Jonas Kaufman se stal tváří festivalu v Českém Krumlově

ČTK Kultura ČTK, Kultura
24. 4. 2014 14:11
Věhlasný tenorista zahájí českokrumlovský festival 18. července. Přehlídka nabídne do poloviny srpna dalších šestnáct koncertů.
Jonas Kaufmann.
Jonas Kaufmann. | Foto: Panart

Praha - Tváří Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov je letos věhlasný německý tenorista Jonas Kaufmann, jehož recitál přehlídku 18. července zahájí. Tradiční letní přehlídka pak nabídne až do 16. srpna dalších šestnáct koncertů.

Jonas Kaufmann vystoupí na open air scéně s kapacitou 4200 míst za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) pod taktovkou Jochena Reidera v programu složeném ze slavných operních árií.

Jonas Kaufmann v MET. Podívejte se.
Jonas Kaufmann v MET. Podívejte se. | Video:

"Setkání s pěvcem takového formátu jako je Jonas Kaufmann je pro orchestr vždy mimořádnou událostí. Českokrumlovský festival nám v minulých letech poskytl mnoho takových příležitostí, ať už to byla Renée Flemingová nebo José Cura. Kaufman si vybral operní standardy, zazní Puccini, Verdi, Bizet nebo Bizet. Čekáme, jak dopadnou jednání o programu a zda přibudou sopranistky, které by měly program doplnit," řekl intendant SOČRu Jan Simon.

Závěr 23. ročníku festivalu bude 16. srpna patřit opeře a pěveckým hvězdám Velkého divadla v Moskvě.

Dramaturgie festivalu se tentokrát vzhledem k Roku české hudby zaměřila i na tuzemské interprety a skladatele.

Hned druhý festivalový den nabídne kompletní provedení Smetanovy Mé vlasti v podání Severočeské filharmonie Teplice. I další večery budou věnovány české hudbě - 26. července vystoupí v Zámecké jízdárně houslový virtuos Ivan Ženatý se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu v programu Pocta Antonínu Dvořákovi, 8. srpna zahraje ruská violoncellistka Natalie Gutmanová s mnichovským orchestrem Kammerphilharmonie dacapo. Také cyklus komorních koncertů v Maškarním sále bude tentokrát věnován převážně českým interpretům. Vystoupí violoncellista Jiří Bárta, klavíristka Terezie Fialová, harfistka Jana Boušková a soubory Škampovo kvarteto, Collegium 1704, Trio Martinů a Pavel Haas Quartet.

Česká tematika bude provázet i večery jiných žánrů: 2. srpna se koná Český národní večer a 9. srpna večer s melodiemi z českých hudebních filmů a muzikálů v podání populárních muzikálových hvězd.

Předprodej vstupenek byl zahájen 3. března. Podle ředitele festivalu Jaromíra Boháče je ke stejnému datu prodáno o 15 procent více vstupenek než v loňském roce. Rozpočet letošního ročníku je 44,7 milionu korun, o čtyři miliony korun méně než loni. V předloňském roce festival skončil ve ztrátě 1,2 milionu korun kvůli produkci opery Komedianti s José Curou, na kterou se neprodalo třicet procent vstupenek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Otcovská a rodičovská dovolená se rozšíří, MPSV připravuje změny podle směrnice EU

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to v úterý řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Připravujeme tři scénáře. Návrh může projít teď vládou, nebo ho může převzít příští ministryně či ministr a vybere si příští vláda," řekla po jednání ministryně.

Směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem z června 2019 má zajistit minimální standard ve všech členských zemích. ČR ji má do svých zákonů přenést nejpozději do 2. srpna 2022. Podle předpisu by placená otcovská v EU nesměla být kratší než deset dnů. Rodiče by měli mít možnost nečerpat rodičovskou celou naráz, ale i po částech. Vybírat by si ji mohli třeba střídáním dnů volna a práce či v kratší pracovní době, uvádí směrnice. Dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se matka a otec v péči o potomka vystřídali. Rodiče v celé unii by měli mít nárok aspoň na čtyřměsíční rodičovskou a mohli by si ji vybrat nejvýš do osmi let dítěte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy