Divadlo Na Fidlovačce uvede on-line aktovky z období karantény

ČTK ČTK
5. 5. 2020 15:59
Pražské Divadlo Na Fidlovačce připravuje projekt Dekameron 2020 aneb 10 aktovek z korontény, který nabídne 20. května na Facebooku. Za dodržování hygienických opatření včetně roušek, dezinfekce a bezpečné vzdálenosti herci pod vedením Barbory Hančilové nedávno nacvičovali minihru Pozůstatky něhy.

Streamovaný pořad vzniká ve spolupráci se studenty FAMU a herci z různých divadel.

Tvůrci Alice Nellis, Tomáš Dianiška, Tomáš Svoboda, Luboš Balák, Kristýna Čepková, Jakub Čermák, Barbora Hančilová, David Košťák, Kateřina Jonášová a Jiří Havelka ve scénických skicách hledají odpovědi na otázky spojené se světovou pandemií.

"Pro mě je hlavním tématem reflexe samoty a izolace, která myslím dopadá na všechny mladší i starší lidi," říká Barbora Hančilová. "Proto mám v inscenaci dvě generace: mladou holku z města a její maminku, doktorku, které jsou od sebe oddělené a mohou komunikovat pouze přes Skype. Nemohou se sebe dotknout, takže tam vlastně chybí to základní, lidské," popisuje.

Ve hře Pozůstatky něhy účinkují Ljuba Krbová, Pavel Rímský a Šárka Vaculíková. V dalších aktovkách se objeví mimo jiné Vasil Fridrich, Vanda Hybnerová, Eva Josefíková, Jan Meduna, Martin Písařík, Jitka Schneiderová, Milena Steinmasslová, Hana Vagnerová a další.

Streamovaný pořad mohou diváci do září podpořit ve veřejné sbírce na Donio.cz. Největší část výtěžku bude věnována na konto programu SOS Česko organizace Člověk v tísni, jehož hlavním cílem je distribuce základních potravin ve spolupráci s potravinovými bankami, dále pomoc rodinám z vyloučených lokalit, kde není žádný počítač pro školou povinné děti, a dluhová Helplinka, což je poradna v rámci dluhů, exekucí a insolvencí.

Menší část výtěžku pokryje honoráře externích spolupracovníků, kteří projekt natočili.

Projekt Dekameron 2020 aneb 10 aktovek z korontény bude mít také filmovou podobu. Premiéra deseti příběhů v režii Adama Kratochvíla se uskuteční v září v Divadle Na Fidlovačce, kde také předají většinu výtěžku z připojené benefiční sbírky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Český fyzik Křivánek získal prestižní Kavliho cenu

Fyzik českého původu Ondřej Křivánek se stal jedním z držitelů prestižní vědecké Kavliho ceny za rok 2020. Sedm laureátů oceněných za přínos v oblasti astrofyziky, nanověd a neurověd vyhlásila Norská akademie věd. Křivánek, který se věnuje transmisní elektronové mikroskopii, byl vyznamenán v oboru nanotechnologií.

"Kavliho cena v oblasti nanověd byla udělena čtyřem vědcům za vynález čoček s korekcí aberací (vad zobrazení) v elektronových mikroskopech, které umožnily vědcům na celém světě sledovat struktury a chemické složení materiálů ve třech rozměrech v bezprecedentně malých měřítkách," uvádí se v tiskovém prohlášení akademie.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

S růstem platů učitelů ministerstvo počítá i nadále, hlásí Plaga

Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na tom loni domluvil ministr Robert Plaga (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Podle úřadu nadále platí závazek programového prohlášení vlády, podle kterého má být průměrný plat pedagogů v příštím roce kolem 47 000 korun. Údaje o průměrných platech ve školství za letošní první čtvrtletí zatím ministerstvo nemá. K dispozici budou asi na konci června. Loni brali pedagogové v průměru 40 111 korun.

"Závazek programového prohlášení vlády platí, a platný střednědobý výhled na rok 2021 tak navýšení platů pedagogických pracovníků o devět procent obsahuje, stejně tak jako navýšení platů nepedagogů," uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Schillerová podle ní sdělí ministerstvu návrh příjmů a výdajů na rok 2021 do 15. srpna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy