Praha - Jakubiskova Bathory rozhodně popírá mýtus, že v létě se v Česku do kina nechodí - a zároveň z něj těží.
Přes usilovně panující vedra jí každý den přibývají další a další diváci. Čtyři týdny od premiéry jich má po uplynulém víkendu jen v Česku už 397 tisíc, což jí vyneslo tržby ve výši 45 milionů korun.
Minulý týden Bathory oznámila půl milionu diváků při sečtení výsledků z Česka a Slovenska. V kinech se jí daří i proto, že tu nemá jinou konkurenci než více či méně slaboduché letní americké filmy.
- Rekord: Bathory má už půl milionu federálních diváků
- Distribuce: Návštěvnost kin ovlivňují hlavně ženy
O tomto víkendu jí poprvé konkurovalo pokračování Mumie: Hrob dračího císaře. Brendanu Fraserovi a Jetu Li alespoň lze přičíst k dobru, že s ní bojovali chrabře a od prvního místa Bathory je dělí "pouhých" 5 tisíc diváků.
I tak jim výsledek stačil na druhé místo - o víkendu vidělo Bathory 42 tisíc diváků, Mumii pak 37 tisíc lidí.
Celá první desítka je zatím okupována zahraničními tituly, další český snímek lze nalézt až na 12. místě. Je jím Hřebejkova mariášová komedie U mě dobrý, kterou za 12 týdnů od premiéry vidělo 163 tisíc diváků.
Patnácté místo žebříčku návštěvnosti patří statečně se držící komedii František je děvkař, do třetice v žebříčku českou kinematografii zastupují Zelenkovi Karamazovi.
Česká filmová smršť totiž vypukne až s návratem školáků do lavic. Do kin sice ve čtvrtek přijde očekávaný hit Temný rytíř, ale na domácí filmy se v Česku tradičně chodí nejvíc, a tak lze předpokládat, že zteč krvavé hraběnky zastaví právě některý z podzimních titulů - ať už půjde o novinku Jana Hřebejka či o první český 3D film Kozí příběh.
Právě Hřebejk by rád ovládl podzim se svou další letošní novinkou Nestyda. Pro úspěch hraje jméno autora předlohy a scénáře Michala Viewegha i představitel titulního hrdiny Jiří Macháček v roli děvkařského televizního moderátora počasí, který se zaplete i se stárnoucí zpěvačkou Emílie Vašáryové.
Už 21. srpna přijde do kin Máj F. A. Brabce. Příznivci Brabcovy Kytice zavýskají, ostatní mohou už teď nevěřícně zírat na ukázky z obrazově napulírované, ale reklamně ilustrativní předělávky slavné Máchovy básně, v níž se na plátně producíruje jako "strašný lesů pán" představitel Strany zelených Matěj Stropnický v otrhané haleně. Hrají Supoport Lesbiens.
Po Máji bude 11. září následovat Marhoulův Tobruk, který jeho distributor považuje za film, který má proti Bathory na podzim největší šance. Příběh československých vojáků v tuniské poušti už v kinech poutá minutový teaser s muži cílícími napjatě své zbraně do pouště.
Řady podzimních českých novinek rozšíří v září i Trajkovův Ocas ještěrky a Pavlátové Děti noci. Do kin na podzim přijdou i nové české dokumenty - poslední díl Přibylových Zapomenutých transportů, tentokrát z Polska, a první film o českém hip hopu nazvaný Česká RAPublika.
Dojde i na první český a dlouho dokončovaný 3D film pojmenovaný Kozí příběh: Pověsti staré Prahy. Ještě v průběhu října vstoupí do kin také Tycovy Malé oslavy a Sněženky a machři po 25 letech.