Důstojnost lidem z okraje společnosti. Berlinale uvedlo moderní adaptaci klasiky

Reuters Reuters
27. 2. 2020 21:26
Na kraji Berlína, daleko od klubů a turistických lokalit, se protloukají mladí drogoví dealeři, často imigranti. Právě o nich vypráví nový film afghánsko-německého režiséra Burhana Qurbaniho nazvaný Berlín, Alexandrovo náměstí. Včera měl premiéru na festivalu Berlinale.
Jella Haaseová jako Mieze a Welket Bungué v roli Francise.
Jella Haaseová jako Mieze a Welket Bungué v roli Francise. | Foto: Sommerhaus

Jedná se o moderní adaptaci klasické prózy Němce Alfreda Döblina z roku 1929. Avšak místo románového zlodějíčka Franze ve filmu vystupuje africký přistěhovalec Francis, kterého ztvárnil portugalsko-guinejský umělec Welket Bungué. Snímek se dotýká současné německé debaty o imigraci a totožnosti.

Albrecht Schuch hraje drogového dealera.
Albrecht Schuch hraje drogového dealera. | Foto: Sommerhaus

Devětatřicetiletý režisér Burhan Qurbani, který se v Německu narodil afghánským přistěhovalcům, chce divákům přiblížit zkušenost dealerů z okolí berlínského parku Hasenheide.

"Objevil jsem park, kam si lidé chodí odpočinout, ale kde se také prodávají drogy, a seznámil jsem se s tamní komunitou," popisuje režisér, proč ve snímku zachytil širší společenství lidí. "Kdybych se zaměřil jenom na jednotlivce, nikdo by to nebral jako film o Německu a postupně by to vyšumělo," míní.

V Německu debata o přistěhovalcích neustává ani pět let poté, co kancléřka Angela Merkelová do země vpustila přes milion lidí z Afriky a Blízkého východu. Stalo se tak na vrcholu nejhorší uprchlické krize od druhé světové války.

Stoupenci Merkelové gesto považují za humanitární a upozorňují na nesnáze, jež zažívají migranti putující přes Středozemní moře do Evropy. Jiní kancléřku obviňují, že svou politikou povzbudila krajně pravicové strany a s nimi spřízněné ideologie, které v posledním roce vyústily v několik útoků na německé židy i muslimy.

Román Alfreda Döblina z roku 1929 začíná, když se protagonista Franz Biberkopf vrací z vězení s cílem vést lepší život než dosud. Na začátku Qurbaniho filmu je hlavní hrdina Francis vyplaven na jižní břeh Evropy a také doufá v nový začátek.

Film Berlín, Alexandrovo náměstí zatím nemá českého distributora. | Video: Sommerhaus

V obou verzích příběhu hrdina postupně podléhá psychopatům, fašistům či podvodníkům z okolí nevěstinců, nocleháren, klubů či parků, kteří zneužívají slabší povahy. A to vše se odehrává v rychle se rozšiřující metropoli, kde každý touží po pohodlí, penězích a zejména důstojnosti.

"Pocházím z Guiney Bissau," vysvětluje představitel hlavní role Welket Bungué v narážce na poloprezidentskou republiku, ležící na západním pobřeží Afriky mezi Guineou a Senegalem. "Když mi ale byly tři roky, přestěhovali jsme se do Portugalska. Vím, co znamená být na okraji, přicházet odjinud," dodává herec.

Jeho hrdina je ve filmu rozpolcen mezi láskou k Mieze, kterou hraje Jella Haaseová, a ďábelsky přesvědčivým dealerem drog Reinholdem, ztvárněným Albrechtem Schuchem.

"Ta postava není naivní. Otázka zní, jak můžemy my, co žijeme na okraji, nepodlehnout tomu, abychom si o podobných typech lidí dělali rychlé soudy," dodává Welket Bungué.

Podle režiséra film Berlín, Alexandrovo náměstí zachycuje právě to, nakolik lidé z okraje společností touží po důstojnosti a uznání. "Je to oprávněná touha. Ale jak vidíte, také dovede člověka úplně pohltit," uzavírá Burhan Qurbani.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy