Činoherní studio hraje vabank. Nepodalo žádost o grant

ČTK Kultura ČTK, Kultura
21. 2. 2014 0:07
Ústecká scéna odmítá přistoupit na změnu financování v průběhu sezony. Proto se nezapojí do grantového řízení, což může znamenat likvidaci prestižního divadla.
Zatím poslední představení v ústeckém Činoherním studiu. (31. ledna 2014).
Zatím poslední představení v ústeckém Činoherním studiu. (31. ledna 2014). | Foto: činoherní studio

Ústí nad Labem - Činoherní studio nepodalo žádost o grant, který na financování činohry vypsala ústecká radnice. Termín pro podání žádosti o osmimilionový grant skončil ve čtvrtek.

"Na devětadevadesát procent to znamená konec divadla," řekl ve čtvrtek v noci umělecký šéf Filip Nuckolls.

Divadelníci krok zdůvodňují údajně špatně vyhlášeným grantem. Rada města na konci ledna rozhodla, že peníze na činohru rozdělí ve dvou grantech. Osmimilionový je určen pro studiovou formu činohry, další čtyři miliony na činohru v budově Severočeského divadla opery a baletu. Dosud město financovalo Činoherní studio dotací. Vloni od města dostala scéna na své fungování 9,5 milionu korun.

Změna pravidel za chodu

Divadelníkům vadí, že město změnilo financování uprostřed divadelní sezony. "Proto do tohoto grantu nemůžeme vstoupit, protože bychom legitimizovali tento nestandardní krok, nestandardní termín výběrového řízení. Zároveň by to byl špatný signál pro další města a další kulturní instituce," řekl Nuckolls.

Divadlo má čtyři desítky zaměstnanců. Herci podle Nuckollse uplatnění najdou. "Umělecký soubor za ta léta, co tady jsme, prokázal svoji profesní kvalitu, je to soubor, který má nadstandardní kredit v celé zemi. Domnívám se, že nebude mít potíže s hledáním nového uplatnění," doplnil Nuckolls.

"Je to velká rána nejen pro herce a pro další umělecké pracovníky, protože ústecká scéna byla líhní moderního divadla. Byť se tam měnili umělečtí šéfové, tak tuto základní vlastnost nesla dál," reagovala na současnou situaci děkanka Divadelní fakulty Akademie múzických umění Doubravka Svobodová. Podle ní jde o další důkaz špatného systému financování kulturních zařízení.

Petici podepsalo 12 tisíc lidí

Vypsání grantu uprostřed sezony odsoudil i prezident herecké asociace Jiří Hromada. "Tento soubor nemůže zaniknout vlivem nekompetentního přístupu k jeho financování. Nemluvě o výchově mladé generace, uchování kulturních aspektů v politice, podnikání či v mezilidských vztazích. To vše dlouhodobě Činoherní studio naplňovalo," řekl. Důsledkem je podle něj likvidace hodnot, pro Ústecký kraj nevratitelných.

Ústeckému divadlu přichází už tři týdny podpora z celé republiky. Petici na jeho podporu zatím podepsalo téměř 12 tisíc lidí. Činoherní divadlo, známější pod názvem Činoherní studio, přerušilo kvůli nejasnostem ve financování provoz 31. ledna.

Posledním, kdo může do financování divadla zasáhnout, je ústecké zastupitelstvo. V jeho kompetenci je rozdělování peněz na kulturu. Měštští zastupitelé se sejdou 3. března.

Činoherní sutio působí v Ústí nad Labem 42 let.

 

Právě se děje

Další zprávy