Neničte naše filmy, kritizují Forman, Menzel a spol. digitalizaci. Stojí miliony, ale nepovedla se

ČTK ČTK
5. 2. 2016 18:45
Čeští filmaři požadují odvolání ředitele Národního filmového archivu. Nesouhlasí s tím, jak digitalizuje známé české filmy. Ke stížnosti se přidala slavná jména, jako je Miloš Forman, Jiří Menzel nebo Jan Hřebejk. Přestože se archiv brání, že digitalizace probíhá v nejvyšší možné kvalitě, umělci vytýkají řediteli, že poškozuje filmová díla a digitalizace neodpovídá úrovni filmu.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Další čeští filmaři se připojili k žádosti o odvolání ředitele Národního filmového archivu (NFA) Michala Breganta kvůli způsobu, jakým archiv digitalizuje zásadní filmy české kinematografie. Spor už několik let vede s NFA především Asociace českých kameramanů, podle níž filmy získávají digitálním restaurováním podobu, s níž nesouhlasí zejména jejich autoři. Archiv s výtkami nesouhlasí, digitalizuje prý v souladu s tím, jak se takové práce dělají i v zahraničí a má prý také uznání evropských expertů.

Počátkem ledna zaslal Fites (Český filmový a televizní svaz) premiérovi Bohuslavu Sobotkovi dopis podepsaný dvacítkou významných českých filmařů s žádostí o Bregantovo odvolání. Podepsali jej mimo jiné Miloš Forman, Jiří Menzel, Ivan Passer, Juraj Jakubisko, Juraj Herz, Bohdan Sláma, Stanislav Milota a Jan Hřebejk. Původně mezi signatáři byli i Vojtěch Jasný a Drahomíra Vihanová, kteří ale své podpisy záhy odvolali.

Ministerstvo se tehdy omezilo na vyjádření, že připravuje k problematice digitálního restaurování kulatý stůl. Aktuální vyjádření úřadu ČTK zjišťuje. "Filmy digitálně restaurovány pod dohledem NFA vznikají v nejvyšší možné kvalitě a cílem restaurování je dosáhnout takové verze, která co nejvíce odpovídá verzi prezentované v kinech v době premiéry," uvádí archiv v reakci na dopis.

Ve čtvrtek zástupci Fitesu předali Úřadu vlády další podpisy, mezi nimiž figurují jména Milana Cieslara, Karla Smyczka, Olgy Sommerové, Čestmíra Kopeckého, Petra Zelenky, Jaroslava Brabce, Jana Malíře či Františka Vláčila, dědice autorských práv režiséra Františka Vláčila. Podobu jeho nedávno uvedeného restaurovaného snímku Adelheid kameramani velmi kritizovali.

Kritici Bregantovy práce mu vytýkají, že svými rozhodnutími poškozuje filmová díla, která archiv spravuje. Podle signatářů dopisu archiv poskytuje kinodistribucím filmy "v primitivně digitalizované formě, která je zcela nepřijatelná pro jejich autory". Bregant výtky dlouhodobě odmítá.

V digitálním restaurování filmů jde také o velké peníze. NFA za přibližně 26 milionů korun z takzvaných norských fondů restauruje 14 vybraných českých filmů.

Kameramani, z nichž mnozí učí na AMU, měli s Bregantem spor i o projekt, jehož smyslem je najít metodiku pro digitalizaci archivních filmů. Pětiletý projekt, jehož nositelem je AMU, je hrazen grantem 52 milionů korun z programu MK na podporu výzkumu národní kulturní identity (NAKI). Vedení NFA z projektu loni vystoupilo, protože nesouhlasí se zvolenou metodikou digitalizace. Archiv v současné době buduje za téměř 150 milionů korun depozitář za Prahou, letos by se do něj měly začít stěhovat sbírky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušený. Kamiony ve směru na Brno stojí od 161. kilometru. Průjezdný není ani směr na Prahu, kde byla po ránu kolona zhruba 12 kilometrů dlouhá. Policisté provoz odklání mezi exity 168 a 178. Na objízdných trasách, které vedou po silnici II/602, se nyní v ranní špičce tvoří kolony a řidiči se musí připravit na zdržení, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie rovněž kolem 8:00 na svém twitteru uvedla, že se uklízí vysypaný náklad a následně bude nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie dnes ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy