Ravenhillovu cenu dostal Františák za hru o Werichovi a Holanovi

ČTK ČTK
3. 5. 2020 13:02
Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší inscenaci současné hry v roce 2019 dostal Martin Františák. Ze čtyř nominovaných porota vybrala jeho inscenaci hry Pavla Jurdy nazvanou Hadry, kosti, kůže, která připomíná soužití dvou diametrálně odlišných umělců Jana Wericha a Vladimíra Holana. Uvádí ji Švandovo divadlo v Praze.
Na snímku ze zkoušky vítězné inscenace Hadry, kosti, kůže jsou herci Luboš Veselý a Miroslav Hanuš, režisér Martin Františák a maketa Jana Wericha.
Na snímku ze zkoušky vítězné inscenace Hadry, kosti, kůže jsou herci Luboš Veselý a Miroslav Hanuš, režisér Martin Františák a maketa Jana Wericha. | Foto: Jakub Jíra/Švandovo divadlo

Slavnostní ceremoniál letos kvůli koronaviru nahradilo vyhlášení vítězů v televizi.

Cena pro nejlépe inscenovanou současnou hru byla v sobotu udělena podesáté. Nese jméno po třiapadesátiletém britském dramatikovi Marku Ravenhillovi. Patří mezi zakladatele takzvané coolness nebo cool dramatiky, která ve druhé polovině 90. let minulého století šokovala publikum otevřeností a zobrazením fyzických i psychických krutostí současného světa.

Na českých jevištích se objevily Ravenhillovy hry Shopping and Fucking, Polaroidy, Faust / Faust je mrtvý a Bazén (bez vody). Organizátoři dramatika v roce 2011 oslovili, zda by cenu mohli pojmenovat po něm - a on to přijal.

Letos porota vybírala z více než 70 inscenací, do užší nominace se dostaly ještě tituly Bezruký Frantík z Divadla pod Palmovkou, Transky, body, vteřiny Divadla Petra Bezruče a Don Quijote brněnského divadla Husa na provázku.

Vítězná hra Hadry, kosti, kůže v režii Martina Františáka vypráví o dvacetiletém společném soužití Jana Wericha a Vladimíra Holana ve vile na pražském ostrově Kampa. Oba umělci zemřeli v roce 1980.

"Tématem hry je frustrace protagonistů české poválečné kultury z reglementovaného socialisticko-realistického umění. Představitelé obou hlavních postav jsou ukázáni v gestu odporu, které odpovídá jejich povahám: Holan je nesmiřitelně negativistický, Werich privátně požitkářský," hodnotí členka poroty Alena Zemančíková.

Podle ní text Pavla Jurdy objevuje v postavách dramatické momenty nejen ve vztahu k vnějším poměrům, ale zejména v hloubi jejich osobnostního založení. Inscenace se díky vyrovnanému ansámblovému hraní vyvaruje hodnotících klišé. "Vzniklo dílo mimořádné hloubky a působivosti, tematicky zpřítomňující konflikt umělce se světem," doplňuje porotkyně.

V loňském roce Cenu Marka Ravenhilla získala inscenace Agent tzv. společenský spolku Testis v režii Martiny Kinské. Předchozími laureáty jsou režiséři Dušan Pařízek, Daniel Špinar, Jiří Havelka, Ivan Krejčí, Martina Schlegelová, Adam Svozil, Mikoláš Tyc a David Šiktanc.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Český fyzik Křivánek získal prestižní Kavliho cenu

Fyzik českého původu Ondřej Křivánek se stal jedním z držitelů prestižní vědecké Kavliho ceny za rok 2020. Sedm laureátů oceněných za přínos v oblasti astrofyziky, nanověd a neurověd vyhlásila Norská akademie věd. Křivánek, který se věnuje transmisní elektronové mikroskopii, byl vyznamenán v oboru nanotechnologií.

"Kavliho cena v oblasti nanověd byla udělena čtyřem vědcům za vynález čoček s korekcí aberací (vad zobrazení) v elektronových mikroskopech, které umožnily vědcům na celém světě sledovat struktury a chemické složení materiálů ve třech rozměrech v bezprecedentně malých měřítkách," uvádí se v tiskovém prohlášení akademie.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

S růstem platů učitelů ministerstvo počítá i nadále, hlásí Plaga

Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na tom loni domluvil ministr Robert Plaga (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Podle úřadu nadále platí závazek programového prohlášení vlády, podle kterého má být průměrný plat pedagogů v příštím roce kolem 47 000 korun. Údaje o průměrných platech ve školství za letošní první čtvrtletí zatím ministerstvo nemá. K dispozici budou asi na konci června. Loni brali pedagogové v průměru 40 111 korun.

"Závazek programového prohlášení vlády platí, a platný střednědobý výhled na rok 2021 tak navýšení platů pedagogických pracovníků o devět procent obsahuje, stejně tak jako navýšení platů nepedagogů," uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Schillerová podle ní sdělí ministerstvu návrh příjmů a výdajů na rok 2021 do 15. srpna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy