Jsem první hráč na violu v sukních, přiznává Hosprová

27. 7. 2013 9:48
Rozhovor s první českou violistkou Jitkou Hosprovou, která vystoupila na MHF v Českém Krumlově
Foto: Supraphon

Český Krumlov - Milá a profesionální - tak působí první česká sólová violistka Jitka Hosprová. Na MHF v Českém Krumově jí patřil večer 26. července a publikum svým uměním doslova okouzlila.

Aktuálně.cz: Co přesně v Krumlově zaznělo a proč?

Zazněly rovnou dva violové koncerty v jednom večeru. V první polovině to byl krásný barokní koncert Georga Philippa Telemanna G dur a v druhé slavný violový koncert Carla Stamitze D dur.

A.cz: Vystupovala jste společně s Collegiem Symfonického orchestru Českého rozhlasu, jak se vám s nimi spolupracuje? Jak často s nimi vlastně hráváte?

S Collegiem jsem hrála před Krumlovem naposledy na Smiřických svátcích hudby letos na jaře. V orchestru je celá řada mých spolužáků a kolegů, je to milá a zároveň naprosto profesionální spolupráce.

A.cz: Proč jste vlastně přesedlala z houslí na violu? Co vás na tomto nástroji tak uchvátilo?

Vzhledem k přebytku houslistů a nedostatku uchazečů ke studiu hry na violu, jsem přijala při přijímacích zkouškách nabídku výborného violisty profesora Plzeňské konzervatoře Jana Motlika a nastoupila do jeho třídy.

A.cz: Dá se říct, které skladatele máte nejraději a které nejraději hrajete? Kolik se jich vlastně věnovalo sólové viole? Přece jen je asi víc skladeb pro housle...

Neřekla bych, že těch skladeb je o tolik méně, spíše jsou neznáme. Sólová viola jako obor se začala výrazně probouzet až ve 20. století, ale i do té doby máme spoustu krásných a hodnotných skladeb. Můj oblíbený skladatel je každý, kterého právě interpretuji. Kdo patřil k opravdovým violovým velikánům, byl například Paul Hindemith, virtuóz a skladatel zároveň. Pravě letos chystám natáčení jeho hudby na CD s vydavatelstvím Supraphon.

Foto: Aktuálně.cz

A.cz: Bylo těžké prorazit jako první sólová violistka v Česku anebo to naopak šlo hladce, protože tady ještě něco podobného nebylo?

Podobného jistě bylo mnoho, ale ne v „sukních"! Viola je nástroj pro urostlé muže, celá řada skvělých českých violistů velmi prosazovala violu a inspirovala skladatele. Myslím, že se mi podařilo popularizovat violu jinak než mým kolegům, ale to díky zcela jiným možnostem a schopnostem, určité atraktivitě a taky, jak se říká: kam čert nemůže nastrčí ženu. Ale je to cesta společná nás všech violistů, každý zabírá, kde může, a určitě všem jde o prosazení milovaného nástroje s krásným repertoárem a ojedinělým zvukem.

A.cz: Původně jste měla violu z konce 18. století. Jaké to bylo hrát na tak starý nástroj? A proč jste jej opustila? Jaký je rozdíl ve hře na nástroje vyrobené v tak odlišné době?

Staré nástroje, pakliže nejsou díky staří rozbité a různě lepené, mají již svoji auru odehraného. Moderní nástroje ale mají naopak výhodu tělesného zdraví. Když houslař dodrží technologie ověřených stavebních postupů a má dobré dřevo, není důvod, aby nástroj nehrál. Je to jistá výzva vdechnout právě novému nástroji život. Například nástroje z počátku 17. století mají již svá nejlepší léta odehraná, rezonance dřeva po čtyřech stech letech již není tak dobrá.

Pravdou také je, že například slavné rody Cremonské školy stavěly takové nástroje, které hrály skvěle hned. Neměly žádné „staré". Úspěch zvuku interpreta je v kombinaci zvuku vlastního těla a nástroje. Když hrál Josef Suk, bylo jedno, jaké má housle, stále zněl Suk! Každý s tím, jak roste umělecky, své nástroje mění. Většinou ale po čase potřebuje lepší a lepší ....

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

A.cz: Vystupovala jste na festivalech a koncertech po celém světě, kde se vám líbilo nejvíc? Kde vás nejvíc oslovilo publikum?

Nejmilejší a nejspontánnější publikum bylo rozhodně v Santiagu de Chile. Shodou okolností jsem tam hrála s orchestrem stejný program, který jsem představila i tady v Krumlově. V celém Chile není jediný profesionální sólista na violu a tak byl koncert pro publikum velmi atraktivní. Slyší violu jen díky hostujícím sólistům, a to je taky velmi zřídka. Na můj „Masterclass" se sjeli studenti z celé země, bylo to nesmírně dojemné. Klasická hudba je pro ně svátkem, protože nemají takové hudebního zázemí jako my v Evropě.

A.cz: Jak dlouho se v Krumlově zdržíte? Budete mít čas podívat se i na nějaké jiné koncerty? A i kdybyste neměla, zaujalo vás něco v programu?

Upřímně se přiznám, že jsem nesmírně ráda chtěla dorazit na zahajovací koncert Eliny Garanči. Je to fantastická umělkyně, ale bohužel jsem ten den sama hrála. Zůstávám však na víkend po koncertě v Krumlově s rodinou a moc se těším, je to jedno z nejkrásnějších měst, co znám.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy