Fotky: Kolja, Kuky i Ropáci. Oscarový Jan Svěrák oslavil 50 let

Připomeňte si tvorbu režiséra a producenta Jana Svěráka.
Oficiální tvorba Jana Svěráka začala v roce 1986 filmem Vesmírná odysea II. Prostředky typickými pro americké velkofilmy student FAMU Jan Svěrák vypráví banální příběh dvou důchodkyň na panelovém sídlišti. Již tento film získal ocenění na čtyřech festivalech.
Vše ale začalo dětským filmem, který natočil malý Jan Svěrák s malým Filipem Smoljakem v létě na chalupě. Zahráli si tam hlavní role padouchů, kteří "vyvraždí" rodiny Svěrákových a Smoljakových. "Odbouchla" je ale malá Kačenka Smoljaková...
V roce 1988 přišli Ropáci a satirická ekologická kritika špatného životního prostředí v tehdejší ČSSR, kde se však náramně daří podivuhodným tvorům - ropákům.
Kromě dalších ocenění získali Ropáci v roce 1989 i studentského Oscara.
Foto: © BIOGRAF JAN SVĚRÁK
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
6. 2. 2015 12:17
Svou kariéru začal studentskými filmy Vesmírná Odysea II a Ropáci. Pak už se rozběhla spolupráce se scenáristou a hercem Zdeňkem Svěrákem. Připomeňte si tvorbu režiséra a producenta Jana Svěráka.

Výrazné filmařské nadání projevoval Jan Svěrák už jako student FAMU a již jeho školní snímky Vesmírná odysea II nebo Ropáci získaly řadu ocenění.

Režisér, který 6. února oslaví padesátiny, získal v roce 1997 za snímek Kolja prestižního Oscara. Filmy většinou natáčí ve spolupráci se svým otcem Zdeňkem Svěrákem, hercem a scenáristou. Naposledy spolupracovali na pohádce Tři bratři, kterou vidělo přes 660 tisíc diváků. 

Jan Svěrák se narodil 6. února 1965 v Žatci, kde jeho otec o několik let dříve učil. Jeho (na den přesně) o čtyři roky starší sestra ale přišla na svět v Praze, kde také budoucí režisér vyrostl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy