Krávy mají vnitřní kompas. Vědí, kde je sever a jih

vk
27. 8. 2008 12:27
Česko-německý vědecký tým využil satelitních záběrů
Stáda krav se nejčastěji orientují severojižním směrem
Stáda krav se nejčastěji orientují severojižním směrem | Foto: Jiří Kropáček

Washington - Hovězí dobytek má v sobě "zabudovaný kompas", podle kterého pozná severojižní směr. Vědci ve studii, o níž informovala agentura Associated Press (AP), zkoumali tisíce satelitních fotografií stád skotu po celém světě.

Podle této studie česko-německého vědeckého týmu vedeného Hynkem Burdou a Sabine Begallovou z fakulty biologie německé Univerzity Duisburg-Essen se většina dobytka pase nebo odpočívá tak, aby měla tělo srovnané právě severojižním směrem.

Jejich studii publikoval americký vědecký magazín Proceedings of the National Academy of Sciences.

"Magnetické" krávy všude na světě

"Magnetické pole Země musí být bráno v potaz," tvrdí vědci. Podle nich ovšem nezáleží na tom, na kterém kontinentě se dobytek nachází.

Vědci stále nevědí, proč a pomocí jakých speciálních senzorů se zvířata rovnají ve směru sever-jih. "Samozřejmě nás zajímá, zda se i lidé nevědomky rovnají podobně jako stáda skotu," řekla AP Begallová.

Podnět ke studii poslala vědcům Tina Hinchleyová, která společně s manželem vlastní farmu v obci Cambridge v americkém státě Wisconsin. Zaujaly ji totiž letecké snímky jejich farmy pořízené před několika lety.

"Krávy, které byly na pastvě, byly rozprostřeny po celé louce. Ale asi dvě třetiny stály severojižním směrem," řekla podle AP Hinchleyová.

Krávy v kožených bundách

Z výzkumu snímků 8 510 kusů dobytka na 308 různých pastvinách vyplynulo, že asi 60 až 70 procent stojí orientováno od severu k jihu. Podle bioložky Begallové je to "velmi podstatná odchylka od náhodného postavení".

Podle farmářky Hinchleyové musí být brána v potaz i snaha krav zajistit si co největší pohodlí.

"Nemají rády teplo. Teplota jejich těla je asi 39 stupňů Celsia a vlastně nosí černé kožené bundy. Pokud stojí v severojižním směru, a to je ochlazuje, zůstanou tak stát," dodala.

Výzkumný tým bral v úvahu, že ve velmi větrných podmínkách se dobytek postaví tak, aby co nejlépe čelil větru, a v chladných dnech se nastaví slunečním paprskům.

Stejně jako včely a termiti

"Je to překvapující objev," řekl Kenneth J. Lohmann z oddělení biologie univerzity v Severní Karolíně. "Nic takového nikdy předtím u skotu ani u žádných velkých zvířat nebylo pozorováno."

Podle Josepha L. Kirschvinka z Kalifornského institutu technologie byl vliv magnetického pole sledován u včel a termitů. Ti k tomu ovšem potřebují speciální orgán, který může magnetické pole rozpoznat.

"Pokud mají důkazy, že savci používají magnetické pole, aby orientovali své pohyby, je to skvělé," řekl profesor biologické medicíny Mark A. Willis z univerzity v Clevelandu.

"Teprve před pár lety jsme začali rozumět mechanismům, jak se podle magnetického pole orientují ptáci a další malá zvířata," dodal Willis.

Krávy na mapách Google Earth

Podle Begallové je ke studii dobytka vedla předchozí studie vlivu magnetického pole na afrických krtcích.

"Na jedné straně je otázka, zda mohou velká zvířata také cítit magnetické pole Země, nebo ne. Ale samozřejmě je obtížné, nebo dokonce nemožné provádět takové výzkumy v laboratoři," řekla Begallová.

"Takže jsme dostali nápad hledat další velké savce jako například dobytek a Hynek Burda byl fascinován, když zjistil, že na mapách Google Earth lze najít snímky skotu."

Čeští jeleni ve směru sever-jih

Ze satelitních snímků mohli vědci vysledovat severojižní orientaci zvířat, ale již nezjistili, zda jednotlivé krávy stojí na sever, nebo na jih. Museli by je vidět zblízka, aby poznali, který konec je který.

"V další části výzkumu budeme zkoumat ovce, kozy, koně, divoká prasata a některé jeleny," dodala Begallová.

Současná studie také zjistila, že jeleni a srnci se na mapách také nalézají v severojižním směru, když se pasou nebo odpočívají.

Na rozdíl od celosvětové studie snímků dobytka byli jeleni a srnci pozorováni jen na snímcích České republiky - celkem šlo podle BBC o 2 974 kusů na 277 různých místech v celé zemi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Trump po čtyřech letech opustil Bílý dům. Tolik jsme toho dokázali, řekl před odletem na Floridu

Končící americký prezident Donald Trump po čtyřech letech ve funkci krátce po 08:00 místního času (14:00 středoevropského času) opustil Bílý dům, do kterého se nastěhuje jako nová hlava státu Joe Biden. Do vrtulníku Trumpa doprovodila jeho manželka Melania a prezident před nástupem krátce promluvil k přítomným novinářům. Jeho funkční období skončí v poledne místního času (18:00 SEČ).

Byly to neuvěřitelné čtyři roky, tolik jsme toho dokázali, řekl před odletem z Washingtonu. Dodal, že jeho vláda nebyla běžnou administrativou.

Ještě před koncem svého mandátu má Trump vystoupit s prohlášením na Andrewsově základně, odkud pak v prezidentském speciálu Air Force One odletí na Floridu. První chvíle v pozici exprezidenta podle všeho stráví ve své rezidenci Mar-a-Lago ve West Palm Beach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy