Tvůrci filmu nazvaného Pulec, králík a Duch svatý - scenárista Richard Komárek a režisér Filip Remunda - jsou čerstvými držiteli Ceny Pavla Kouteckého za osobitý dokumentaristický počin. Ocenění bylo uděleno dnes večer v pražském Divadle Archa.
Porota ve složení Hana Jemelíková, Jana Svobodová, Jiří Peňás, Bohuslav Šír a Adam Olha ocenila především výběr a zpracování společensky závažné látky, která od věcí soukromých směřuje k základním otázkám našeho vztahu k životu, jeho smyslu a hodnotě.
"Téma interrupcí je pojato jako otevřený a naléhavý otazník, k němuž není lehké připojit jednoduchou a jednoznačnou odpověď. Film se přitom nevyhýbá ostrým otázkám, volí extrémní postoje, které jsou však konfrontovány s realitou života, jež je blíž, než si tvůrci na začátku svého filmu možná představovali. Film je hutný, má dynamiku, švih a angažovanost, která tu není zaměněna s agitací," shrnul verdikt poroty Jiří Peňás.
Její členové zároveň ocenili několik dalších pozoruhodných a průměr překračujících snímků. Jsou jimi film Margarety Hruzy Domov, film Dějiny Jaroslava Šabaty režiséra Víta Janečka i snímky s tematikou holokaustu: Zpráva o Lodži Pavla Štingla a Zapomenuté transporty Lukáše Přibyla. Kladně porotci hodnotili fakt, že se soutěže účastnilo i několik studentů prvního ročníku Filmové a televizní fakulty v Praze. Náleží mezi ně i režisérka Tereza Tara s filmem Hormonální akvárium, jehož téma nečekaným způsobem koresponduje s oceněným filmem.
Cenu Pavla Kouteckého vyhlásily Asociace Film & Sociologie a Divadlo Archa ve spolupráci s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Autoři vítězného filmu získali zároveň částku 150.000 korun.
"Do soutěže se letos přihlásilo 78 dokumentů, které vznikly v období mezi loňským 1. květnem a letošním 30. dubnem," řekla ČTK Jarmila Poláková z Asociace Film & Sociologie. Podle ní bylo ocenění uděleno v den nedožitých narozenin filmaře, jehož jméno nese.
Režisér Pavel Koutecký (1956 - 2006) byl jednou z nejvýraznějších osobností českého dokumentárního filmu. Cena spojená s jeho jménem je věnována jeho pokračovatelům, trpělivým pozorovatelům světa se schopností sdělit své pocity a postřehy filmem. Loni ji jako první získal dokumentarista Jan Šikl za svůj snímek Nízký let.