Fotky: Kolja, Kuky i Ropáci. Oscarový Jan Svěrák oslavil 50 let

Foto: © BIOGRAF JAN SVĚRÁK
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
6. 2. 2015 12:17
Svou kariéru začal studentskými filmy Vesmírná Odysea II a Ropáci. Pak už se rozběhla spolupráce se scenáristou a hercem Zdeňkem Svěrákem. Připomeňte si tvorbu režiséra a producenta Jana Svěráka.

Výrazné filmařské nadání projevoval Jan Svěrák už jako student FAMU a již jeho školní snímky Vesmírná odysea II nebo Ropáci získaly řadu ocenění.

Režisér, který 6. února oslaví padesátiny, získal v roce 1997 za snímek Kolja prestižního Oscara. Filmy většinou natáčí ve spolupráci se svým otcem Zdeňkem Svěrákem, hercem a scenáristou. Naposledy spolupracovali na pohádce Tři bratři, kterou vidělo přes 660 tisíc diváků. 

Jan Svěrák se narodil 6. února 1965 v Žatci, kde jeho otec o několik let dříve učil. Jeho (na den přesně) o čtyři roky starší sestra ale přišla na svět v Praze, kde také budoucí režisér vyrostl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čistý zisk ČEZ vzrostl, za poslední tři čtvrtletí dokonce o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 16,3 procenta na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami. Skupina to dnes oznámila v tiskové zprávě. Po očištění o mimořádné vlivy dokonce podle ČEZ čistý zisk vystoupal až na 14,7 miliardy. Za celý letošní rok chce skupina dosáhnout čistého zisku až 18 miliard oproti 10,5 miliardy za loňský rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy