"Hlavním hrdinou inscenace je kontroverzní brněnský podnikatel Rudolf Hošna, jehož životním příběhem je autorský scénář režiséra Adama Steinbauera částečně inspirován. Hošna se v 90. letech stal jednou z nejvýraznějších osobností brněnského podnikání. Na jeho módní vynález, výrobky z kovodžínoviny neboli plísňáky, se před jeho obchodem na Pekařské stály fronty," popisuje Brzobohatý.
Poté co zbohatl, se Rudolf Hošna začal angažovat na brněnské kulturní scéně. Založil kluby Babylon, který sídlil v bývalém kině Jalta a později v někdejším Jadranu na Králově Poli, či Edison Garden na Kolišti.
Na jeho koncertech účinkovaly skupiny J.A.R., Support Lesbiens, Monkey Business nebo zpěvák Richard Müller. Byl filmovým a hudebním producentem, v letech 1994 až 1996 rovněž vlastnil agenturu Pragokoncert. Ve vile v Pisárkách pořádal večírky se známými osobnostmi. Financoval natáčení snímku Trhala fialky dynamitem s Helenou Růžičkovou z roku 1992.
"Jeho bouřlivé podnikání se ale postupně hroutilo a hudební kluby v čele s Babylonem v Paláci Jalta jeden po druhém krachovaly. Situaci se snažil zachránit podvodným obchodem s automobilkou Škoda a utekl na Slovensko, kde byl po dalších podnikatelských pokusech odsouzen k osmi letům vězení. Od pádu brněnského Gatsbyho vila v Pisárkách chátrala a v roce 2017 vyhořela," dokončuje vyprávění dramaturg.
Soud Hošnu usvědčil, že v roce 1993 odebral od mladoboleslavské Škody 130 vozů, které následně prodal dál, aniž by automobilce zaplatil. Způsobil tím škodu přes 25 milionů korun.
Hošna měl od roku 2001 slovenské občanství, v zemi se ukrýval poté, co byla vyhlášena exekuce na jeho firmu Brnokoncert. Několik let nato Interpol na Hošnu vydal mezinárodní zatykač. V září 2006 podnikatele zatkla slovenská policie, v prosinci téhož roku byl vydán do Česka.
Z osmiletého verdiktu si odseděl zhruba polovinu, dnes žije znovu na Slovensku, doplňuje server Idnes.cz, podle nějž se autoři inscenace pokusili s Hošnou spojit. Dlouho nereagoval, pak se ale ozval a proti představení se vymezil. Tvůrci proto změní jméno protagonisty hry, aby předešli případné žalobě.
"Nemá to být ani dokument, ale spíše budeme používat především autorskou licenci. V ději se například Hošna setká s Berdychem, což je samozřejmě reálně nesmysl," doplnil pro web Brněnská drbna režisér Adam Steinbauer v narážce na někdejšího vyhazovače z pražského Discolandu Sylvia Davida Berdycha, jehož gang v policejních uniformách a s profesionální výzbrojí přepadával, loupil, vydíral a vraždil.
Protože jej za úplatky kryli členové tehdejšího Odboru boje s organizovaným zločinem Policie České republiky, Berdych se svým gangem dlouho unikal spravedlnosti.
Odsouzen byl v roce 2006, roku 2015 byl podmíněně propuštěn na svobodu se sedmiletou zkušební dobou.
V inscenaci se jako herci představí Matěj Beneš, Johnny Horák, Andrea Szopová či Naďa Kovářová. Přístupná bude divákům starším 15 let, s premiérou autoři zatím počítají na březen. Datum upřesní podle epidemické situace. Než divadla otevřou, bude inscenace k vidění ve videotéce Dramox.
"Hledali jsme námět, jenž by vystihoval příčiny toho, v jaké politicko-ekonomické situaci se tato země nachází, a stále nás to vracelo do 90. let," vysvětlil výběr tématu režisér a autor scénáře Steinbauer pro Idnes.cz. Podle něj napsat hru o Radovanu Krejčířovi či Františku Mrázkovi přišlo autorům prvoplánové, proto si vybrali Hošnu.
Divadlo 3+KK vzniklo před rokem v Brně, tvoří jej převážně absolventi Janáčkovy akademie múzických umění. Jeho ambice zbrzdila pandemie, a tak uskupení hraje on-line. Po inscenaci Orten! a Planu!: Protest na stadionu desetiletí je Král kovodžínoviny třetím kusem na repertoáru.