První balet v opravené Státní opeře. Národní divadlo uvádí Spící krasavici

První balet v opravené Státní opeře. Národní divadlo uvádí Spící krasavici
Snímek ze Spící krasavice.
Snímek ze Spící krasavice.
Snímek ze Spící krasavice.
Snímek ze Spící krasavice.
Foto: Martin Divíšek
ČTK ČTK
14. 9. 2021 10:32
Jako první premiéru sezony uvede balet pražského Národního divadla tento čtvrtek 16. září výpravnou Spící krasavici. Půjde také o první baletní premiéru ve zrekonstruované Státní opeře.

Adaptaci primabaleríny Márcii Haydéeové vysílalo Národní divadlo on-line už v dubnu. Se slavným dílem na hudbu Petra Iljiče Čajkovského teď má na repertoáru všechny tři Čajkovského balety: Spící krasavici, Labutí jezero i Louskáčka.

Spící krasavice na motivy známé pohádky Charlese Perraulta patří k velkým klasickým baletům. Zahrnuje dramatický příběh se šťastným koncem, velkolepé taneční party Mariuse Petipy, náročné výkony sólistů, výpravnou scénu i kostýmy. S Čajkovského hudbou měl premiéru na konci 19. století v Petrohradě. Velkého úspěchu se ale dočkal až na evropských scénách v dalším století, tedy po Čajkovského smrti.

Márcia Haydéeová se narodila roku 1937 v Brazílii, byla žákyní českého tanečníka Václava Vlčka. Jako patnáctiletá odjela do Evropy, studovala v Londýně a čtyři roky tančila ve Francii. Od roku 1961 působila ve Stuttgartském baletu, jehož ředitel a choreograf Johna Cranko pro ni vytvořil téměř celý svůj repertoár: Romea a Julii, Oněgina, Zkrocení zlé ženy nebo Carmen.

Významné role Haydéeové šili na tělo i další význační choreografové John Neumeier, Maurice Béjart či Glen Tetley.

Tančila se soubory po celém světě nebo s partnery, jako byli Rudolf Nurejev, Michail Baryšnikov, Jorge Donn nebo Richard Cragun. Mezi lety 1976 a 1996 byla uměleckou ředitelkou Stuttgartského baletu, ve druhé polovině 90. let vedla chilský soubor Ballet de Santiago, jehož ředitelkou byla znovu od roku 2003 až do konce loňského roku.

Choreografkou se Márcia Haydéeová stala v roce 1987, kdy pro Stuttgartský balet vytvořila právě originální verzi Spící krasavice. Tu po úspěchu v Německu, Belgii, Švédsku, Chile, Jižní Koreji či Kanadě nyní uvede pražské Národní divadlo.

"Pro Národní divadlo je obrovskou ctí, že legendární Márcia Haydée přicestovala do Prahy a svůj balet zde se souborem osobně nastudovala. Její návštěva se tak stala nejen výjimečnou kulturní událostí, ale i nevšedním příkladem houževnatosti a uměleckého nasazení v covidové době," říká mluvčí baletu Národního divadla Kateřina Hanáčková.

Při jarním uvedení on-line vidělo záznam v průběhu sedmi dnů přes 70 tisíc diváků. Po premiérách tento čtvrtek 16. a pátek 17. září bude Spící krasavice na programu znovu 21., 25. a 28. září.

Spící krasavici už Národní divadlo na jaře uvedlo on-line. | Video: Národní divadlo
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy