Mícháme staré a nové, zvou Willi a Jaffé do Krumlova

14. 8. 2013 9:38
Rozhovor s houslistkou Sophií Jaffé a cembalistkou Barbarou Marií Willi, které společně vystoupí na MHF v Českém Krumlově
Foto: Aktuálně.cz

Český Krumlov - Dvě svérázné dámy, které ovládají hudbu z období jak magického baroka, tak i nedávného 20. století. To je houslistka Sophia Jaffé a cembalistka Barbara Maria Willi, které se chystají vystoupit na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově. „Barokní hudba mne neustále uchvacuje tím, že mne pokaždé překvapí. Je napínavé studovat a znovu si prožit odlišné návyky našich předků," přiznává Willi a Jaffé ji doplňuje: „Klasická hudba, to je jako cestovat fantastickými světy, které si skladatel představoval a které vnímal." Diváci s nimi budou moct cestovat v hudbě už 14. srpna.

Aktuálně.cz: Co chystáte pro diváky v Českém Krumlově? Proč jste si vybraly právě tyto skladby?

Barbara Maria Willi: Chystáme atraktivní mix barokních a novějších skladeb. Smyslem výběru je dát vyniknout nádherným barvám tónů jak houslí, tak i cembala. Posluchači se můžou těšit i na rozmanité atmosféry od živočišnosti hudby Bély Bártoka po řád a vnitřní harmonii sonát Bacha až po minimalistickou omámenost tvorby Petra Grahama. Nechybí ani koketní šarm francouzské skladbičky pro „cembalo s doprovodem houslí".

Sophia Jaffé: Je to jednoduché, pořadatelé měli speciální přání, které moc rády plníme - zkombinovat Johana Sebastiana Bacha s hudbou 20. století.

Foto: Aktuálně.cz

Aktuálně.cz? Bude koncert něčím speciální?

Sophia Jaffé: Hrát na tak historickém místě je vždycky speciální a k tomu ještě ta vzrušující kombinace starého a nového! Například sólová sonáta od Bély Bártoka je vlastně důležitým pokračováním repertoáru pro sólové housle, které byly inspirované Bachovými sólovými pracemi. První věta, kterou budu hrát, se jmenuje Temp Di Ciaccona a odkazuje přímo k Bachově známé Ciacconě.

Aktuálně.cz: Jak často spolu vystupujete?

Barbara Maria Willi: Se Sophií vystupujeme právě v takové frekvenci, abychom se dobře znaly a přitom nikdy neztratily ten vzrušující pocit, že každý koncert je výzvou, každé vystoupení výjimečné, vyžadující celou naši koncentraci, vášeň i námahu. Myslím se, že mezi námi je dost těžko popsatelné pole, který fascinuje mne, a podle reakcí diváků na koncertech i dost široký okruh lidí.

Sophia Jaffé: Už jsme spolu odehrály několik koncertů. A protože Barbara není jen perfektní muzikantkou, ale i opravdovou specialistkou na historická představení, je pro mě obrovskou poctou s ní pracovat. Ten způsob, jakým o hudbě uvažuje, je nesmírně obohacující, a naše vzájemné spontánní reakce v průběhu koncertu jsou velmi inspirující.

Aktuálně.cz: Cembalo není zase tak obvyklý hudební nástroj, je pro něj dostatek skladeb?

Barbara Maria Willi: Cembalo bylo důležitým nástrojem od doby svého vzniku v roce 1397 až do doby zániku na konci 18.století. Tento historický nástroj pak zažil velice pestrou renesanci ve 20. století a tvoří se pro něho dodnes. Na nedostatek repertoáru si tedy vůbec nemůžeme stěžovat, naopak je toho tolik, že italský teoretik Agostino Agazzari tvrdil již v roce 1607, že knihovna hudebníka je větší než knihovna právníka…

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Aktuálně.cz: Specializujete se na barokní hudbu, čím Vás tak uchvátila? Jak jste se k ní vlastně dostala?

Barbara Maria Willi: Barokní hudba mne neustále uchvacuje tím, že mne pokaždé překvapí. Je napínavé studovat a znovu si prožit odlišné návyky našich předků. Zároveň jsem ale vždycky nadšená skutečností, že se toho tolik zase vlastně nezměnilo. Protože v čem je současnost jiná, co se týče základních emocí a postojů? Snad nebudeme tak pokrytečtí, abychom tvrdili, že se nás například strach, láska, odvaha, zbabělost, radost nebo smutek v dnešní době už netýkají.

Foto: Aktuálně.cz

Aktuálně.cz: Co vám barokní hudba dává, jak na vás působí? Dokážete se díky ní například vžít do tehdejší doby?

Barbara Maria Willi: Přiznám se, že mým úmyslem není vžít se do tehdejší doby. Jsem velice moderní člověk a užívám si velkých výhod současné doby. Spíš se dívám na starou hudbu tak, že se můžu něco naučit z fascinující mozaiky odlišností a zároveň i stejností. Barokní hudba mne obohacuje svým řádem a pokorou. Tehdy neexistoval kult génia, a skladatelé jako Johann Sebastian Bach se považovali za služebníky vyšší síly.

Aktuálně.cz: Hrajete jak hudbu z období baroka, tak i moderní z 20. století. Dá se říct, která je vám bližší?

Sophia Jaffé: Nezáleží na epoše, ve které bylo dílo napsáno, ale hlavně na kvalitě a obsahu určité skladby. Pokud je tu něco k objevování, pokaždé je tam i něco k vyjadřování.

Aktuálně.cz: Daří se vám barokní hudbu přiblížit svým studentům? Jaký má u mladých lidí ohlas?

Barbara Maria Willi: V posledních letech jsem začala učit velice zajímavý předmět jménem Interpretace staré hudby. Dělá mne nesmírnou radost pozorovat obrovskou motivaci studentů, když se chtějí dozvědět víc o tak záhadné době, kterou ta barokní bezesporu byla. Kromě mých cembalistických studentů sem chodí i studenti jiných oborů, učím hornisty, bubeníky, flétnisty nebo houslisty. Učení mě naplňuje a když za mnou přijde student a poděkuje mi s tím, že seminář byl zároveň i zábavný a že se toho naučil nečekaně moc, tak mne samozřejmě hřeje u srdce.

Aktuálně.cz: Co vám ještě vážná hudba a vystupování a přibližování hudby ostatním dává?

Sophia Jaffé: Klasická hudba může vzít posluchače do úplně jiných dimenzí vnitřního života. Je to jako cestovat fantastickými světy, které si skladatel představoval a které vnímal. A koncert je nepostradatelnou pozvánkou, díky které můžeme s diváky vedle dobré hudby sdílet i jeho zkušenosti.

Foto: Aktuálně.cz

Aktuálně.cz: Sophiinými prvními učiteli byli rodiče, jaké to bylo, nechtěla jste se jim jako dítě vzepřít, jako to děti běžně dělávají? Nebo jste měla hudbu ráda už odmalička?

Sophia Jaffé: Byl to takový mix rebelie a potřeby „být dobrou studentkou". Určitě to pro ně nebylo lehké přinutit mě pořádně cvičit, ale na druhou stranu bylo fajn mít rodiče ve stejném oboru. A oni skutečně věděli, jak na housle naučit. Dneska, když sama učím, si čím dál víc uvědomuju, kolik jsem se toho od nich naučila.

Aktuálně.cz: Na pódiu jste se poprvé objevila v sedmi letech. Vzpomínáte si na ten pocit?

Sophia Jaffé: Z toho koncertu existuje video, ve kterém se mě zároveň ptá i dirigent Gerd Albrecht. Moc si z toho nepamatuji, kromě toho, že se mi strašně líbily hvězdičky na šatech, které byly speciálně kvůli tomu koncertu koupené.

Aktuálně.cz: Vystupujete s mnoha orchestry. Dá se říct, se kterým se vám vystupuje nejlíp? Je rozdíl spolupracovat s různými typy hudebníků z různých zemí?

Sophia Jaffé: S každým orchestrem to může být pokaždé jiné, protože hodně záleží i na dirigentovi. Ale naštěstí je to v mnoha případech vždycky milé a profesionální.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Aktuálně.cz: Vystupujete po celém světě, jak se těšíte na krumlovské publikum?

Sophia Jaffé: Strašně moc! Moc se těším, až poznám to nádherné město.

Aktuálně.cz: Budete mít v Krumlově čas zajít si na nějaké jiné koncerty? Co byste si nechtěly nechat ujít?

Sophia Jaffé: Bohužel je můj rozvrh docela těsný, ale doufám, že uvidím alespoň nějaké části města.

Barbara Maria Willi: Ráda bych navštívila další koncerty na festivalu, který má tak mimořádnou úroveň. Bohužel jsem ale typický muzikant a mám termíny jak před dnem koncertu, tak po něm, takže můj pobyt v městě, který vlastní světoznámou barokní scénu, bude až příliš krátký.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy