Festival v Českém Krumlově nabídne velkolepý závěr

MHF Český Krumlov
17. 7. 2014 12:34
Do Českého Krumlova zavítají přední sólisté Velkého divadla v Moskvě.
Anna Aglatova.
Anna Aglatova. | Foto: MHF Český Krumlov

MHF Český Krumlov 2014 - Závěrečný operní galakoncert Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, který se bude konat v Pivovarské zahradě v sobotu 16. srpna od 20:30, slibuje mimořádný zážitek – večer bude patřit pěveckým hvězdám Velkého divadla v Moskvě, tzv. Bolšovo těatra.

Do Českého Krumlova zavítají přední sólisté této moskevské scény všech hlavních hlasových oborů. Své umění představí sopranistky Makvala Kasrashvili a Anna Aglatova, mezzosopranistka Svetlana Shilova, tenorista Oleg Kulko a basista Mikhail Kazakov. Celý program koncertu pěvci nastudují za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a pod dirigentskou taktovkou Leoše Svárovského.

Mikhail Kazakhov
Mikhail Kazakhov | Foto: MHF Český Krumlov

Výběr sólistů Velkého divadla, pěvců mladé a střední generace a držitelů mnoha prestižních ocenění je skutečně reprezentativní, každý z nich disponuje vynikající hlasovou technikou podepřenou neobyčejně působivou hlasovou kultivovaností. Preciznost hudebního nastudování se tak pod letním nebem v Českém Krumlově bude snoubit s nadhledem, zkušeností i energií.

V Pivovarské zahradě představí sólisté Bolšovo těatra ukázky z oper ve většině případů aktuálně uváděných na scéně Velkého divadla. Dramaturgicky pestrý program čerpá z operního odkazu nejen těch nejslavnějších ruských klasiků, ale také italských a francouzských operních velikánů. Nebude chybět hudba Michaila Ivanoviče Glinky z opery Ruslan a Ludmila, Alexandra Porfirjeviče Borodina z opery Kníže Igor a Petra Iljiče Čajkovského z oper Piková dáma a Evžen Oněgin.

Vstupenky na MHF Český Krumlov 2014

  • Exkluzivním prodejcem vstupenek na 23. ročník MHF Český Krumlov je společnost Ticketstream. Vstupenky jsou k dostání on-line v rezervačním systému na www.ticketstream.cz nebo www.ts1.cz, vstup do rezervačního systému je možný také přes stránky festivalu www.festivalkrumlov.cz.
  • Dále je rovněž možné nakoupit vstupenky osobně na jakékoli pobočce společnosti Ticketstream, jejichž seznam je uveden na webových stránkách společnosti.
  • Jeden z koncertů je tradičně věnován členům Klubu přátel MHF Český Krumlov – tentokrát to bude koncert houslového virtuosa Ivana Ženatého. Členové klubu mají na tento koncert vstup zdarma či s výraznou slevou, podle druhu členské karty.

Vedle toho se však posluchači mohou těšit také na italské belcantové operní árie z pera Giuseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho, Gioacchina Rossiniho, Pietra Mascagniho nebo Ruggiera Leoncavalla. Francouzský nádech opernímu večeru dodá slavná Habanera z Bizetovy Carmen, ale i další ukázky z oper Charlese Gounoda a Léa Délibese.

Opera a balet byly v době založení Velkého divadla, jehož velkolepá historie se datuje již od roku 1776, považovány za žánry nadřazené činohře a odtud také pochází jeho název. Na jeho prknech se dlouhodobě rozvíjí ty nejušlechtilejší estetické ideje divadelního umění a zejména opera se pěstuje na nejvyšší interpretační úrovni. Velké divadlo svým návštěvníků nabízí činoherní, operní i baletní představení a pořádá také koncertní vystoupení svého orchestru.

V jeho středu se soustředí nejlepší ruští interpreti. Jedinečným projektem je od roku 2009 ve Velkém divadle edukativní program pro mladé zpěváky, v jehož rámci divadlo vychovává novou nastupující generaci. V letošním roce se ve Velkém divadle otevřou brány již 239. sezóně. Bude zahájena slavnostním koncertním provedením opery Panna Orleánská Petra Iljiče Čajkovského k 175. výročí narození tohoto proslulého ruského romantika.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy