Divadelní festival německého jazyka uvede text Elfriede Jelinekové i hvězdu filmu Toni Erdmann

ČTK ČTK
28. 9. 2017 22:22
Do Prahy v listopadu zavítají zajímavé hry z německého, rakouského, švýcarského a lucemburského prostředí. Pražský divadelní festival německého jazyka uvede i düsseldorfské představení Světlo v krabici podle textu nositelky Nobelovy ceny Elfriede Jelinekové.
Světlo v krabici - text Elfriede Jelinekové - v düsseldorfském divadle.
Světlo v krabici - text Elfriede Jelinekové - v düsseldorfském divadle. | Foto: dhaus.de

Výjimečné inscenace z Německa, Rakouska, Švýcarska a Lucemburska uvede od 19. listopadu do 1. prosince Pražský divadelní festival německého jazyka. 

Ředitelka festivalu Jitka Jílková a dramaturg Petr Štědroň pozvali do Prahy celkem osm inscenací, z nichž některé se budou hrát dvakrát. Všechny budou tradičně tlumočeny do češtiny.

Přehlídku předznamená v neděli 12. listopadu výlet do Německa za představením slavného švýcarského divadelníka Christopha Marthalera Tiefer Schweb (Záchytná nádrž).

Hra ze světa módy 

Festival 19. listopadu zahájí esteticky dokonalá inscenace režiséra Kaye Vogese "Jas. Okamžik" ve Foru Karlín.

Večer na Nové scéně Národního divadla pak začne obrazově neméně silné představení düsseldorfské scény d'Haus Světlo v krabici. Je to první provedení tohoto textu nositelky Nobelovy ceny Elfriedy Jelinekové.

"Neobvykle osobní a svěží text je zakotven ve světě módy, popisuje její spalující procesy, ukazuje propasti konzumní společnosti, druhou stranu nablýskaných butiků či naši neukojitelnou touhu po jedinečné kráse - zkrátka předkládá nám svůj sžíravě ironický a kritický pohled na svět, ale i na vlastní osobu," píše se na webu Národního divadla. 

Švýcarskou divadelní scénu zastoupí hra curyšského Theater Neumarkt Obrazy tvé velké lásky v režii Toma Schneidera, uváděná ve Studiu Hrdinů. V hlavní roli se představí herečka Sandra Hüllerová, která české diváky nadchla ve snímku Toni Erdmann, nominovaném na Oscara.

V programu nebude chybět ani český příspěvek - Fassbinderův Strach jíst duši v režii Jana Friče, oceněný letos Cenou Josefa Balvína za nejlepší českou inscenaci německojazyčného textu. Lehká kabaretní komedie z repertoáru Národního divadla Brno si barvitě pohrává s popkulturními ikonami a klišé, s humorem rozkrývá svět závisti, upjatosti a nízkosti.

Další inscenace přivezou například berlínská Schaubühne am Lehniner Platz či Schauspiel Hannover.

Festival vyvrcholí 1. prosince v Divadle na Vinohradech hvězdně obsazeným představením vídeňského Burgtheateru Hotel Evropa aneb Antikrist.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Břečka dal první gól za Kasimpasu a poprvé v turecké lize vyhrál

Obránce Tomáš Břečka vstřelil první gól za Kasimpasu, kam přestoupil v lednu z Jablonce. Český fotbalista otevřel skóre dnešního utkání turecké ligy proti Denizlisporu, nad kterým jeho tým zvítězil 2:0. Pro Břečku to byla první výhra v soutěži, které se dočkal na šestý pokus. Dosud se mohl s Kasimpasou radovat z vítězství pouze v jednom pohárovém utkání.

Břečka se trefil ve 22. minutě. Po standardní situaci jeho hlavičku gólman Denizlisporu ještě vyrazil, ale na dorážku českého stopera už nestačil.

Kasimpasa, které chyběl zraněný David Pavelka, vyhrála v ligové soutěži poprvé od 14. prosince po sedmi zápasech. Na předposledním místě tabulky ztrácí dva body na 15. příčku, která zajišťuje záchranu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy