Prokletí nefritového škorpiona. Divadlo na jeviště převede film Woodyho Allena

Prokletí nefritového škorpiona. Divadlo na jeviště převede film Woodyho Allena
Irena Vacková jako Laura Kensingtonová a Zdeněk Trčálek v roli Cecila Winstona Briggse.
Zdeněk Trčálek jako Cecil Winston Briggs a Jitka Hlaváčová v roli Bett Ann Fitzgeraldové.
Zleva Zdeněk Trčálek jako Cecil Winston Briggs, Pavel Šupina v roli Herba Coopersmithe a Jiří Hejcman jako Liam Coopersmith.
Zdeněk Trčálek jako Cecil Winston Briggs a Jitka Hlaváčová v roli Bett Ann Fitzgeraldové.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
10. 6. 2020 16:36
Slovácké divadlo v Uherském Hradišti tuto sobotu uvede premiéru komedie Prokletí nefritového škorpiona od Woodyho Allena. Půjde o letošní třetí premiéru, režie se ujal Zdeněk Dušek.

Inscenace měla mít premiéru ve druhé polovině března, to se však nestalo kvůli pandemii koronaviru. "Ihned jak se uvolnila vládní opatření, jsme se k ní vrátili a jsem moc rád, že ji do prázdnin stihneme premiérovat, navíc před plným hledištěm," vzkazuje ředitel divadla Michal Zetel.

Prokletí nefritového škorpiona je původně americká filmová komedie z roku 2001, kterou napsal, režíroval a hlavní roli v ní ztvárnil Woody Allen. Česká kina ji uvedla pod názvem Prokletí žlutozeleného škorpióna. Odehrává se ve 40. letech minulého století v New Yorku a vypráví o úspěšném vyšetřovateli pojistných podvodů a manažerce zaměřené na efektivitu práce.

Allenův film česká kina uvedla pod názvem Prokletí žlutozeleného škorpióna. | Video: YouTube Movies

"Během vystoupení eskamotéra jsou zhypnotizováni pomocí šperku, nefritového škorpiona, a následně plní eskamotérovy úkoly, v jeho prospěch loupí šperky a další cennosti," popisuje herec a mluvčí divadla Josef Kubáník.

Hlavní roli Cecila Winstona Briggse, kterého ve filmu hrál Allen, ztvární Zdeněk Trčálek, Bett Ann Fitzgeraldovou pak zpodobí Jitka Hlaváčová.

"Natočené vlasy, vysoké pasy, malé kloboučky ve vlasech, všechno velmi elegantní, to si opravdu užívám," říká Hlaváčová, jejíž postavu na plátně hrála Helen Huntová. Kromě kostýmů se dobovost projeví v hudbě a scéně. "Primárně nám ale nejde o to, předložit divákům historismus. Spíš současnost," doplňuje režisér Zdeněk Dušek.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Biden bude podporovat vzájemně dojednané dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, řekl úřadující vyslanec USA při OSN

Zdroj: ČTK
Další zprávy