Bratři Formanové opět chystají festival na náplavce, přijedou Katalánci

ČTK ČTK
15. 6. 2021 12:40
Na přelomu června a července se pod širým nebem v Praze znovu uskuteční festival Arena, který pořádá Divadlo bratří Formanů. Oproti minulým rokům se mírně přesune a bude součástí nově zrekonstruované smíchovské náplavky. Tam má kotvit i loď Tajemství. Na programu jsou divadlo, nový cirkus, hudba či vizuální tvorba.
Katalánský soubor Los Galindos přiveze inscenaci Udul (na snímku), odehrávající se v tradiční mongolské jurtě.
Katalánský soubor Los Galindos přiveze inscenaci Udul (na snímku), odehrávající se v tradiční mongolské jurtě. | Foto: Manel Sala

Festival se koná od příští středy 23. června do 3. července. Poprvé v Česku na něm vystoupí katalánský soubor Los Galindos s představením Udul, odehrávajícím se v tradiční mongolské jurtě. Znovu se bude uvádět Obludárium Divadla bratří Formanů, což je představení vytvořené roku 2007, a rodiny s dětmi mohou vidět Šťastného prince od Matěje Formana, jenž měl před třemi roky premiéru v kladenském Divadle Lampion.

Ze spolupráce s Divadlem bratří Formanů vzniklo rovněž dílo Iluzionista, které režíroval pro změnu Petr Forman. Jedná se o one-man show herce Vojty Švejdy, kombinujícího všechny možné jevištní disciplíny od pantomimy po klaunství.

Premiérově diváci uvidí inscenaci Vraky snů od souborů Holektiv & Cink Cink Cirk. Přijedou i studenti z mezinárodní cirkusové školy v Toulouse. Vstup do areálu bude po celou dobu konání festivalu zdarma, lidé však musí dodržet bezpečnostní a hygienická opatření. Vstupenky už jsou v prodeji.

"Už jen možnost se sejít a realizovat představení, i když s omezenou kapacitou, je po tom náročném roce něco jako sen. Letos to není o tom mít nejlepší program, to vzhledem k situaci není možné, ale o touze hrát pro publikum. Samozřejmě ne za každou cenu, ale nám to teď smysluplné přijde," říká Petr Forman, umělecký ředitel festivalu.

Pro všechny návštěvníky je připraven doprovodný program v podobě dílen, koncertů na souši i na lodi nebo průběžných výstupů účinkujících v celém areálu, kde se akce koná.

Arena je festivalem divadla, nového cirkusu, hudby i současné vizuální tvorby. Cílem je vytvořit další prostor v centru Prahy, který lidem poskytne kulturní zážitek nebo prostor k relaxaci.

Akce se nesoustředí pouze na jediný žánr. Vedle nového cirkusu si dává za cíl představit i jiné formy divadla, které odpovídají posunu doby a vzniku nových médií, potřebám tvůrců mladé generace i nárokům publika, uvádějí pořadatelé.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy