Německý prezident vyznamená Rudiše. Ukazuje, že lze překonat hranice, říká

ČTK Kultura ČTK, Kultura
23. 9. 2021 10:23
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ocení Záslužným řádem Spolkové republiky Německo 16 lidí včetně českého spisovatele Jaroslava Rudiše. Ve čtvrtek to oznámila kancelář německé hlavy státu. Ta vyznamenání předá 1. října u příležitosti Dne německé jednoty, jenž připadá na 3. října.
Jaroslav Rudiš (na snímku) už doprovázel Franka-Waltera Steinmeiera na jeho cestě vlakem z Berlína do Prahy.
Jaroslav Rudiš (na snímku) už doprovázel Franka-Waltera Steinmeiera na jeho cestě vlakem z Berlína do Prahy. | Foto: Radek Úlehla

Prezident je udělí se zvláštním přihlédnutím k německému kulturnímu životu. "Šest žen a deset mužů se mimořádným způsobem zasadilo za umění a kulturní život, který byl koronavirovými omezeními obzvláště zasažen," oznámila Steinmeierova kancelář.

Devětačtyřicetiletého Rudiše, dlouhodobě žijícího v Berlíně, označuje Steinmeier za jednoho z nejaktivnějších stavitelů mostů mezi Německem a Českem. "Rudiš se jako společenskopoliticky angažovaný Evropan i v německém tisku opakovaně hlásí o slovo a svou prací ukazuje, že hranice lze překonat a že kultura to zvládne i v pandemických časech," uvádí prezidentova kancelář.

Rudiše proslavily romány Grandhotel a Konec punku v Helsinkách nebo komiksová trilogie Alois Nebel. Román Winterbergova poslední cesta napsal již německy, vydal ho roku 2019 a český překlad bude za několik týdnů zařazen do prodejní akce Velký knižní čtvrtek. Text čítající 440 stran do češtiny přeložila Michaela Škultéty, vydá ho Labyrint.

Winterbergova poslední cesta na příběhu téměř stoletého Wenzela Winterberga sleduje proces vyrovnávání se s dějinami. "Stařík, zjevně vytržený z Rudišova staršího libereckého románu Grandhotel, bloudí Evropou od Berlína po Záhřeb, navštěvuje místa svých osobních dějin, které nejdou odkrojit od dějin velkých, kolektivních," napsal v recenzi pro Aktuálně.cz kritik Petr Fischer.

V němčině napsal Rudiš i grafický román Nachtgestalten (Noční chodci), na kterém spolupracoval s rakouským ilustrátorem Nicolasem Mahlerem.

Na konci srpna Rudiš doprovázel Steinmeiera na jeho cestě vlakem z Berlína do Prahy. Spisovatel tehdy řekl, že vlaky spojující českou a německou metropoli jsou pro něj symbolem svobody, proto i symbolicky vnímá, jaký způsob dopravy Steinmeier zvolil pro návštěvu Česka.

Spolu s Rudišem německý prezident ocení mimo jiné cellistu Jana Voglera, filmového režiséra Christiana Petzolda nebo skladatele a akordeonistu Tobiase Morgensterna.

Řadu Čechů to možná překvapí, ale Němci nás mají rádi hodně, spojují si nás s příjemnými věcmi, říká spisovatel Jaroslav Rudiš. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy