O podstatě zla a hříchu. Brněnské divadlo uvede adaptaci Miltonova Ztraceného ráje

Petr Štěpán v roli Satana a Barbora Goldmannová jako Eva.
Viktor Skála v roli Rafaela, Barbora Goldmannová jako Eva a Jan Brožek coby Adam.
Kateřina Marie Fialová jako Gabriel a Andrea Zelová v roli Michaela.
Erika Kubálková v roli Smrti.
Snímek ze zkoušky Ztraceného ráje.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
12. 2. 2020 12:51
Městské divadlo Brno tuto sobotu jako první v Česku uvede jevištní adaptaci díla Ztracený ráj od anglického barokního básníka Johna Miltona. Epická báseň čítající 12 knih je považována za jedno z nejvýznamnějších děl anglické literatury.

Ústředním tématem Ztraceného ráje, který byl vydán roku 1667, je původ lidského zla a hříchu. V anglofonním světě divadla Miltonovo dílo uvádějí často, v českém prostředí se však bude jednat o premiéru. Režisérem brněnské adaptace je Dodo Gombár.

"Hra dává divákům odpovědi, ale zároveň vzbuzuje ještě více otázek. Chceme, aby se i divák na svět díval touto optikou a ze hry odcházel plný otázek o lidské povaze," říká dramaturg Miroslav Ondra.

Děj Ztraceného ráje odkazuje na starozákonní knihu Genesis. Bůh stvořil svět jako rajskou zahradu a v ní i první lidi, Adama a Evu.

Satan s ostatními padlými anděly připravuje vzpouru proti Bohu, a proto se vydává do Ráje, aby zde v podobě hada svedl Evu k prvotnímu hříchu.

John Milton do svého díla zakomponoval také archanděly, kteří se snaží první lidi před Satanem ochránit. Nakonec ale selžou a Adam s Evou jsou z Ráje vyhnáni.

"Hra si klade otázku, jaká je podstata zla, hříchu a lidské přirozenosti. Nemá i dnešní člověk neustálou potřebu podléhat falešným hlasům, výhodám, chvilkovému blahobytu? Je těžké rozpoznat zlo, když je zahalené zlatým závojem, svůdným úsměvem nebo sladkými lichotkami," konstatuje režisér Gombár.

Hra propojuje Miltonovo dílo se současným světem a jeho problémy. "Naší ambicí je převést jazyk Johna Miltona do řeči současnosti a najít souvislosti renesanční poezie s realitou dneška," doplňuje Gombár.

Představení trvá tři hodiny a 10 minut. Premiéra se na Činoherní scéně Městského divadla Brno uskuteční tuto sobotu 15. února, nejbližší reprízy následují 16., 24. a 25. února, dalších osm pak v březnu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 2 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy