Fotky: Kolja, Kuky i Ropáci. Oscarový Jan Svěrák oslavil 50 let

Připomeňte si tvorbu režiséra a producenta Jana Svěráka.
Oficiální tvorba Jana Svěráka začala v roce 1986 filmem Vesmírná odysea II. Prostředky typickými pro americké velkofilmy student FAMU Jan Svěrák vypráví banální příběh dvou důchodkyň na panelovém sídlišti. Již tento film získal ocenění na čtyřech festivalech.
Vše ale začalo dětským filmem, který natočil malý Jan Svěrák s malým Filipem Smoljakem v létě na chalupě. Zahráli si tam hlavní role padouchů, kteří "vyvraždí" rodiny Svěrákových a Smoljakových. "Odbouchla" je ale malá Kačenka Smoljaková...
V roce 1988 přišli Ropáci a satirická ekologická kritika špatného životního prostředí v tehdejší ČSSR, kde se však náramně daří podivuhodným tvorům - ropákům.
Kromě dalších ocenění získali Ropáci v roce 1989 i studentského Oscara.
Foto: © BIOGRAF JAN SVĚRÁK
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
6. 2. 2015 12:17
Svou kariéru začal studentskými filmy Vesmírná Odysea II a Ropáci. Pak už se rozběhla spolupráce se scenáristou a hercem Zdeňkem Svěrákem. Připomeňte si tvorbu režiséra a producenta Jana Svěráka.

Výrazné filmařské nadání projevoval Jan Svěrák už jako student FAMU a již jeho školní snímky Vesmírná odysea II nebo Ropáci získaly řadu ocenění.

Režisér, který 6. února oslaví padesátiny, získal v roce 1997 za snímek Kolja prestižního Oscara. Filmy většinou natáčí ve spolupráci se svým otcem Zdeňkem Svěrákem, hercem a scenáristou. Naposledy spolupracovali na pohádce Tři bratři, kterou vidělo přes 660 tisíc diváků. 

Jan Svěrák se narodil 6. února 1965 v Žatci, kde jeho otec o několik let dříve učil. Jeho (na den přesně) o čtyři roky starší sestra ale přišla na svět v Praze, kde také budoucí režisér vyrostl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tottenham podruhé dal Wolfsbergu čtyři góly a je v osmifinále EL

Fotbalisté Tottenhamu suverénně postoupili do osmifinále Evropské ligy. Svěřenci trenéra Josého Mourinha v odvetě druhého kola doma deklasovali rakouský Wolfsberg 4:0 a navázali na úvodní vítězství 4:1 z Budapešti. Záložník Dele Alli se blýskl výstavním gólem "nůžkami" a dvěma asistencemi.

Alli v desáté minutě převzal míč od Matta Dohertyho, na značce penalty si ho předkopl a akrobatickou ranou přes hlavu zamířil k tyči. Kritizovaný čtyřiadvacetiletý hráč vstřelil třetí soutěžní branku v sezoně a premiérovou v letošním roce.

Krátce po změně stran zvýšil Carlos Vinícius hlavičkou po centru Alliho, který v 73. minutě připravil gól i pro střídajícího Garetha Balea. Debakl Wolfsbergu ještě v závěru zvýraznil Brazilec Carlos Vinícius svou druhou trefou. Asistenci si připsal teprve šestnáctiletý náhradník londýnského týmu Dane Scarlett.

Tottenham si tak částečně spravil chuť po špatných výsledcích v anglické lize, kde prohrál pět z posledních šesti zápasů a klesl až na deváté místo tabulky

Další zprávy