Ravenhillovu cenu dostal Františák za hru o Werichovi a Holanovi

ČTK ČTK
3. 5. 2020 13:02
Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší inscenaci současné hry v roce 2019 dostal Martin Františák. Ze čtyř nominovaných porota vybrala jeho inscenaci hry Pavla Jurdy nazvanou Hadry, kosti, kůže, která připomíná soužití dvou diametrálně odlišných umělců Jana Wericha a Vladimíra Holana. Uvádí ji Švandovo divadlo v Praze.
Na snímku ze zkoušky vítězné inscenace Hadry, kosti, kůže jsou herci Luboš Veselý a Miroslav Hanuš, režisér Martin Františák a maketa Jana Wericha.
Na snímku ze zkoušky vítězné inscenace Hadry, kosti, kůže jsou herci Luboš Veselý a Miroslav Hanuš, režisér Martin Františák a maketa Jana Wericha. | Foto: Jakub Jíra/Švandovo divadlo

Slavnostní ceremoniál letos kvůli koronaviru nahradilo vyhlášení vítězů v televizi.

Cena pro nejlépe inscenovanou současnou hru byla v sobotu udělena podesáté. Nese jméno po třiapadesátiletém britském dramatikovi Marku Ravenhillovi. Patří mezi zakladatele takzvané coolness nebo cool dramatiky, která ve druhé polovině 90. let minulého století šokovala publikum otevřeností a zobrazením fyzických i psychických krutostí současného světa.

Na českých jevištích se objevily Ravenhillovy hry Shopping and Fucking, Polaroidy, Faust / Faust je mrtvý a Bazén (bez vody). Organizátoři dramatika v roce 2011 oslovili, zda by cenu mohli pojmenovat po něm - a on to přijal.

Letos porota vybírala z více než 70 inscenací, do užší nominace se dostaly ještě tituly Bezruký Frantík z Divadla pod Palmovkou, Transky, body, vteřiny Divadla Petra Bezruče a Don Quijote brněnského divadla Husa na provázku.

Vítězná hra Hadry, kosti, kůže v režii Martina Františáka vypráví o dvacetiletém společném soužití Jana Wericha a Vladimíra Holana ve vile na pražském ostrově Kampa. Oba umělci zemřeli v roce 1980.

"Tématem hry je frustrace protagonistů české poválečné kultury z reglementovaného socialisticko-realistického umění. Představitelé obou hlavních postav jsou ukázáni v gestu odporu, které odpovídá jejich povahám: Holan je nesmiřitelně negativistický, Werich privátně požitkářský," hodnotí členka poroty Alena Zemančíková.

Podle ní text Pavla Jurdy objevuje v postavách dramatické momenty nejen ve vztahu k vnějším poměrům, ale zejména v hloubi jejich osobnostního založení. Inscenace se díky vyrovnanému ansámblovému hraní vyvaruje hodnotících klišé. "Vzniklo dílo mimořádné hloubky a působivosti, tematicky zpřítomňující konflikt umělce se světem," doplňuje porotkyně.

V loňském roce Cenu Marka Ravenhilla získala inscenace Agent tzv. společenský spolku Testis v režii Martiny Kinské. Předchozími laureáty jsou režiséři Dušan Pařízek, Daniel Špinar, Jiří Havelka, Ivan Krejčí, Martina Schlegelová, Adam Svozil, Mikoláš Tyc a David Šiktanc.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy