Americký herec Bruce Willis trpí demencí, oznámila rodina. Kariéru už ukončil

ČTK Kultura ČTK, Kultura
Aktualizováno 17. 2. 2023 0:11
Sedmašedesátiletý herec Bruce Willis trpí frontotemporální demencí. Podle agentury AP to ve čtvrtek pozdě večer oznámila jeho rodina. Američan známý především rolemi akčních hrdinů ukončil kariéru už loni v březnu kvůli afázii, tedy nemoci ovlivňující schopnost mluvit a porozumět řeči. Od té doby se jeho stav ještě zhoršil, uvedli nyní příbuzní.
Bruce Willis ukončil kariéru už vloni.
Bruce Willis ukončil kariéru už vloni. | Foto: Shutterstock

"I když to bolí, je úleva mít konečně v rukou jasnou diagnózu. Frontotemporální demence je krutá nemoc, o které mnoho z nás slyšelo. Může postihnout každého. Neexistuje na ni dnes žádný lék. To je realita, která se v následujících letech doufáme změní," napsala rodina.

Prohlášení zveřejnila na webu Asociace pro frontotemporální degeneraci. Podepsaní jsou pod ním Willisova žena Emma, bývalá manželka a herečka Demi Mooreová a hercových pět dětí.

Asociace na webu popisuje frontotemporální demenci jako typ nemoci, který je nejčastější u lidí mladších 60 let. "Zatímco termín 'demence' bývá nejčastěji spojován se ztrátou paměti, frontotemporální demence je jiná: mnohem pravděpodobněji ovlivní osobnost postiženého, chování, jazyk i pohyb, právě kvůli částem mozku, které postihuje: čelní a spánkový lalok," vysvětluje asociace.

Lidé diagnostikovaní s tímto typem demence mají průměrnou dobu dožití dalších sedm až 13 let. Ve Spojených státech chorobou trpí mezi 50 až 60 tisíci lidmi, představuje asi deset procent všech případů demence.

Patrně nejznámějším počinem Bruce Willise je série akčních filmů Smrtonosná past, jejíž první díl ho proslavil roku 1988. Herec zde jako John McClane v mrakodrapu plném teroristů není obvyklým nezranitelným supermanem, ale zmláceným a krvácejícím chlápkem, který má občas i strach.

Když se bosky v tílku plazí temnými chodbami losangelského mrakodrapu Nakatomi Plaza, mnohdy ho bolí každý pohyb. Protivníky ale vždy předčí chytrostí a vynalézavostí, nebo je zaskočí pohotovou průpovídkou.

"Willis se díky Smrtonosné pasti stal nejen předním akčním hrdinou své doby, také v Hollywoodu nastavil nové platové podmínky," napsalo o něm Aktuálně.cz. 

Podle serveru tato role výrazně pomohla posunout profil hollywoodského akčního protagonisty od testosteronem nabitých nadlidí k obyčejným mužům s fištrónem, kteří nepochybně mají nějaké schopnosti a výcvik, ale může se s nimi identifikovat kdokoli.

V roce 1999 překvapil Willis kritiky rolí dětského psychiatra Malcolma Croweho v tajuplném filmu Šestý smysl. Podobné role se mu však už nedostalo a režiséři, ať už Quentin Tarantino v Pulp Fiction z roku 1994, Terry Gilliam ve sci-fi 12 opic, Luc Besson v Pátém elementu nebo Robert Rodriguez a Frank Miller v Sin City z roku 2005, ho obsazovali hlavně do známého typu drsňáka.

Závěrem kariéry se Willis stal známým i jako protagonista nízkorozpočtových snímků. Kvůli nim organizátoři ceny Zlatá malina, udělované za nejhorší filmové počiny roku, vytvořili zvláštní kategorii jen pro něj.

Video: Bruce Willis v první Smrtonosné pasti z roku 1988

Bruce Willis v první Smrtonosné pasti z roku 1988. | Video: Movieclips
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Lyžař Klaebo počtvrté vyhrál SP, Beranová byla ve sprintu v Tallinnu šestá

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo obhájil prvenství ve Světovém poháru, celkově ho získal počtvrté. V Tallinnu dnes suverénně zvítězil ve sprintu volnou technikou, byl to jeho 18. triumf v sezoně. Tereza Beranová dojela ve finále šestá a vyrovnala své maximum v seriálu. Zvítězila Norka Kristine Skistadová.

Kateřině Janatové chyběly k postupu do semifinále čtyři setiny sekundy, obsadila 15. místo. Muži se v kvalifikaci do nejlepší třicítky nedostali, neuspěl ani finalista z únorového mistrovství světa Michal Novák.

Poslední tři závody SP se uskuteční od pátku do neděle v Lahti, dva z nich budou individuální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy