Zvážíme změnu pravidel Českých lvů, slíbila akademie. Producent Masaryka zřejmě zneužil stanovy

ČTK Magazín ČTK, Magazín
6. 3. 2017 15:30
Prezident akademie Ivo Mathé uvedl, že ještě tento týden se sejde prezidium. Řešit by měli, zda producenti filmu Masaryk nezneužili pravidla. Film získal celkem 12 Českých lvů. Většina českých diváků jej přitom zatím neviděla. "Mnohým zvolená interpretace stanov zkazila náladu a dojem z jinak vydařeného ceremoniálu," připustil Mathé. Lidé z branže volili i méně diplomatická slova, když hovořili o "vych.aném producentovi" či "oj.bávání akademie".
Julius Ševčík, režisér Masaryka.
Julius Ševčík, režisér Masaryka. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Prezidium České filmové a televizní akademie (ČFTA) zváží změnu pravidel pro nominaci filmů na Českého lva.

Ke kroku akademii přimělo sobotní vyhlašování nejlepších filmů loňského roku, kde rekordních 12 cen posbíral film Masaryk režiséra Julia Ševčíka. Kritiku vyvolalo, že do tuzemských kin vstoupí až 9. března.

"Ještě tento týden se setká prezidium akademie, neboť mnohým zvolená interpretace stanov zkazila náladu a dojem z jinak vydařeného ceremoniálu. Musíme si říci, zda jde o akceptovatelnou producentskou strategii či o zneužití pravidel vyžadující jejich úpravu ve prospěch celé české filmové a televizní tvorby," řekl prezident ČFTA Ivo Mathé.

Dobrý tah od producentů

Statut soutěže hovoří o tom, že k nominaci na Českého lva je zapotřebí promítání v komerčním kině sedm dní nepřetržitě nebo čtrnáct dní nekontinuálně. Ocenění tak film získal jen díky tomu, že ho tvůrci nechali promítnout pouhých sedm dnů před koncem roku v jediném kině Lucerna v Praze.

"Film jsem neviděl, stejně jako všichni filmoví diváci v této republice. Je to dobrý tah od producentů. Nedovedu si představit, že by Oscara dostal film, který ještě neměl premiéru v kinech," konstatoval filmový režisér Filip Renč.

Vtipné poznámky o (ne)promítání v českých kinech se objevily i na Twitteru.

Producent Masaryka Rudolf Biermann se brání tím, že k Masarykovi měli přístup všichni, kdo filmy hodnotí. "Od počátku jsme brali jako svou povinnost uvést film k výročí úmrtí Jana Masaryka, na druhé straně jsme použili regulérní marketingové kroky," prohlásil. Ministr zahraničí Masaryk zemřel za nevyjasněných okolností 10. března 1948.

Vítězný film neviděla ani moderátorka večera

Podle filmového kritika Pavla Sladkého se Čeští lvi stali vyvrcholením propagační a reklamní strategie filmu Masaryk. Také moderátorka večera Adela Banášová připustila, že vítězný film neviděla. 

"České lvy pro Masaryka měly včera dost pachuť, co? Barťák (Jiří Bartoška) to nonšalantně shrnul a nazval to levárnou, ale klidně mohl volit i silnější slova. Přijde mi smutný, že se kvůli jednomu vych.anému producentovi budou muset předělat pravidla filmových cen, která byla doposud jednoduchá a benevolentní (promítání v komerčním kině 7 dní nepřetržitě nebo 14 dní nekontinuálně), aby se mohly zúčastnit třeba i dokumenty, které mají jen omezenou distribuci. Ale je to asi jediný řešení, jak zamezit do budoucna podobným chytrákům, aby oj.bávali Akademii a zneužívali Lva pro svoje marketingový kampaně…" napsal na svém Facebooku filmový producent Pavel Strnad. 

Dodal, že ho to mrzí i kvůli většině oceněných, protože si podle něj sošku zaslouží.

Životopisné drama Masaryk režiséra Julia Ševčíka ovládlo udílení Českých lvů. Tvůrci filmu obdrželi ocenění ve 12 kategoriích. Snímek tak překonal dosavadní rekord, který držel Hořící keř s 11 soškami. Masaryk se stal nejlepším filmem roku. Porota ocenila i režii, herecké výkony Karla Rodena a Oldřicha Kaisera, scénář a dalších sedm tvůrců.

Jednoznačný výsledek Českých lvů je pro filmové ceny nevýhodný. Akademici by měli příště hlasovat odpovědněji, tvrdí filmový kritik Kamil Fila. | Video: Kamil Fila
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy