Festival Academia film Olomouc ovládl snímek Jezero Vostok: Hory šílenství

ČTK ČTK
30. 4. 2017 11:03
Vítězným filmem letošního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc se stal ruský snímek Jezero Vostok: Hory šílenství o extrémním vědeckém výzkumu v pravěkém jezeře.
Foto: AFO 2017

Na letošním 52. ročníku mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc (AFO) se sloganem The Future Is Now! zvítězil nezávislý ruský dokument Jezero Vostok: Hory šílenství. Snímek režisérky Jekatěriny Jeremenkové pojednává o extrémním vědeckém výzkumu v pravěkém jezeře. 

"Výjimečný dokument Jezero Vostok vznikal celých 18 let a cena festivalu mu velmi zásadně pomůže v jeho dalším tažení. AFO tak skutečně plní jeden ze svých stěžejních cílů, kterým je dopomoci vzniku další kvalitní pop-vědecké tvorby," řekl programový ředitel Jakub Ráliš.

Cenu pro nejlepší česko-slovenský snímek si odnesl dokument Jednou nohou v absolutnu: Hon na Parkinsona o netušených možnostech spolupráce špičkových neurologů s elektrotechniky.

Sami diváci ocenili epické rodinné dobrodružství Predátoři 3D. Nejlepším krátkým populárně-vědeckým filmem porota určila snímek Pod nulou. Už při slavnostním zahájení festivalu obdržel hlavní cenu za celoživotní přínos popularizaci vědy astronom Jiří Grygar. 

Na festival, který dnes končí, letos přišlo 5603 diváků.

Na AFO se letos přihlásilo více než 3000 snímků, dramaturgové do tří hlavních soutěžních kategorií vybrali 52 filmů. Celkově se na festivalu promítalo 150 snímků. Academia Film Olomouc pořádá Univerzita Palackého od roku 1966, patří mezi nejstarší české filmové přehlídky. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dopravu na silnicích komplikuje v Česku sníh a vítr

Dopravu na některých místech republiky komplikují sněhové přeháňky, kvůli silnému větru se tvoří sněhové jazyky, podobně tomu bylo v pondělí. Problémy se sjízdností mají řidiči zejména na Vysočině, kde se stalo několik nehod. Kamiony v kopcích nemohou vyjet, stojí například v mohelnickém kopci v Olomouckém kraji.

V Libereckém kraji zůstává pro kamiony zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a také dvě silnice na Liberecku. V Orlických horách je zavřená silnice z Šerlichu do Orlického Záhoří. Na horách dnes meteorologové čekají trvalejší sněžení se silným větrem, který by mohl na silnicích tvořit sněhové jazyky a závěje.

Silný vítr zastavil i provoz horního úseky lanovky na Sněžku, kterou opět zasáhl vítr o síle orkánu, měl rychlost přes 133 kilometrů za hodinu. Silný vítr na hřebenech Krkonoš má být celý den.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Juventus se odvolal proti odpočtu bodů k tribunálu Italského olympijského výboru

Fotbalový Juventus se odvolal k nejvyššímu sportovnímu soudu při Italském olympijském výboru proti odpočtu 15 ligových bodů za falšování účetnictví. Turínský klub o tom informoval na webu.

Tribunál italského svazu "Starou dámu" před dvěma týdny potrestal za to, že její vedení si v letech 2018 až 2020 z přestupů fotbalistů bralo protiprávní provize a investorům vykazovalo falešné zisky.

Další zprávy