Bezruči, HaDivadlo, nebo Městská divadla pražská? Kritici nominovali nejlepší divadla

ČTK ČTK
10. 2. 2020 18:12
Divadlem roku 2019 se může stát ostravské Divadlo Petra Bezruče, brněnské HaDivadlo nebo Městská divadla pražská. Všechny tyto scény v pondělí pozdě odpoledne získaly nominace na Ceny divadelní kritiky.
Nominované Transky, body, vteřiny režiséra Tomáše Dianišky uvedlo Divadlo Petra Bezruče.
Nominované Transky, body, vteřiny režiséra Tomáše Dianišky uvedlo Divadlo Petra Bezruče. | Foto: Lukáš Horký

Nominováno je také přes 20 inscenací, herců a dalších umělců. Hlasy v anketě dostalo 78 inscenací. Vítěze Cen divadelní kritiky pořadatelé oznámí 16. března v pražské Komedii.

Erbenova Kytice v Národním divadle.
Erbenova Kytice v Národním divadle. | Foto: Pavel Hejný

Inscenací roku 2019 se může stát titul Transky, body, vteřiny režiséra Tomáše Dianišky, který uvedlo Divadlo Petra Bezruče, dále dramatizace Erbenovy Kytice, již v pražském Národním divadle inscenovalo duo Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, a inscenace Vladař podle Niccola Machiavelliho, kterou v Komedii uvedla Městská divadla pražská.

Nejvíc nominací, pět, nasbíraly ostravské Divadlo Petra Bezruče a Městská divadla pražská, z toho čtyři za divadlo Komedie. Třetí jsou pražské Divadlo pod Palmovkou a HaDivadlo se třemi nominacemi.

Pražské scény mají tentokrát 14 nominací, následuje Ostrava s pěti, Brno se třemi a České Budějovice s Libercem po jedné.

Porota posuzovala 64 ženských hereckých výkonů, 82 mužských hereckých výkonů, 33 divadel, 41 poprvé uvedených českých her, 75 scénografií, 50 hudeb a 54 talentů roku.

Na mužský herecký výkon jsou nominováni Jakub Albrecht za inscenaci Bezruký Frantík Divadla pod Palmovkou, Jakub Burýšek z Transek, bodů, vteřin a Miloslav König za roli ve hře Nepřítel lidu divadla Komedie.

Z hereček nominaci obdržely Tereza Dočkalová za Fausta, Radka Fidlerová za výkon ve hře Sláva a pád krále Otakara a Erika Stárková za muzikál Lazarus.

V neoceňované kategorii Největší zážitek ze zahraničního divadla se na prvním místě v anketě umístilo Grillparzerovo Štěstí a pád krále Otakara, které ve vídeňském Volkstheateru režíroval Dušan D. Pařízek. V Česku jej uvedl Pražský divadelní festival německého jazyka.

Letošní ankety časopisu Svět a divadlo se zúčastnilo 82 kritiků. V historii cen jsou nejúspěšnější Dejvické divadlo a Divadlo Na zábradlí, která obě zvítězila pětkrát. Následují divadlo Komedie, i když s různými soubory, a Klicperovo divadlo Hradec Králové, jež titul získalo čtyřikrát. Z hlediska inscenace roku jsou nejúspěšnější Divadlo Na zábradlí, Národní divadlo v Praze a Dejvické divadlo.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy