Ústecká radnice dá 3,5 milionu korun Severočeskému divadlu

ČTK ČTK
16. 5. 2014 9:49
O peníze určené na granty pro činohru se nikdo nepřihlásil, Severočeské divadlo je využije na opravy a zajištění zájezdových představení.
Činoherní divadlo v Ústí
Činoherní divadlo v Ústí | Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Mimořádnou neinvestiční dotaci 3,5 milionu korun chce poslat ústecký magistrát Severočeskému divadlu opery a baletu. Využije k tomu část z peněz, které byly původně určené na granty pro činohru. Jak uvedla ČTK mluvčí radnice Romana Macová, do grantových řízení se nikdo nepřihlásil. Dotaci ještě musejí schválit zastupitelé.

Divadlo peníze zřejmě využije na opravu vzduchotechniky, 1,4 milionu korun půjde na zajištění zájezdových představení především pražských divadel. "Převedeny tak budou částečně prostředky, které město Ústí nad Labem v rozpočtu na rok 2014 připravilo pro činohru," uvedla Macová. Severočeské divadlo vlastní napůl město Ústí nad Labem a Ústecký kraj. Roční provoz stojí kolem 50 milionů korun.

Město vypsalo na konci roku ledna dva granty na činohru. Osm milionů korun bylo určeno na studiovou formu, čtyři miliony na činoherní představení v budově Severočeského divadla opery a baletu. Podle radnice mohlo oba granty získat Činoherní divadlo města Ústí nad Labem. Kvůli údajné netransparentnosti se ale do grantového řízení nepřihlásilo a soubor ukončil činnost. O grant neprojevil zájem ani jiný soubor.

Herci přešli do nového spolku Činoherák Ústí, se kterým chtějí na tradici končícího Činoherního divadla navázat. Spolek odkoupil i velkou část fundusu. Soubor začne znovu hrát příští týden, využije divadelní loď Tajemství bratří Formanů. Stálou scénu by mohl od září mít v budově bývalého kina Hraničář.

Město v březnu zřídilo novou příspěvkovou organizaci Činoherní studio města Ústí nad Labem a chce postavit nový činoherní soubor. Do letních prázdnin hodlá vybrat uměleckého šéfa. Na letošní rok má k dispozici osm milionů korun. Divadlo má zatím jen ředitelku. Jana Müllerová je zároveň šéfkou magistrátního odboru školství.

Původní Činoherní divadlo spěje k likvidaci. Za obecně prospěšnou společností zůstaly dluhy za služby nebo výplaty zaměstnancům.

 

Právě se děje

Další zprávy