnovili kolejiště na seřaďovacím nádraží.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na japonském ostrově Suwanose vybuchla sopka Mt. Otake

Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska ve středu vybuchla. Velké kameny vymrštěné z kráteru dopadaly téměř kilometr daleko. Místní úřady zvýšily stupeň varování a omezily přístup obyvatel do okolí sopky, informovala agentura Kjódó.

Zdroj: ČTK
Další zprávy