Každý den žít naplno, jako by byl poslední. Polívkovo divadlo uvede hru s Žilkovou

ČTK ČTK
18. 6. 2021 15:39
Českou premiéru si na Letní scéně Divadla Bolka Polívky v amfiteátru na brněnské Kraví hoře odbude inscenace S láskou Mary. Na dvojitou premiéru této komedie mohou diváci přijít 17. a 18. července.

S láskou Mary je hra Američana Paula Elliotta, která byla v USA poprvé uvedena před osmi roky.

Podle režiséra Petra Halberstadta je její téma především dnes aktuální. "Je to komedie, ale pojednává o odcházení člověka. Myslím si, že s takovou situací je v dnešní době konfrontováno mnoho lidí," vysvětluje. Ve svém zpracování klade důraz na kvalitní herce, příběh a silné emoce.

"S láskou Mary je úsměvná komedie o tom, že je třeba žít každý den naplno, jako by byl náš poslední," říká Veronika Žilková, představitelka hlavní role Connie. Dostala se k ní náhodou po příletu z Izraele. "Na kostýmní zkoušce jednoho seriálu jsem potkala Bolka Polívku, který mi roli nabídl a hned poslal text," vysvětluje, jak si splnila sen být na plakátu pod hlavičkou Divadla Bolka Polívky.

V amfiteátru na Kraví hoře jsou jako v běžném divadle číslované řady a sedadla. Do hlediště se vejde 544 diváků. "V době představení budou posíleny spoje tramvaje číslo čtyři, která jezdí přímo z Hlavního nádraží. Večer nenecháme diváky na holičkách," ujišťuje projektový ředitel divadla Ondřej Chalupský.

Kromě Žilkové v inscenaci účinkují Eva Novotná, Gabriela Štefanová, Hana Halberstadt, Ondřej Dvořák nebo Elena Trčková v alternaci se Simonou Rejdovou.

Protagonistky hry Connie, Leona, Millie a Mary jsou dámy z amerického Jihu, které se už 30 let setkávají každý týden na partičku bridže. Když jedna z nich zemře, ženy si půjčí popel zemřelé kamarádky z pohřebního ústavu na poslední společnou karetní hru.

"Když poté zjistí, že jim Mary posmrtně posílá pozoruhodný dárek, poklidný dýchánek se změní v ten nejdivočejší mejdan, jaký by si kdy dokázaly představit," avizují tvůrci.

Divadlo Bolka Polívky od roku 1993 sídlí na Jakubském náměstí v Brně. V současném repertoáru jsou jak autorské hry principála Polívky, tak představení vytvořená ve spolupráci s jinými divadly.

Program pravidelně doplňují kabarety, koncerty nebo výstavy. Vloni se divadlo domluvilo s městskou částí Brno-střed a vedením rekreačního areálu Kraví hora, že vybuduje a otevře amfiteátr.

Inscenace S láskou Mary vznikla v koprodukci s divadelní společnosti StageArt, která byla založena roku 2014. Pro české prostředí objevuje dosud neobjevené texty zahraničních autorů, převážně z anglosaského prostředí. Domovskou scénu má právě v Divadle Bolka Polívky.

Život je umíráním roztržen, kdo by k němu neměl respekt, říká herec Bolek Polívka. Dodává, že ho baví šarvátky mezi muži a ženami, pokud je to s úsměvem a s humorem, nesmí to jít do extrému. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy