Věneček, nebo rakvičku? Krematorium ze Spalovače mrtvol pracuje už 100 let

Věneček, nebo rakvičku? Krematorium ze Spalovače mrtvol pracuje už 100 let
Posléze se však pardubické krematorium mezi kunsthistoriky i širokou veřejností přece jenom dočkalo uznání. V roce 2010 bylo prohlášeno národní kulturní památkou a proslavil ho také film Spalovač mrtvol, který v jeho prostorách natočil režisér Juraj Herz.
Snímek vychází ze stejnojmenné knižní předlohy spisovatele Ladislava Fukse. Popisuje přerod zdánlivě vzorného otce, manžela a zaměstnance krematoria Karla Kopfrkingla v příslušníka NSDAP a vraha vlastní rodiny.
Pece pardubického krematoria se do 30. let minulého století vytápěly koksem, poté se přešlo na svítiplyn. Původní spalovací zařízení sestrojila firma Rottenbach ze švýcarského Bernu a využívalo se až do roku 1995.
Zákusek si Mili ještě vychutná. Při příští příležitosti ale skončí mezi umrlci na podlaze krematoria, kde otec jeho tělo nechá spálit. Jak se Kopfrkingl ve filmu postupně zbavuje všech členů vlastní rodiny, tuhne i nejotrlejším divákům úsměv na rtech. Zobrazit 22 fotografií
Foto: ČTK
Magazín Magazín
28. 9. 2023 13:16
Od chvíle, kdy poprvé zažehl plamen pardubického krematoria, na konci září uplynulo sto let. Navrhl ho architekt Pavel Janák a proslavil ho také trezorový film Spalovač mrtvol, který tam během pražského jara natočil režisér Juraj Herz. V době, kdy kunsthistorikové vzývali funkcionalismus, přitom byla stavba ve stylu art deco znevažovaná. Nahlédněte do jejích zákoutí.
 

Právě se děje

Další zprávy