Cesta vlakem po jevišti. Brněnské divadlo uvádí adaptaci Rudišova románu

ČTK ČTK
22. 1. 2022 17:27
Brněnské Divadlo Feste dokončilo první jevištní adaptaci románu Winterbergova poslední cesta, který v němčině napsal Jaroslav Rudiš. Český překlad vydalo nakladatelství Labyrint vloni na podzim.

Adaptace režiséra Jiřího Honzírka má premiéru tuto sobotu 22. ledna v brněnském hubu Industra. Ten se nachází v areálu Nové Zbrojovky, kde divadlo působí. Nejbližší reprízy následují 26. a 27. února.

Režisér do Winterbergovy poslední cesty obsadil tři herce: Jakuba Zelinku, Tibora Kotlára a Lucii Hrochovou. Součástí premiérového večera bude spisovatelova autogramiáda a debata.

Knižní předlohu, kterou do češtiny přeložila Michaela Škultéty, adaptovala Katarína Kašpárková Koišová. "Převést tak rozsáhlý román s sebou přináší jisté kompromisy. Není technicky možné dostat do inscenace všechny motivy, postavy a tematické linky," říká. "Stěžejní pro mě byl motiv cesty. Cesty do sebe, k sobě navzájem, ke smrti i cesty za svobodou, která bezpodmínečně souvisí s přijetím vlastní odpovědnosti," popisuje Kašpárková Koišová.

Román se točí okolo daleké vlakové cesty, kterou přes polovinu Evropy podniká téměř stoletý Wenzel Winterberg se svým mladším pečovatelem Janem Krausem. "Rudiš propojuje intimní svět lidského života s politickými dějinami a směřuje k tomu, že veškerá naše rozhodnutí a činy, které děláme, zůstanou navždy zapsány v prostoru a čase a přenáší se na další pokolení," doplňuje režisér Honzírek.

"Na příběhu bez roku stoletého Wenzela Winterberga sledujeme proces vyrovnávání se s dějinami. Rudiš celou tuto historickou jízdu umisťuje na koleje, které jsou symbolem 19. století, kdy se věci zdály historicky přehlednější, urovnanější, srozumitelnější," napsal o knize kritik Petr Fischer na Aktuálně.cz.

Divadlo Feste se spisovatelem spolupracuje téměř deset let, podle jeho předloh připravilo inscenace Národní třída a Čekání na konec světa. "Mám velkou radost, že je to právě režisér Jiří Honzírek a jeho tým, kdo ve světové premiéře uvedou adaptaci mého románu. Divadlo Feste považuji za jeden z nejoriginálnějších souborů na naší scéně," říká Rudiš.

Ten poslední dobou sklízí samé pocty. Vloni na podzim jej německý prezident Frank-Walter Steinmeier ocenil Záslužným řádem Spolkové republiky Německo.

Nadcházející pondělí 24. ledna pak Rudiš v pražském Divadle Archa převezme Cenu Karla Čapka, kterou uděluje České centrum Mezinárodního PEN klubu. Spolu se soškou literát obdrží 100 tisíc korun. V červnu Rudiš oslaví padesátiny.

Řadu Čechů to možná překvapí, ale Němci nás mají rádi hodně, spojují si nás s příjemnými věcmi, říká spisovatel Jaroslav Rudiš. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Při tlačenici u kostela na jihu Nigérie zemřelo nejméně 31 lidí

Při tlačenici u kostela ve státě Rivers na jihu Nigérie dnes zemřelo nejméně 31 lidí, několik dalších je zraněných. Stovky lidí si ke kostelu časně ráno přišly pro jídlo zdarma. S odvoláním na policejní mluvčí o neštěstí informovaly zahraniční agentury.

Církevní organizace ve městě Port Harcourt organizovala charitativní akci Shop for free (Nakupuj zdarma). Lidé bez prostředků si mohli přijít vybrat jídlo a předměty denní potřeby zdarma. Akce měla začínat v 9:00 místního času (10:00 SELČ), ale lidé se na místě tísnili už v 6:30. Okolo 8:00 někdo z areálu otevřel malou branku namísto plánované velké brány, dav se snažil úzkým průchodem projít a ušlapal desítky lidí.

"Lidé tam byli dříve a někteří byli netrpěliví a začali spěchat, což vedlo k tlačenici. Policie na místě monitoruje situaci a zároveň probíhá vyšetřování," uvedla policejní mluvčí Grace Iringeová-Kokoová.

Informace o počtu obětí i jejich věku se v různých zdrojích liší. Podle stanice CNN zemřely zejména děti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Perušič se Schweinerem si na písku v Ostravě zajistili postup do bojů o medaile

Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na elitním turnaji Pro Tour v Ostravě počtvrté za sebou do semifinále. Nejvýše nasazený pár zdolal ve čtvrtfinále turnajové dvojky Šarífa Januse a Ahmeda Tidžana z Kataru 2:1 na sety.

Perušič se Schweinerem ztratili s třetím párem světového žebříčku úvodní set 16:21. Ve druhém ale bronzové olympijské medailisty z Tokia porazili 21:18 a třetí sadu pak čeští reprezentanti vybojovali 15:13.

"Začátek byl dobrý, ale Katařani většinou ty první sety mívají lepší. Věděli jsme, že ten první set hrají opravdu neuvěřitelně, mají hrozně vysoká čísla úspěšnosti na útoku, ale od toho druhého setu už jdou trochu dolů, Jsem rád, že jsme tu šanci využili," řekl Perušič v rozhovoru pro Českou televizi.

Na nedávné světové jedničky Januse a Tidžana narazili Perušič se Schweinerem naposledy před dvěma měsíci v mexickém Rosaritu rovněž ve čtvrtfinále, kde prohráli 1:2 na sety. Loni v březnu je zdolali cestou za titulem v Dauhá. "Všechny naše zápasy s nimi jsou většinou jako přes kopírák. První set prohrajeme, ať už těsně nebo ne, pak se nám druhý většinou povede vyhrát, a pak už se rozhoduje v tie-breaku. To je záležitost pár bodů, dneska to bylo i trochu štěstí," dodal Perušič.

V semifinále se Češi od 18:00 střetnou se španělskou dvojicí Adrián Gavira, Pablo Herrera, kterou v pátek hladce ve dvou setech zdolali ve skupině. Snadnou práci ale sedmý pár světového žebříčku neočekává. "Asi nemůžeme čekat stejný průběh jako včera. Myslím si, že Španělé se ponaučí z taktických chyb a budou asi víc tlačit servis. Myslím, že dvakrát v řadě se jim nestane, že by podávali špatně. My se na to musíme připravit," uvedl Schweiner.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američan chtěl vraždit na oslavě ve Virginii. Když vytáhl zbraň, zastřelila ho jiná účastnice večírku

Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po účastnících večírku. Nikdo s výjimkou střelce nebyl zraněn. Policie nemá v úmyslu ženu trestně stíhat, informovala dnes na svém zpravodajském webu stanice BBC.

Na oslavě narozenin a ukončení studií se ve středu před bytovým komplexem v Charlestonu sešlo asi 40 lidí. Mezi účastníky dorazil i sedmatřicetiletý Dennis Butler, který měl několik záznamů v trestním rejstříku. Když začal střílet, jedna účastnice večírku nezaváhala, vytasila legálně drženou pistoli a střelce zneškodnila. Butler zraněním podlehl, uvedla policie v prohlášení.

Podle policejního mluvčího Tonyho Hazeletta ženina rychlá reakce zachránila mnoho životů a předešla masovému útoku. Žena, která střílela, není členkou žádného z bezpečnostních sborů, dodala policie. Její totožnost nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy