Do kin přichází digitálně restaurovaný Černý Petr. Druhé premiéry se dočkal po 54 letech

ČTK ČTK
13. 9. 2017 10:06
Snímek již byl uveden na festivalu v Benátkách v sekci Venice Classics mezi nejlepšími digitálně restaurovanými snímky uplynulého roku. Na digitalizaci a obnovenou premiéru čekají filmy Limonádový Joe, Spalovač mrtvol, Kočár do Vídně, Démanty noci, Sedmikrásky, Daleká cesta, Kristián či Ucho.
Foto: Filmové studio Barrandov

V pražském kině Lucerna má dnes po uvedení na festivalu v Benátkách premiéru další z digitálně restaurovaných kinematografických skvostů - Černý Petr Miloše Formana z roku 1963. Národní filmový archiv (NFA) už obdobně představil restaurovaný sci-fi snímek Ikarie XB 1 v Cannes a Berlíně.

Hraný celovečerní Formanův debut byl minulý týden v Benátkách uveden v sekci Venice Classics mezi nejlepšími digitálně restaurovanými snímky uplynulého roku. Archiv už tam před pěti lety uvedl obnovený Pytel blech Věry Chytilové z roku 1962. K práci na Černém Petrovi přizval kameramana Jana Malíře, zvukového mistra Pavla Rejholce a projekt konzultoval s Ivanem Passerem, který tehdy na filmu pracoval jako pomocný režisér. Restaurování se uskutečnilo ve studiu Cinepost Barrandov v Praze.

Postupy NFA při digitalizaci v minulosti provázela kritika filmových kameramanů týkající se výsledků restaurování. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) proto letos založil expertní skupinu, která má doporučit optimální postup prací.

NFA podle veřejné zakázky snímky dříve restauroval v laboratořích

maďarského studia Magyar Nemzeti Filmalap. Práce zahájené v srpnu 2014 za 26,5 milionu korun archiv organizačně i odborně zaštítil, získal podporu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Projekt byl ukončen letos na jaře. Otevřená mezinárodní soutěž finance ušetřila, místo původních deseti se digitalizace dočkalo 14 snímků vybraných ze seznamu 200 titulů pro první etapu digitalizace. Seznam v roce 2010 sestavila komise ministerstva kultury.

"Které další tituly budou digitalizovány, závisí na strategii světových festivalů, na tom, kde a jaký titul jsme schopni exkluzivně uplatnit," sdělil ředitel NFA Michal Bregant. Důležité podle něj je, aby se obnovené snímky dostaly do kin. Archiv i tentokrát vypíše veřejnou zakázku, ředitel počítá s tím, že dva až tři snímky ročně by mohly být digitalizovány v režii NFA. Jisté však je, že ke 100. výročí Československa bude restaurováno válečné drama Zborov z roku 1938. Premiéra má být za rok.

Digitalizuje se i dílo Karla Zemana či Tomáše Vorla

Dalšími subjekty, které pečují o obnovu významných titulů domácí kinematografie, jsou karlovarský festival a Nadace české bijáky. Letos tam měl premiéru digitalizovaný oscarový snímek Jána Kadára a Elmara Klose Obchod na korze z roku 1965. Jako první byl v roce 2012 ve spolupráci s Film Servisem Karlovy Vary a NFA uveden Formanův snímek Hoří, má panenko, pak Všichni dobří rodáci (2013) a Ostře sledované vlaky (2014). Zde spolupráce s NFA skončila.

V následujícím roce projektem Čistíme svět fantazie začala spolupráce nadace s Českou televizí a Muzeem Karla Zemana. Výsledkem bylo restaurování Vynálezu zkázy (2015) a Barona Prášila (2016). Letos následuje Cesta do pravěku, která bude do kin uvedena v právě zahájeném Projektu 100.

V letech 2015 a 2016 spojila nadace síly s Tomášem Vorlem při restaurování jeho filmů Kamenný most a Cesta z města. Mezi plánovanými projekty jsou snímky Limonádový Joe, Spalovač mrtvol, Kočár do Vídně, Démanty noci, Sedmikrásky, Daleká cesta, Kristián a Ucho. Finanční částkou mohou nadaci podpořit na jejím webu či formou DMS dárci z řad veřejnosti. Podle šéfa nadace Petra Šikoše přijde obnova jednoho snímku zhruba na 1,2 milionu korun.

Průběh restaurování Zemanových filmů nám popsal Steve Mockoski, který na práce dohlíží a který restauroval i filmy Francise F. Coppoly. | Video: Zdeněk Bašus
 

Právě se děje

před 48 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy