Recenze: Vysoká laťka inteligentního humoru a vkusu. Letní scéna Ungeltu uvádí hru dle MacDonaldové

Divadelní návrat do Ameriky 30. let je prosycen humorem a ironií.
Foto: Jan Malíř
Saša Hrbotický Saša Hrbotický
17. 7. 2018 14:00
Letní scéna pražského Ungeltu má na programu hru podle románu spisovatelky Betty MacDonaldové. Tereza Kostková v ní prochází proměnou od mladé ženy rozpolcené váhavostí až po rovnocennou spoluhráčku svých nejbližších.

Autobiografické romány americké spisovatelky Betty MacDonaldové, zvlášť legendární Vejce a já z roku 1945, si u nás už desítky let drží mimořádnou čtenářskou oblibu. Dramatizaci humoristické prózy Kdokoli může dělat cokoli, která na Vejce a já dějem bezprostředně navazuje, v těchto dnech uvádí Letní scéna pražského Ungeltu na Novém Světě.

Divadelní návrat do Ameriky 30. let je prosycen humorem a ironií, ale také nenásilným zdůrazněním síly rodinné soudržnosti, entuziasmu a typicky amerického odhodlání nevzdat každodenní boj o přežití.

Zkušené dramaturgyni Věře Maškové se podařilo přetavit příběh Betty, jejích dvou sester - o té třetí, nejmladší, se ve hře jenom hovoří - a dobrácké matky do pevného tvaru s rychlým řetězením stále prekérnějších situací, do nichž se hlavní hrdinky zamotávají často vlastní vinou.

Režisér Peter Gábor správně vsadil na přesně načasovanou souhru šesti účinkujících a jejich schopnost komediální stylizace - někteří se během večera stihnou pohotově převtělovat do pestré galerie různorodých charakterů. Představení je nabité energií a až do poněkud rozpačitě uspěchaného závěru si drží vysokou laťku inteligentního humoru a vkusu.

Hraje se na jednoduché scéně s dominantním motivem rozjásané dobové reklamy, retro ladění vhodně dotvářejí úryvky letitých šlágrů. První polovina je dynamickým pásmem směšných i trapných epizod, druhá má poněkud odlišnou atmosféru. Také pracuje s prvky napětí a tajemna, ale režie stále udržuje vysoké tempo.

S hrdinkou Betty v podání Terezy Kostkové se setkáváme ve chvíli, kdy opouští venkov a zupáckého manžela, aby se vrátila k matce a sestrám do Seattlu. Bohužel tak činí v roce 1933, tedy ve chvíli, kdy Amerikou zmítá hluboká ekonomická krize, takže najít a udržet si práci rovná se malému zázraku. Nebýt ovšem protřelé, temperamentní sestry Mary, pro niž není nic problémem, tedy ani učinit z poněkud zakřiknuté venkovanky Betty spolehlivou sekretářku v renomovaných firmách i kancelářích naprostých hochštaplerů a kriminálníků.

Kostkové Betty tak postupně prochází zajímavým vývojem od mladé ženy, rozpolcené váhavostí, až po rovnocennou spoluhráčku svých nejbližších. Právě kontrast mezi ní a její sebevědomou, energií nabitou sestrou Mary tvoří jednu ze základních os představení.

Mary v podání Máši Málkové se logicky stává dominantní postavou inscenace, a to nejen kvůli charakteru, který jí byl přisouzen autorkou, ale především díky hereččině ryzímu komediálnímu espritu a promyšlené práci s hlasovou modulací.

Matku ztělesňuje Jitka Smutná jako obětavou bytost, která rodinu spojuje poutem věčné starostlivosti a lásky. Zároveň si stejně jako její dcery dokáže udržet zdravý nadhled nad každou nepříjemnou situací a užívat si drobných radostí života i v těch nejsvízelnějších materiálních podmínkách.

Zajímavou proměnu nabízí Jitka Smutná v druhé polovině, kdy na chvíli přeskočí do role vyšinuté učitelky těsnopisu, trpící agentofobií a stihomamem.

Eva Josefíková hraje mladší sestru Dede jako temperamentní dívku, jež jak v pohotovosti a vtipu, tak ve zdravé prostořekosti nezůstává za ostatními pozadu. Vedle toho se talentovaná herečka na chvíli představí divákům také v odlišné poloze tajemné psychopatky Dority.

Betty MacDonaldová: Kdokoli může dělat cokoli

Režie: Peter Gábor
Dramatizace: Věra Mašková
Letní scéna Divadla Ungelt, Nový Svět na Hradčanech, Praha, nejbližší reprízy 17. až 20. července a znovu 21. až 27. července

Mimořádně šťastnou ruku měl režisér Gábor při výběru Jiřího Hány a Jaromíra Noska, kteří divákům servírují širokou škálu epizodních mužských rolí od neurotických policajtů přes afektované adepty dramatického umění, prodavače a podnikatele až po podvodníky a gangstery.

Oba herci vynikají schopností vystihnout v nepodbízivé groteskní črtě výrazný lidský typ tak, aby bylo na první pohled zřejmé, o koho jde.

Novinka Kdokoli může dělat cokoli je zaručeným tipem pro strávení příjemného večera s podmanivou kulisou Nového Světa na Hradčanech. Určitě by stálo za úvahu, zda titul nepřenést i do stálého repertoáru Ungeltu, neboť podobně zdařilých a zábavných jevištních adaptací s poselstvím lidské nezlomnosti není ani v divadelně přebujelém pražském prostředí nadbytek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy