Divadelní festival německého jazyka uvede text Elfriede Jelinekové i hvězdu filmu Toni Erdmann

ČTK ČTK
28. 9. 2017 22:22
Do Prahy v listopadu zavítají zajímavé hry z německého, rakouského, švýcarského a lucemburského prostředí. Pražský divadelní festival německého jazyka uvede i düsseldorfské představení Světlo v krabici podle textu nositelky Nobelovy ceny Elfriede Jelinekové.
Světlo v krabici - text Elfriede Jelinekové - v düsseldorfském divadle.
Světlo v krabici - text Elfriede Jelinekové - v düsseldorfském divadle. | Foto: dhaus.de

Výjimečné inscenace z Německa, Rakouska, Švýcarska a Lucemburska uvede od 19. listopadu do 1. prosince Pražský divadelní festival německého jazyka. 

Ředitelka festivalu Jitka Jílková a dramaturg Petr Štědroň pozvali do Prahy celkem osm inscenací, z nichž některé se budou hrát dvakrát. Všechny budou tradičně tlumočeny do češtiny.

Přehlídku předznamená v neděli 12. listopadu výlet do Německa za představením slavného švýcarského divadelníka Christopha Marthalera Tiefer Schweb (Záchytná nádrž).

Hra ze světa módy 

Festival 19. listopadu zahájí esteticky dokonalá inscenace režiséra Kaye Vogese "Jas. Okamžik" ve Foru Karlín.

Večer na Nové scéně Národního divadla pak začne obrazově neméně silné představení düsseldorfské scény d'Haus Světlo v krabici. Je to první provedení tohoto textu nositelky Nobelovy ceny Elfriedy Jelinekové.

"Neobvykle osobní a svěží text je zakotven ve světě módy, popisuje její spalující procesy, ukazuje propasti konzumní společnosti, druhou stranu nablýskaných butiků či naši neukojitelnou touhu po jedinečné kráse - zkrátka předkládá nám svůj sžíravě ironický a kritický pohled na svět, ale i na vlastní osobu," píše se na webu Národního divadla. 

Švýcarskou divadelní scénu zastoupí hra curyšského Theater Neumarkt Obrazy tvé velké lásky v režii Toma Schneidera, uváděná ve Studiu Hrdinů. V hlavní roli se představí herečka Sandra Hüllerová, která české diváky nadchla ve snímku Toni Erdmann, nominovaném na Oscara.

V programu nebude chybět ani český příspěvek - Fassbinderův Strach jíst duši v režii Jana Friče, oceněný letos Cenou Josefa Balvína za nejlepší českou inscenaci německojazyčného textu. Lehká kabaretní komedie z repertoáru Národního divadla Brno si barvitě pohrává s popkulturními ikonami a klišé, s humorem rozkrývá svět závisti, upjatosti a nízkosti.

Další inscenace přivezou například berlínská Schaubühne am Lehniner Platz či Schauspiel Hannover.

Festival vyvrcholí 1. prosince v Divadle na Vinohradech hvězdně obsazeným představením vídeňského Burgtheateru Hotel Evropa aneb Antikrist.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy