reklama
 
 

Zemřel dramatik Bernard Pomerance, autor slavné hry Sloní muž

29. 8. 2017 20:05
Americký dramatik zemřel ve věku 76 let ve svém domě v Galisteu v Novém Mexiku. Nejvíce ho proslavila divadelní hra Sloní muž, která se hrála i na Brodwayi a v titulní roli vystupoval například David Bowie.

New York - Ve věku 76 let zemřel americký dramatik Bernard Pomerance, kterého nejvíce proslavila divadelní hra Sloní muž. Autor této cenami ověnčené hry o tělesně deformovaném muži zemřel v sobotu, v úterý o úmrtí informovala agentura AP. Dramatik podlehl rakovině ve svém domě v Galisteu v americkém státě Nové Mexiko.

Divadelní hra Sloní muž měla premiéru v Londýně v roce 1977, posléze se hrála i na Broadwayi, kde v titulní roli vystupoval například i zpěvák David Bowie. Hra získala řadu cen, včetně prestižní ceny Tony Award, a byla mnohokrát zpracována různými divadly a divadelními režiséry.

Pomeranceova hra popisuje příběh skutečného muže Johna Merricka (1862-1890), který se narodil v Anglii s těžkými tělesnými deformacemi. Díky nim se stal atrakcí různých kabaretů kuriozit, posléze živořil, ale nakonec se stal svéráznou celebritou. Navštívila jej prý i královna Viktorie.

Merrickův příběh v Pomeranceově pojetí je velmi lidský a citlivý. "Někdy si myslím, že mám hlavu tak velikou proto, že je plná snů," říká Merrick ve hře Sloní muž. Kromě této divadelní hry se Merrickův příběh stal ve 20. století slavným i díky filmu Davida Lynche z roku 1980.

Bernard Pomerance se narodil v roce 1940 v New Yorku. Vystudoval Chicagskou univerzitu a v roce 1968 se odstěhoval do Londýna. Tam spoluzaložil divadelní společnost Foco Novo, pojmenovanou podle jeho stejnojmenné hry. Právě pro ni napsal hru Sloní muž.

autor: ČTK | 29. 8. 2017 20:05

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama