Zamilovaní kovbojové: Oscarový film v operním provedení

jaz
29. 1. 2014 12:50
Zdroj foto: teatro-real.com Zdroj foto: teatro-real.com
Americký skladatel převedl oscarový snímek Zkrocená hora o dvou homosexuálních kovbojích na operní jeviště.
Zkrocená hora | Video: Youtube

Madrid - Pětasedmdesátiletý skladatel Charles Wuorinen jistě překvapí milovníky tradičních operních kusů svým novým dílem s názvem Brokeback Mountain (Zkrocená hora).

Adaptace tragického milostného příběhu podle povídky americké spisovatelky Edny Annie Proulx, bude uvedena už 28. ledna na jevišti Teatro Real v Madridu.

Divoká krása hor, nenaplněná láska a krutá společnost inspirovaly amerického skladatele, který v příběhu zamilovaných kovbojů vidí stejné znaky, které operní diváky uchvacují už stovky let.

I klasičtí mistři se totiž zabývali třídními rozdíly a tragickou a zakázanou láskou. Ovšem s tím rozdílem, že psaní o jinak orientovaných párech bylo zakázané či dokonce trestné.

"Není to jen o homosexuální lásce, je to o vztahu, který vyjadřují skrze vášeň," řekl skladatel deníku The Guardian o svém díle, ke kterému napsala libreto sama autorka předlohy E. A. Proulx.

Hlavní hrdiny ztvární Američané Daniel Okulitch a Tom Randle. Celou scenérii doplní záběry kanadských hor, které se budou promítat v pozadí.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost udělila Nadace Charty 77 všem zdravotním sestrám

Cenu Františka Kriegla, která se uděluje za občanskou statečnost či mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a demokracii se porota letos rozhodla symbolicky udělit všem zdravotním sestrám. Jejich jménem cenu převezme předsedkyně České asociace sester Martina Šochmanová,.

"Na sestřičkách leží největší tíha té nejobyčejnější drobné práce, potkávání se s těžkými osudy. Svou službu vykonávají neokázale, laskavě a bez ohledu na to, že se samy během pandemie mohly stát obětí covidu-19. Zaslouží si naši úctu i dík," uvedl člen poroty Jaroslav Veis.

 

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 23 minutami

Německá CDU podpořila jako kandidáta na kancléře Armina Lascheta

Vedení německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové jasně podpořilo kandidaturu svého předsedy Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Na tiskové konferenci to prohlásil generální tajemník CDU Paul Ziemiak, který uvedl, že podpora není konečným rozhodnutím. Postoj CDU totiž pověřuje Lascheta, aby se nyní dohodl s bavorským premiérem a šéfem Křesťanskosociální unie (CSU) Markusem Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě v pondělí.

Výsledek schůzky vedení CDU ohlásil ještě před tiskovou konferencí hesenský premiér Volker Bouffier. Předsednictvo podle Bouffiera konstatovalo, že předseda strany a premiér Severního Porýní-Vestfálska Laschet je mimořádně vhodný kandidát na kancléřský úřad. "Zároveň jsme ho požádali, aby s Markusem Söderem projednal další postup," řekl Bouffier. CDU by chtěla, aby jasno bylo do týdne.

Další zprávy