Praha - Prezidium České filmové a televizní akademie (ČFTA) zváží zpřesnění statutu cen Český lev po diskusi s akademiky. Patnáctičlenné vedení akademie jednalo poté, co někteří filmaři kritizovali postup producentů filmu Masaryk, který nechali promítnout pouhých sedm dnů před koncem minulého roku v jediném kině. Film do běžné distribuce vstoupí až tento čtvrtek. Film režiséra Julia Ševčíka tak získal rekordních 12 cen Český lev krátce před oficiální premiérou. Podle prezidia bylo hlasování zcela regulérní.
"Prezidium ČFTA zváží zpřesnění statutu cen Český lev v kategorii celovečerních filmů po důkladné diskusi s akademiky," uvedlo v tiskovém sdělení. Pogratulovalo zároveň všem tvůrcům oceněným Českým lvem. "Šlo o výsledek zcela regulérního hlasování, jehož se v prvním kole zúčastnilo 112 a v druhém kole 157 akademiků, kteří měli možnost všechny filmy zhlédnout," oznámilo prezidium.
Prezident ČFTA Ivo Mathé v tomto týdnu uvedl, že je třeba se zabývat tím, zda postup tvůrců filmu Masaryk je akceptovatelnou producentskou strategií, nebo zneužitím pravidel, které tak vyžadují úpravu. Statut soutěže hovoří o tom, že k nominaci na Českého lva je zapotřebí promítání v komerčním kině sedm dní nepřetržitě nebo 14 dní nekontinuálně. České lvy tak Masaryk mohl získat díky sedmidennímu promítání v pražském kině Lucerna.
Producent Masaryka Rudolf Biermann se brání tím, že k Masarykovi měli přístup všichni, kdo filmy před udílením Českých lvů hodnotí. "Od počátku jsme brali jako svou povinnost uvést film k výročí úmrtí Jana Masaryka, na druhé straně jsme použili regulérní marketingové kroky," prohlásil. Ministr zahraničí Masaryk zemřel za nevyjasněných okolností 10. března 1948.
Proti kritice, že kvůli udílení cen Český lev postupovali nefér, či že si dokonce pomohli podvodem, se ohradili také distributoři filmu. Tvrdí, že svůj postup už loni na jaře s ČFTA konzultovali. "Akademie tehdy odpověděla kladně. Až nyní někteří mluví o neférových praktikách, což poškozuje film i jeho tvůrce," uvedl ředitel distribuční společnosti Bioscop Robert Schaffer.
Limitované uvedení je podle Schaffera jednou z distribučních strategií užívaných po celém světě. "Nejedná se tedy o nic mimořádného, naopak se jedná o poměrně riskantní způsob. Film je ale natolik povedený, že jsme si to mohli dovolit," dodal.
Životopisné drama Masaryk ovládlo udílení Českých lvů. Tvůrci filmu obdrželi ocenění ve 12 kategoriích, snímek tak překonal dosavadní rekord, který držel Hořící keř s 11 soškami. Masaryk se stal nejlepším filmem roku. Porota ocenila i režii, herecké výkony Karla Rodena a Oldřicha Kaisera, scénář a dalších sedm tvůrců.