Bezruči, HaDivadlo, nebo Městská divadla pražská? Kritici nominovali nejlepší divadla

ČTK ČTK
10. 2. 2020 18:12
Divadlem roku 2019 se může stát ostravské Divadlo Petra Bezruče, brněnské HaDivadlo nebo Městská divadla pražská. Všechny tyto scény v pondělí pozdě odpoledne získaly nominace na Ceny divadelní kritiky.
Nominované Transky, body, vteřiny režiséra Tomáše Dianišky uvedlo Divadlo Petra Bezruče.
Nominované Transky, body, vteřiny režiséra Tomáše Dianišky uvedlo Divadlo Petra Bezruče. | Foto: Lukáš Horký

Nominováno je také přes 20 inscenací, herců a dalších umělců. Hlasy v anketě dostalo 78 inscenací. Vítěze Cen divadelní kritiky pořadatelé oznámí 16. března v pražské Komedii.

Erbenova Kytice v Národním divadle.
Erbenova Kytice v Národním divadle. | Foto: Pavel Hejný

Inscenací roku 2019 se může stát titul Transky, body, vteřiny režiséra Tomáše Dianišky, který uvedlo Divadlo Petra Bezruče, dále dramatizace Erbenovy Kytice, již v pražském Národním divadle inscenovalo duo Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, a inscenace Vladař podle Niccola Machiavelliho, kterou v Komedii uvedla Městská divadla pražská.

Nejvíc nominací, pět, nasbíraly ostravské Divadlo Petra Bezruče a Městská divadla pražská, z toho čtyři za divadlo Komedie. Třetí jsou pražské Divadlo pod Palmovkou a HaDivadlo se třemi nominacemi.

Pražské scény mají tentokrát 14 nominací, následuje Ostrava s pěti, Brno se třemi a České Budějovice s Libercem po jedné.

Porota posuzovala 64 ženských hereckých výkonů, 82 mužských hereckých výkonů, 33 divadel, 41 poprvé uvedených českých her, 75 scénografií, 50 hudeb a 54 talentů roku.

Na mužský herecký výkon jsou nominováni Jakub Albrecht za inscenaci Bezruký Frantík Divadla pod Palmovkou, Jakub Burýšek z Transek, bodů, vteřin a Miloslav König za roli ve hře Nepřítel lidu divadla Komedie.

Z hereček nominaci obdržely Tereza Dočkalová za Fausta, Radka Fidlerová za výkon ve hře Sláva a pád krále Otakara a Erika Stárková za muzikál Lazarus.

V neoceňované kategorii Největší zážitek ze zahraničního divadla se na prvním místě v anketě umístilo Grillparzerovo Štěstí a pád krále Otakara, které ve vídeňském Volkstheateru režíroval Dušan D. Pařízek. V Česku jej uvedl Pražský divadelní festival německého jazyka.

Letošní ankety časopisu Svět a divadlo se zúčastnilo 82 kritiků. V historii cen jsou nejúspěšnější Dejvické divadlo a Divadlo Na zábradlí, která obě zvítězila pětkrát. Následují divadlo Komedie, i když s různými soubory, a Klicperovo divadlo Hradec Králové, jež titul získalo čtyřikrát. Z hlediska inscenace roku jsou nejúspěšnější Divadlo Na zábradlí, Národní divadlo v Praze a Dejvické divadlo.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy