Fotky: Kolja, Kuky i Ropáci. Oscarový Jan Svěrák oslavil 50 let

Připomeňte si tvorbu režiséra a producenta Jana Svěráka.
Oficiální tvorba Jana Svěráka začala v roce 1986 filmem Vesmírná odysea II. Prostředky typickými pro americké velkofilmy student FAMU Jan Svěrák vypráví banální příběh dvou důchodkyň na panelovém sídlišti. Již tento film získal ocenění na čtyřech festivalech.
Vše ale začalo dětským filmem, který natočil malý Jan Svěrák s malým Filipem Smoljakem v létě na chalupě. Zahráli si tam hlavní role padouchů, kteří "vyvraždí" rodiny Svěrákových a Smoljakových. "Odbouchla" je ale malá Kačenka Smoljaková...
V roce 1988 přišli Ropáci a satirická ekologická kritika špatného životního prostředí v tehdejší ČSSR, kde se však náramně daří podivuhodným tvorům - ropákům.
Kromě dalších ocenění získali Ropáci v roce 1989 i studentského Oscara.
Foto: © BIOGRAF JAN SVĚRÁK
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
6. 2. 2015 12:17
Svou kariéru začal studentskými filmy Vesmírná Odysea II a Ropáci. Pak už se rozběhla spolupráce se scenáristou a hercem Zdeňkem Svěrákem. Připomeňte si tvorbu režiséra a producenta Jana Svěráka.

Výrazné filmařské nadání projevoval Jan Svěrák už jako student FAMU a již jeho školní snímky Vesmírná odysea II nebo Ropáci získaly řadu ocenění.

Režisér, který 6. února oslaví padesátiny, získal v roce 1997 za snímek Kolja prestižního Oscara. Filmy většinou natáčí ve spolupráci se svým otcem Zdeňkem Svěrákem, hercem a scenáristou. Naposledy spolupracovali na pohádce Tři bratři, kterou vidělo přes 660 tisíc diváků. 

Jan Svěrák se narodil 6. února 1965 v Žatci, kde jeho otec o několik let dříve učil. Jeho (na den přesně) o čtyři roky starší sestra ale přišla na svět v Praze, kde také budoucí režisér vyrostl.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Kaczyński: Protesty proti omezení potratů budou stát mnoho životů

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) v prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí. Polsko podobně jako jiné evropské země zažívá strmý nárůst případů koronavirové infekce.

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. "Vážného trestného činu," podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

"Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit," řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy